podgłaszacz sampli
: 20 lut 2009, 13:20
dostałem kiedyś schemat podgłaszacza sampli autorstwa Daty/Tropyx. schemat jest banalnie prosty, tak prosty, że nasuwa się pytanie: czy i jaki ta poprawka może mieć wpływ na jakość generowanych przez sid dźwięków?
Kod: Zaznacz cały
Do wykonania sa potrzebne dwa przewody (miekkie), przelacznik (SW) i rezystor (R) o rezystancji w zakresie 300-330 kohm o mozliwie jak najwiekszej tolerancji i malym woltazu.
Sposob wykonania jest nastepujacy:
Do przelacznika przylotowujemy przewody, na plycie glownej odszukujemy SIDa (8580) i bardzo ostroznie przylotowujemy do trzeciej nozki podstawki (po lewej stronie patrzac od dolu plyty) jeden z przewodow przelacznika. Na czas lutowania doradzam wyjac SIDa z podstawki. Drugi przewod lutujemy do rezystora, a rezystor laczymy z masa plyty glownej (schemat).
Ja zrobilem tak ze wykorzystalem obydwa piny z SIDa tzn. pin 26 audio in i pin 14 - wlasnie mase, a sam rezystor przylutowalem bezposrednio do przelacznika, nastepnie przewod ktory idzie od rezystora idzie do masy SIDa a drugi przewod od przelacznika do nozki 26 SIDa.
Rezystory maja dlugie 'nozki' wiec przycinasz je prawie przy samym rezystorze i rezystor mozna w ten sposob przylutowac do przelacznika. Do drugiej 'nozki' rezystora lutujesz przewod i lutujesz go do masy (pin 14) SIDa, w takim wpadku drugi przewod lutujesz do przelacznika i bezposrenio do Sida pin26.
A jezeli nie chcesz bawic sie w przelacznik to jak spojrzysz od dolu plyty, widac ze w zasadzie mozna wlutowac sam rezystor na 'krzyz', bo te piny - pin 14 (masa) i pin 26 tak wlasnie sa usytuowane.
A SIDa nie wyjmowalem z podstawki bo takie lutowanie krotko trwalo i lutownica nie byla nagrzana, tylko tak zeby poszla cyna i kalafonia.