Programowanie bez znajomości assemblera

Szukasz drobnej pomocy przy kodowaniu, albo chcesz przedstawić światu swoją gotową lub w trakcie realizacji produkcję? To właściwy dział.
Wiadomość
Autor
Atlantis
Posty: 1
Rejestracja: 01 wrz 2017, 08:51

Programowanie bez znajomości assemblera

#1 Post autor: Atlantis »

Przepraszam za pytanie, które niektórym może wydawać się banalne, jednak minęły lata odkąd ostatnio miałem okazję napisać choćby linijkę kodu na komputery ośmiobitowe. Na co dzień (głównie amatorsko) piszę w C/C++ pod mikrokontrolery, znam też Pythona. Moja znajomość assemblera (pod jakąkolwiek platformę) jest niestety znikoma.
W najbliższym czasie chciałbym zabrać się za stworzenie prostego programu na C64. W zupełności wystarczy mi interfejs tekstowy (wyświetlanie napisów i czytanie informacji o wciśniętym klawiszu). Na dobrą sprawę mógłbym sobie przypomnieć BASIC-a i napisać to w tym języku. Może jednak istnieje jakiś lepszy sposób? Może da się uniknąć numerowania linii i stosowania instrukcji GOTO, wykorzystując zamiast tego jakiś kompilator C.

Ewentualnie istnieje jakiś dobry edytor na PC (preferowany Linux), który umożliwiałby wygodną edycje kodu pisanego w BASIC-u? Tak, aby można go było testować w emulatorze, a finalnie zapisać na karcie SD i odpalić przez SD2IEC?

Awatar użytkownika
isildur
Posty: 276
Rejestracja: 26 paź 2011, 15:04
Grupa: Samar

Re: Programowanie bez znajomości assemblera

#2 Post autor: isildur »

Jeśli znasz C, to K65 assembler będzie dobry dla Ciebie. KK napisał go właśnie dla siebie po to, bo koduje w C++. Mówił o tym na ostatnim Riverwash, pewnie niedługo pojawi się video na YT z jego prelekcji.

http://devkk.net/wiki/index.php?title=K65

Awatar użytkownika
kmeg
Posty: 468
Rejestracja: 08 wrz 2009, 15:33
Grupa: Albion Crew

Re: Programowanie bez znajomości assemblera

#3 Post autor: kmeg »

Wg mnie lepiej assembler bo to prościutki język (Basic na c64 to straszna bieda). Jeśli klikasz kontrolery to też może się czasem przydać.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

Re: Programowanie bez znajomości assemblera

#4 Post autor: Nitro »

Jest też i kompilator C dla C64: CC65. Myślę, że da radę napisać w nim proste narzędzie jakie opisujesz.

Awatar użytkownika
Hornet
Posty: 209
Rejestracja: 06 paź 2009, 10:31
Grupa: Agony Design

Re: Programowanie bez znajomości assemblera

#5 Post autor: Hornet »

Skoro taka bida jak ja coś tam assem robiła to uwierz, ten język jest prosty i łatwy...
Oczko się urwało! Temu misiu!

ODPOWIEDZ