Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

Dział przeznaczony na pogaduszki o naszej wspaniałej scenie.
Wiadomość
Autor
SuperNoise
Posty: 379
Rejestracja: 20 wrz 2010, 09:27
Grupa: Aberration Creations

Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#1 Post autor: SuperNoise »

Na ostatnim X, wszystkie kompoty leciały z komputera Gideona. Niewątpliwą zaletą takiego setup'u na party jest nieskazitelny obraz Komodorka na big screenie.

Pytanie o myślicie o takim podejściu do tematu.
1. Czy c64 Gideona (https://ultimate64.com/Ultimate64) to nowy C64, czy tylko emulacja?
2. Wolicie oglądać produkcje na sprzęcie oryginalnym z artefaktami w obrazie czy lepiej byłoby pomyśleć o Ultimate64?
3. Może macie zupełnie inny pomysł/podejście do tematu?

Napiszcie, co myślicie. Brak opinii będzie dla mnie sygnałem że temat jest mało istotny.

Pozdrawiam,
SuperNoise

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3962
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

Re: Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#2 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

Skad takie info? To niekoszerne i byloby to wbrew zasadom kompotow. Watpie zeby taka podmianka przeszla na zapleczu. Najbardziej prestizowe kompa to nie czas i miejsce na takie eksperymenty,

NOTE: We're keeping it nice and real with two classic C64s for the competition—one rocking a 6581 SID and the other an 8580 SID. Entries will strut their stuff on a 1541 Ultimate setup, complete with AR6 or RetroReplay.
https://xparty.net/compos
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 883
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#3 Post autor: Steffan »

Sam jestem ciekawy czy faktycznie szło to z U64 jak pisze SuperNoise, czy TRUE komody z U2+.
Sam kiedyś musiałem wybrać (temat świątecznych transmisji) i zdecydowałem się na mojego starego szczerbatego komodorka (a kusiło, o wiele mniej roboty i obraz piękniutki z U64).

Ja głosuje na komode (zastrzegam, że kiedyś moge zmienić zdanie :D )

pozdro
Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
[TEDDY BEER C=64 PARTY]

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2351
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

Re: Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#4 Post autor: carrion »

z komody, póki jeszcze działają

dobrze upewnić się przy okazji że jedna z compo maszyn jest VSP safe i ma nowego SIDa.
Przy okazji - dzięki Noise za pomoc na MD compo :)
c64portal.pl, retronavigator.com

Gordian
Posty: 310
Rejestracja: 14 cze 2021, 13:32

Re: Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#5 Post autor: Gordian »

Mam info z pierwszej ręki.
Używany był prawdziwy C64 + U1541.
Ale na tegorocznej edycji dodatkowo był podpięty: https://www.tindie.com/products/c0pperd ... -ii-dizer/
Nie obyło się jednak bez wpadki: https://csdb.dk/release/?id=242855&show=goof#goof
Można porównać:
live: https://youtu.be/grhm8Y9OvV8?si=AXDpabH_KXrNNV-O&t=537
offline: https://youtu.be/bcUmVdd_t2s?si=UI-7QZXAiIZvaolu&t=501

Podsumowując: lepsze wrogiem dobrego, w rzeczy samej :)

Awatar użytkownika
pajda
Posty: 341
Rejestracja: 20 wrz 2008, 03:42
Grupa: faith des16n
Kontakt:

Re: Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#6 Post autor: pajda »

Wole koszerny oryginał, jak Carrion mówi, póki jeszcze działa (więc dobrze mieć kilka w zapasie ;) + Ultimate II.
Zasadniczo to już nie wyobrażam sobie wachlowania dyskietkami. Flopa mam zakonserwowanego w szafie ku pamięci, podobnie jak oryginalny monitor Commodorowski.
Jakoś Ultimate64 do mnie nie przemawia, chociaż niestety takie projekty z czasem przejmą prawdziwe klamoty, które zje ząb czasu prędzej czy później, więc to jest przyszłość, czy się komuś podoba czy nie i zasadniczo daje drugie życie platformie.
Była ciemna, burzliwa noc.

SuperNoise
Posty: 379
Rejestracja: 20 wrz 2010, 09:27
Grupa: Aberration Creations

Re: Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#7 Post autor: SuperNoise »

carrion pisze:
29 maja 2024, 10:58
z komody, póki jeszcze działają

dobrze upewnić się przy okazji że jedna z compo maszyn jest VSP safe i ma nowego SIDa.
Przy okazji - dzięki Noise za pomoc na MD compo :)
Jest program do weryfikacji problemu VSP napisany przez LFT:
https://csdb.dk/release/?id=120810
Bawiłem się nim kilka dni, testowałem wszystkie swoje C64. Odkryłem, że efekt VSP w dużej mierze zależy od temperatury komodorka. Przy niewielkim chłodzeniu domowym wentylatorem, występuje 2-3 przypadków na 12h. Bez chłodzenia może ich być nawet kilkadziesiąt/kilkaset w ciągu 12h.
Co ciekawe, temperatura jest ogólnie problemem, nie tylko w przypadku VSP. Pracując na Xenium z 8-bitowymi komputerami można było zauważyć różne problemy. Zaczynały się one w drugiej połowie drugiego dnia zgrywania, kiedy komputery były włączone ponad 24h. Problemy skończyły się, kiedy wiatrak domowy zagościł w compo-room :)

Carrion - to ja dziękuję za pomoc oraz za fantastyczne demo :) Pozdrawiam!

SuperNoise
Posty: 379
Rejestracja: 20 wrz 2010, 09:27
Grupa: Aberration Creations

Re: Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#8 Post autor: SuperNoise »

Gordian pisze:
31 maja 2024, 18:38
Mam info z pierwszej ręki.
Używany był prawdziwy C64 + U1541.
Ale na tegorocznej edycji dodatkowo był podpięty: https://www.tindie.com/products/c0pperd ... -ii-dizer/
Dziękuję za informację Gordian.
Ta przystawka ciekawa ale widać że nie zawsze działa dobrze, więc nie jest warta uwagi.

Przepraszam, za sianie dezinformacji odnośnie używania Ultimate64 na X.

SuperNoise
Posty: 379
Rejestracja: 20 wrz 2010, 09:27
Grupa: Aberration Creations

Re: Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#9 Post autor: SuperNoise »

pajda pisze:
31 maja 2024, 20:13
Wole koszerny oryginał, jak Carrion mówi, póki jeszcze działa (więc dobrze mieć kilka w zapasie ;) + Ultimate II.
Mam trzy komodorki.
Jeden niemodyfikowany komodorek Made in UK, ze starym Sidem.
Jeden niemodyfikowany komodorek w wersji C z nowym Sidem.
Jeden nowy komodorek z wstawionymi 3-ma sidami oraz Lumafix - myślę jednak że obie te modyfikacje nie dyskwalifikują tego komodorka z użytku podczas party.

Po ostatnim X miałem dużą ochotę wykonać jakiś sensowny 'krok w przód' odnośnie poprawy jakości obraz wyświetlanego na big-screen ale niestety, wszystkie nowe rozwiązania (jak dotychczas) nie są pozbawione wad.
Mimo wszystko, jak macie w rękach coś dobrego i niezawodnego, dajcie znać. Chętnie przyjrzę się 'nowym zabawkom'.

Będę bacznie przyglądał się Ultimate 64. Gideon wykonał świetną robotę przy budowie emulatora stacji dysków więc jest szansa, że Ultimate64 stanie się także dobrym standardem w przyszłości.

Pozdrawiam,
SNoise

Gordian
Posty: 310
Rejestracja: 14 cze 2021, 13:32

Re: Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#10 Post autor: Gordian »

SuperNoise pisze:
02 cze 2024, 07:51
Ta przystawka ciekawa ale widać że nie zawsze działa dobrze, więc nie jest warta uwagi.
A ja się zastanawiam czy to jednak nie jest fajna opcja.
Info ze strony produktu:
Starting with 20.5.2024 all boards will ship with the newest firmware 2.5 which adds compatibility with the newly invented FLESCOS effect.
I jeszcze testy: https://youtu.be/eSGsCfHwHCA?si=Qb_5J8SHIDwP_8hT&t=636

P.S. Byłoby super oglądać demka na Xenium w standardzie HDMI:)

SuperNoise
Posty: 379
Rejestracja: 20 wrz 2010, 09:27
Grupa: Aberration Creations

Re: Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#11 Post autor: SuperNoise »

Gordian pisze:
02 cze 2024, 08:13
P.S. Byłoby super oglądać demka na Xenium w standardzie HDMI:)
Na Xenium oglądamy komodorowskie dema w standardzie HDMI :).
Różnica polega na tym, że konwersję wykonujemy w kilku krokach.
W taki sposób mamy kontrolę nad finalnym efektem i zawsze jesteśmy w stanie zareagować jeżeli pojawią się jakieś kłopoty w trakcie konwersji.

Odnośnie RGBtoHDMI, przyjrzałem się bliżej. Wygląda na to, że komodorek z tą modyfikacją nadal ma w pełni funkcjonalne standardowe wyjście video. To jest bardzo dobra wiadomość ponieważ mamy ciągle możliwość powrotu do standardowego obrazu w razie problemów z obrazem HDMI.
Nic nie obiecuję, ale spróbuję w lipcu zainstalować to rozwiązanie w komodorku z 3-ma Sidami.

Gordian
Posty: 310
Rejestracja: 14 cze 2021, 13:32

Re: Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#12 Post autor: Gordian »

SuperNoise pisze:
02 cze 2024, 11:56
Na Xenium oglądamy komodorowskie dema w standardzie HDMI :).
A skąd czerpiecie sygnał video jeszcze przed konwersją?
SuperNoise pisze:
02 cze 2024, 11:56
Nic nie obiecuję, ale spróbuję w lipcu zainstalować to rozwiązanie w komodorku z 3-ma Sidami.
Daj znać o efektach. Jestem ciekaw.

SuperNoise
Posty: 379
Rejestracja: 20 wrz 2010, 09:27
Grupa: Aberration Creations

Re: Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#13 Post autor: SuperNoise »

Gordian pisze:
02 cze 2024, 14:01

A skąd czerpiecie sygnał video jeszcze przed konwersją?
Na Xenium, sygnał video pobierany jest z prawdziwego komodorka bez żadnych modyfikacji w torze video - oprócz Lumafix.
Następnie konwertujemy ten sygnał do standardu cyfrowego za pomocą starych nagrywarek DVD, teraz nie podam dokładnie typu ale korzystamy z urządzeń Pioneer, Sony (coś w stylu Sony RDR-HX750), wszystkie bazują na tym samym hardware do obsługi sygnału analogowego. Nagrywarki te bardzo ładnie konwertują sygnał analogowy do postaci cyfrowej, bez dodatkowych zniekształceń. Konwersja jest na tak wysokim, jakościowo, poziomie, że nie ma sensu obecnie szukać lepszego konwertera.

Jedyny mankament takiej konwersji to fakt, że nagrywarki te nie wykonują deinterlace. Skutkuje to ciekawą przypadłością.
Pierwsze pół ramki obrazu PAL wyświetlane jest jako linie parzyste. Drugie pół ramki, jako linie nieparzyste.
Z tego powodu obrazki IFLI nie wyświetlane są poprawnie. Puszczanie produkcji live na tym sprzęcie, bez deinterlace w locie, jest problematyczne - swoją drogą jeżeli znacie jakiś sposób na dobry, prosty deinterlace w locie, który jest stabilny, to dajcie znać.

Obraz HDMI zgrywamy do niekompresowanego (lub kompresowanego bezstratnie) AVI, za pomocą grabera Startech,

Obrabiamy dodatkowo zgrywany materiał. Wykonujemy prosty deinterlace (powielamy linie parzyste i nieparzyste aby każda połowa ramki obrazu miała wyświetlane wszystkie linie). Obrazki IFLI wyglądają super.
Następnie skalujemy obraz z PAL do HDMI, jest to proste obcięcie po bokach kilku/kilkunastu linii w pionie/poziomie i skalowanie x2 do standardu HDMI.

Takie podejście, powoduje że mamy bardzo dobrze wyświetlany obraz z C64. Niestety, nie jesteśmy w stanie pozbyć się artefaktów/zniekształceń obrazu, generowanych przez samego Komowodrka.
Aby poprawić jakość obrazu (zrobić kolejny krok) musielibyśmy iść właśnie w tą stronę.
Jednak bez kompromisów, lepszy zaciapkany, rzeczywisty obraz z VICa, niż super czysty cyfrowo ale zniekształcony obraz z konwertera.

Pozdrawiam,
SNoise

comankh
Posty: 1643
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

Re: Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#14 Post autor: comankh »

SuperNoise pisze:
09 cze 2024, 02:51
Puszczanie produkcji live na tym sprzęcie, bez deinterlace w locie, jest problematyczne - swoją drogą jeżeli znacie jakiś sposób na dobry, prosty deinterlace w locie, który jest stabilny, to dajcie znać.
[/quote]

DScaler
https://deinterlace.sourceforge.net/

+ hiński grabber
stabilność ok (grabowałem nim np godzinne koncerty z vhs), pytanie czy latencja jest zauważalna i czy komputer po drodze to dla was wygodna opcja. zródło z dscalera wypadałoby potem castować do obs/ndi albo bezpośrednio jako fullscreen preview output.

ma różne opcje deinterlace, filtrowania/korekcji.
Załączniki
dscaler2.png
dscaler2.png (7.94 KiB) Przejrzano 2394 razy
dscaler.png
dscaler.png (15.89 KiB) Przejrzano 2394 razy

Gordian
Posty: 310
Rejestracja: 14 cze 2021, 13:32

Re: Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#15 Post autor: Gordian »

SuperNoise pisze:
09 cze 2024, 02:51
Takie podejście, powoduje że mamy bardzo dobrze wyświetlany obraz z C64. Niestety, nie jesteśmy w stanie pozbyć się artefaktów/zniekształceń obrazu, generowanych przez samego Komowodrka.
Strasznie dużo roboty, a efekt jest taki jakby puścić obraz z odtwarzacza VHS z wyjściem HDMI (jeśli takowy istnieje) na TV. No może nie aż taki, ale samo źródło nie ma nic wspólnego z jakością sygnału HDMI.

Trzymam kciuki za pozytywne testy z VIC-II-dizer.

SuperNoise
Posty: 379
Rejestracja: 20 wrz 2010, 09:27
Grupa: Aberration Creations

Re: Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#16 Post autor: SuperNoise »

Gordian pisze:
10 cze 2024, 07:35

Strasznie dużo roboty, a efekt jest taki jakby puścić obraz z odtwarzacza VHS z wyjściem HDMI (jeśli takowy istnieje) na TV. No może nie aż taki, ale samo źródło nie ma nic wspólnego z jakością sygnału HDMI.

Trzymam kciuki za pozytywne testy z VIC-II-dizer.
Nie znam się na odtwarzaczach VHS. Nie chcę także aby dyskusja skręciła w kierunku Nibylandii (nawet jeśli takowa kraina istnieje).

Dlatego zmieniamy kierunek :)
Stworzenie tego całego systemu grabowania prac, jest po to, aby ludzie na big-screenie zobaczyli obraz z prawdziwego C64.
VIC-II-dizer także musi spełniać te wymagania ponieważ założenie jest, że obraz będzie jak z prawdziwego c64 minus artefakty i zniekształcenia w obrazie spowodowane zakłóceniami VICa lub/i zakłoceniami łapanymi przez tor video podczas przesyłu obrazu wewnątrz C64. To do sprawdzenia.

Owszem, mamy dużo pracy na party ale warto ją wykonać . Często dostajemy do ręki dema, które były robione przez cały zespół ludzi, przez rok, być może dłużej. W takich warunkach pół godziny na poprawne zgranie produkcji, sprawdzenie jej, się należy.

Pozdrawiam,
SNoise

SuperNoise
Posty: 379
Rejestracja: 20 wrz 2010, 09:27
Grupa: Aberration Creations

Re: Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#17 Post autor: SuperNoise »

comankh pisze:
09 cze 2024, 11:40

DScaler
https://deinterlace.sourceforge.net/
Dzięki Comankh, będzie testowane. Pozdrawiam!

Gordian
Posty: 310
Rejestracja: 14 cze 2021, 13:32

Re: Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#18 Post autor: Gordian »

SuperNoise pisze:
10 cze 2024, 21:16
Nie znam się na odtwarzaczach VHS. Nie chcę także aby dyskusja skręciła w kierunku Nibylandii (nawet jeśli takowa kraina istnieje).
Ja też się nie znam. Napisałeś, że na Xenium oglądamy dema w standardzie HDMI. A chodzi o to, że nie ma znaczenia jakość obrazu urządzenia wyświetlającego, może być nawet 4K, skoro sygnał źródłowy jest słabej jakości i wcale nie jest standardem HDMI.

comankh
Posty: 1643
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

Re: Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#19 Post autor: comankh »

a czy jak u64 wysyła 576p po hdmi to juz jest 'w standardzie' czy nie? he he

SuperNoise
Posty: 379
Rejestracja: 20 wrz 2010, 09:27
Grupa: Aberration Creations

Re: Ultimate 64 - lepsze wrogiem dobrego.

#20 Post autor: SuperNoise »

Gordian pisze:
11 cze 2024, 07:29
Ja też się nie znam. Napisałeś, że na Xenium oglądamy dema w standardzie HDMI. A chodzi o to, że nie ma znaczenia jakość obrazu urządzenia wyświetlającego, może być nawet 4K, skoro sygnał źródłowy jest słabej jakości i wcale nie jest standardem HDMI.
Na Xenium oglądamy dema komodorowskie w standardzie HDMI. Proces konwersji sygnału PAL do standardu HDMI opisałem szczegółowo, powyżej.

Priorytetem jest odzwierciedlenie rzeczywistego obrazu C64 - to jest cel.

ODPOWIEDZ