elastyczny program do muzyki 8580 - kupiłem C=64C

Forum, na którym możemy pogadać o wszelakim oprogramowaniu na C64, grach, programach.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
at0mic
Posty: 82
Rejestracja: 02 gru 2011, 14:55

elastyczny program do muzyki 8580 - kupiłem C=64C

#1 Post autor: at0mic »

Witam,

mam pytanko czy jest coś lepszego od Voice Trackera?

Jestem muzykiem amatorem i chodzi mi o łatwe sterowanie filtrami i pitch band'em.

W C=128 mam starego SID'a 6582 r2 (nie 6581) $d418 gra głośno.
W C=64c mam nowego SID'a 8580 i jest niskoszumowy.

Z jakiego programu korzystacie?
http://youtu.be/Atn90oc_xf0 ->to moje plumkanie na gitarze ;) do zrobienia na A500;)
At0mic

Awatar użytkownika
at0mic
Posty: 82
Rejestracja: 02 gru 2011, 14:55

#2 Post autor: at0mic »

może więcej szczegółów:

używam sterownika typu master keyboard Evolution MK-316C do sterowania urządzeniami midi (PC- Sonar albo inne programy DAW)

Czy ktoś ma doświadczenia z programami gdzie muzykę robi się klawiaturą a nie klikaniem C-2-001 D#2-051 itd?

Proszę muzyków o pochwalenie się swoim warsztatem "tkackim"
miałem przerwę około 15 lat w kodowaniu i muzykowaniu na C64 - ciężko się wraca ale jest dużo radości.
At0mic

zyga
Posty: 177
Rejestracja: 05 gru 2008, 08:58
Grupa: Alliance

Re: elastyczny program do muzyki 8580 - kupiłem C=64C

#3 Post autor: zyga »

at0mic pisze: http://youtu.be/Atn90oc_xf0 ->to moje plumkanie na gitarze ;) do zrobienia na A500;)
Muzycznie bardzo mi się podoba. Tematyka obliczona na sprawdzenie reakcji, prawda ?

Zrób to na SIDa. Czy można zrobić na SIDa dobre gitary ?

Awatar użytkownika
Roody
Posty: 168
Rejestracja: 26 sie 2009, 18:14
Grupa: sabat

#4 Post autor: Roody »

szczerze wątpię.....

zyga
Posty: 177
Rejestracja: 05 gru 2008, 08:58
Grupa: Alliance

#5 Post autor: zyga »

Well...

Bax, próbował kiedyś. Było to troszkę podobne do gitary elektrycznej ;)
Ale akustycznej to chyba się nie da.

BTW. Na A500 imitacja gitary elektrycznej też brzmi drętwo. Pewnie jest to związane z rozdzielczością przetworników.

Awatar użytkownika
at0mic
Posty: 82
Rejestracja: 02 gru 2011, 14:55

#6 Post autor: at0mic »

@zyga - da radę na Amidze

@zainteresowani:

na Amidze robi się to tak że zagrywki (np: gitarowe) sampluje się przynajmniej w 8kHz na 8 bit.
Gitara ma dźwięki poniżej 4kHz więc próbkowanie 8kHz wystarcza.
Potem te zagrywki łączy się ze sobą i powstaje nawet ciekawy efekt.
Gitarzyści też się uczą zagrywek a potem kilka patentów łączą ze sobą w solo - oczywiście trochę niedokładnie więc powstaje tzw "brud" "brudne granie" albo "agresywne granie" jak zwał tak zwał ;) chodzi o zaczepienie o inne struny niż potrzeba ale wytłumienie ich prawą dłonią albo przeciągnięcie dźwięku ponad miarę albo niedociągnięcie- no różne takie zabiegi niekoniecznie zamierzone a wynikające z emocji - wiadomo o co chodzi. Amiga nie ma emocji więc trzeba przygotować sample z całym tym emocjonalnym zaangażowaniem.

Amiga nie ma swoich dźwięków a tylko 4 przetworniki cyfrowo analogowe do których dane wrzuca DMA czuwając nad tym żeby jittering był dobry tzn żeby te próbki po 8bitów były wrzucane na przetwornik D/A w odpowiednich (równych) interwałach czasowych nie powodując błędu (zmiana kształtu zsamplowanej fali, dodanie niepotrzebnych harmonicznych, metaliczny przydźwięk).

Wadą Amigi 500/600 jest to że kanały są separowane 100%:0% i nie ma balansu. Balans trzeba robić puszczając to samo na L i P kanale i ściszać jeden a drugi zgłaśniać. Niestety DMA nie dba o synchronizacje sampli między kanałałami L i P i mogą wystąpić przesunięcia fazowe co zmieni barwę lub doda nieprzewidywalne efekty słuchowe z falowaniem dźwięku włącznie.

Nie mam Amigi ale jakby coś to zrobię muzykę do DEMO na Amigę na PC, wiec jak coś to proszę pisać.
At0mic

Awatar użytkownika
booker
Posty: 1272
Rejestracja: 08 paź 2008, 17:54
Grupa: MultiSyte Labz

#7 Post autor: booker »

Niestety at0mic, z SIDem na C64 nigdy z poczatku nie jest latwo, i nie bedzie. Dopoty dopóki nie pojawia się publicznie edytory z obsluga MIDI (wiadomo, że jest jeden, ale nie jest wydany) dopoty trza bedzie tluc stepsequencing. O vst kontrolowanym za pomoca MIDI narazie poza komercyjnymi rozwiazaniami typu Quadra SID czy HardSID nie slyszalem - ale one też nie zapisuja wynikowo kodu dla C64. Jest Mssiah - kartridge MIDI do C64, aczkolwiek jak się tego slucha to się odechciewa kupowac :) już wczesniejszy kart, Prophet64 był fajniejszy - taki interfejs stylizowany na TB-303. Nie wiem czy się ten soft da odpalic by Mssiach zakumal go z MIDI.

Jedyny edytor sensowny kandydat to wersja Goat Trackera pod MacOS z dodanym fejsem MIDI aczkolwiek nie zgrywa ona plumkania w realtime wiec odstepy trzeba sobie potem recznie doklikac. Ale dalej z reki trzeba kontrolowac program filtra.

Na ircu pojawil się kolezka ktory zaczal robic vst majace zapisywac wynikowo kod dla C64. Ma się go plugowac w Renoise. Jak to się skonczy, nie wiadomo. Hermit też cos robil ale nie skonczyl.
Takibardzodługipodpissetuszczelecobyśmiałchwilkęoddechuaizadumymożeewentualniewkurtegozestraciłeśpółminutyżycianaczytanietekstuoniczym.

Awatar użytkownika
at0mic
Posty: 82
Rejestracja: 02 gru 2011, 14:55

#8 Post autor: at0mic »

At0mic

randall
Posty: 292
Rejestracja: 04 mar 2009, 19:37
Grupa: msl/esm

#9 Post autor: randall »

odpowiedź na post o gitarach na SID:
elektryka (na fuzzie) da się zrobić, ale na 6581 - jak filtr rzęzi (dolnoprzepustowy iirc), to wychodzi coś w rodzaju przesteru. nieładnego i niekontrolowanego, ale jednak.
w temacie akustyka, jest taki zak 'sundrench / tidal extasy', sprzed lat bodajże 26, to najlepsza jak do tej pory symulacja. tyle że bardziej brzmi jak dobro niż zwykła pudłówka.
generalnie SID nie jest stworzony do naśladowania 'prawdziwych' instrumentów, ma własny sound i dzięki temu jeszcze jest interesujący (w przeciwieństwie do amigowej Pauli choćby), bo co z tego że wpierdolisz w przetwornik sample i spędzisz miesiąc nad mimikrą fujary prostej, jak one zawsze będą gadać gorzej niż oryginał ;)

Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

#10 Post autor: wackee »

Do odpowiedzi Randalla dodam od siebie, że z charczącą metalową gitarą to jest tak, że ona jednak siedzi w głowie, a nie do końca w samym dźwięku :)

Przykład pierwszy to kawałki Pendulum, które są wałkami dnb ale ze względu na rytmikę i melodykę słucha się ich jak kawałków metalowych.

Drugi przykład to kawałki "udające" metal na C64. Brzmienie ni hu hu, ale "Death Metal" od PRI nawet nie musiał się tak nazywać, żeby wszyscy machali czuprynami (no, chyba że tylko ja?) ;)
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

Awatar użytkownika
at0mic
Posty: 82
Rejestracja: 02 gru 2011, 14:55

#11 Post autor: at0mic »

http://youtu.be/0DC38pWETO0

1985 proesionalny sequencer na C64 ale niestety nie gra na SID tylko na podpiętym module midi: http://youtu.be/63BqhISzJC8
At0mic

Awatar użytkownika
Digger
Posty: 147
Rejestracja: 18 lut 2011, 19:06
Grupa: Agony
Kontakt:

#12 Post autor: Digger »

booker pisze:Na ircu pojawil się kolezka ktory zaczal robic vst majace zapisywac wynikowo kod dla C64. Ma się go plugowac w Renoise. Jak to się skonczy, nie wiadomo. Hermit też cos robil ale nie skonczyl.
Ja też czekam na to :D A znasz xywe/www tego goscia?
Hermit obiecywal i prawie skonczyl - trzeba go pacnac - dziabnijcie mu PM'a na CSDB.
4 x C64 Breadbox '83, C64C, C16 '84
DualSID, 1541 Ultimate, C64SD

http://www.flickr.com/photos/digger-c64
http://play.blog2t.net

Awatar użytkownika
at0mic
Posty: 82
Rejestracja: 02 gru 2011, 14:55

#13 Post autor: at0mic »

no kurcze jakby midy 3 kanałowe zamieniać na SID to czapki z głów :)

bo przecież to nie ma znaczenia czy komunikaty midi lecą z klawiatury sterującej czy z sequencera...
At0mic

Awatar użytkownika
booker
Posty: 1272
Rejestracja: 08 paź 2008, 17:54
Grupa: MultiSyte Labz

#14 Post autor: booker »

Digger pisze:
booker pisze:Na ircu pojawil się kolezka ktory zaczal robic vst majace zapisywac wynikowo kod dla C64. Ma się go plugowac w Renoise. Jak to się skonczy, nie wiadomo. Hermit też cos robil ale nie skonczyl.
Ja też czekam na to :D A znasz xywe/www tego goscia?
.
Nie zapisałem sobie jaki to koleżka ale jak wyjdzie napewno się dowiemy (wątpie :D )
at0mic pisze:no kurcze jakby midy 3 kanałowe zamieniać na SID to czapki z głów :)

bo przecież to nie ma znaczenia czy komunikaty midi lecą z klawiatury sterującej czy z sequencera...
tja, tylko, że generalnie to wyjdzie z tego taka gówniano plumkająca odgrywajka :)


mozna zapisać sobie plik midi jako mod, a moda da sie konwertnac pod toolami goat trackera. Instrumenty i w sumie implementacje, jezeli jest cos takiego dla muzyki :) dalej i tak trzeba zrobic samemu.
Ostatnio zmieniony 06 lut 2012, 13:13 przez booker, łącznie zmieniany 1 raz.
Takibardzodługipodpissetuszczelecobyśmiałchwilkęoddechuaizadumymożeewentualniewkurtegozestraciłeśpółminutyżycianaczytanietekstuoniczym.

Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

#15 Post autor: wackee »

at0mic pisze:no kurcze jakby midy 3 kanałowe zamieniać na SID to czapki z głów :)
W drugą stronę (SID na MID) jest tool :)
W czasach jak dzwonki MIDowe rządziły w komórkach, miałem w swoim melodyjkę z Boulder Dasha :)
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

moog
Posty: 153
Rejestracja: 26 wrz 2008, 17:41
Grupa: Agony

#16 Post autor: moog »

booker pisze:
Digger pisze:
booker pisze:Na ircu pojawil się kolezka ktory zaczal robic vst majace zapisywac wynikowo kod dla C64. Ma się go plugowac w Renoise. Jak to się skonczy, nie wiadomo. Hermit też cos robil ale nie skonczyl.
Ja też czekam na to :D A znasz xywe/www tego goscia?
.
Nie zapisałem sobie jaki to koleżka ale jak wyjdzie napewno się dowiemy (wątpie :D )
Jezeli to jest to co mysle, to ten "wtyk" ma kontrolowac mssiah jedynie :/ .. takie przynajmniej legendy kraza ;)

moog
Posty: 153
Rejestracja: 26 wrz 2008, 17:41
Grupa: Agony

#17 Post autor: moog »

Detale tutaj: http://gizm0sis.blogspot.com/

Ale od razu mowie, nie wiem czy chodzi o to :)

Awatar użytkownika
booker
Posty: 1272
Rejestracja: 08 paź 2008, 17:54
Grupa: MultiSyte Labz

#18 Post autor: booker »

Siem Moogie,

nie to nie miało byc to, chyba ze ziomek zmienił zdanie. Serio, nie zapamiętałem xywy.
Takibardzodługipodpissetuszczelecobyśmiałchwilkęoddechuaizadumymożeewentualniewkurtegozestraciłeśpółminutyżycianaczytanietekstuoniczym.

Awatar użytkownika
at0mic
Posty: 82
Rejestracja: 02 gru 2011, 14:55

#19 Post autor: at0mic »

super!

śpie na instrukcji od goattrackera, robie instrumenty dziwnie brzmiące, robię traki, wavetable, filtertable i pulsetable itd... itp... jakoś idzie po malutku...

nie wiem jednak jak zrobić kilka kawałków, kilka efektów dźwiękowych w jednym pliku .sid?

jak to można zrobić ?
jak to wykorzystać potem np, w swojej grze żeby np:
zrobić tak:

LDA#$NUMERKAWAŁKA
JSR $1003 (czy jakiś inny adres w playerze goattrackera)

i gra mi utwór bądź dźwięk spod indeksu NUMERKAWAŁKA
?


kolejna sprawa prozaiczna ale uciążliwa:
w goacie 6 kanałowym trzy pierwsze traki grają na lewym kanale 3 kolejne na prawym. Czy można przestawić żeby było to na środku czyli w obu kanałach ?
At0mic

lhr
Posty: 52
Rejestracja: 06 paź 2009, 23:23
Grupa: esm

#20 Post autor: lhr »

Próbowałem ze dwa lata temu łączyć to, co produkowała emulacja SIDa w VICE i dźwięki robione z HardTracka z normalnym graniem. Jak to ja - coś tam zrobiłem dla testu i ani nie poprawiłem, ani nie pociągnąłem tematu dalej ;) Efekt był taki:

http://mikloo.wrzuta.pl/audio/0kH2F0AZyVF/psycho2

Z C64 jest chrumkanie "w dole" i lead o ile dobrze pamiętam. Brzmienia obrobione potem nieco VST w DAW. Nic powalającego, ale efekty brzmieniowe dość zachęcające.
Nadal wiążę sztangi w supeł

ODPOWIEDZ