To, co misie lubią najbardziej :) ...

Forum, na którym możemy pogadać o wszelakim oprogramowaniu na C64, grach, programach.
Wiadomość
Autor
przemasiii
Posty: 3
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:46

#41 Post autor: przemasiii »

Dzięki zassałem :) Teraz czekam na SD2IEC i zaczynam testowanie :)
C64C+RESET+ JiffyDos+1541-II+RESET(BOX) +SD2IEC

Awatar użytkownika
BagoZonde
Posty: 57
Rejestracja: 15 gru 2011, 09:33
Grupa: Commocore
Kontakt:

#42 Post autor: BagoZonde »

A to mnie suchy zaskoczyłeś z kasowarką UV. Szukałem po jakiś elektrodach i tam się "nie dało" ale im nie wierzę ;). Coś takiego muszę sobie skonstruować o ile można dostać taką lampę w wersji light, nie ulicznej ;). Masz jakieś zalecenia bo ze mnie lama-elektronik.

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#43 Post autor: suchy »

BagoZonde pisze:A to mnie suchy zaskoczyłeś z kasowarką UV. Szukałem po jakiś elektrodach i tam się "nie dało" ale im nie wierzę ;). Coś takiego muszę sobie skonstruować o ile można dostać taką lampę w wersji light, nie ulicznej ;). Masz jakieś zalecenia bo ze mnie lama-elektronik.
Takie lampy oświetleniowe (z palnikami kwarcowymi UV wewnątrz bańki lampy) można jeszcze nabyć na wyprzedażach, np:

Obrazek

... problem tylko w tym, że te palniki z lamp oświetleniowych mają 20-40 razy za dużą moc (!), co sie przekłada na silne nagrzewanie samego palnika. Jak wiadomo ogólnie moc promienowania (chodzi mi tu konkretnie o interesujące nas UV) spada z kwadratem odległości i sęk w tym, że nie sposób zbliżyć takiego gorącego palnika na stosowną odległośc od EPROMa (aby kasowanie było skuteczne i szybkie) bez obawy szkodliwego przegrzania struktury półprzewodnika pamięci. Zamiast kupować takie palniki, można popytać znajomego elektryka, ale takiego z długim stażem pracy w jakiejś firmie państwowej (obecnie i/lub/ewentualnie emeryta/rencisty), który w swoich "zasobach piwnicznych" :wink: znajdzie dla nas na pewno, coś interesującego.

Na "elce" jest temat o kasowaniu EPROMów założony przez "ola" (tak TEGO ola :wink: ):

Jak skasować stare EPROMy

... w tym wątku polecam szczególnie zwrócić uwagę na odpowiedzi userów: janek1815, Quarz, _jta_, Ronin64 . Sama kwintesencja tematu. Ja robiłem podobnie (tylko dodatkowo chłodziłem EPROMy małym wentylatorem biurkowym). A tak na marginesie, to "olo" nawet nie podziękował za odpowiedzi!

Natomiast wewnątrz mojej małej kasowarki profesjonalnej (kasuje jednocześnie do 7 szt. EPROMów w 10-15 min) znajduje się palnik kwarcowy LRuV 10-254, o mocy TYLKO 10W i umieszczony w odległości ok. 3cm od okienka pamięci. Palnik ma postać rurki (coś jak miniaturka świetlówki tylko rzecz jasna z kwarcowego szkła i bez luminoforu) o wymiarach: długość - 23cm, średnica - 1,5cm. Wytwarza promieniowanie UV o długości fali 254nm i natężeniu 9,5mW/cm2 (tak podaje producent tego kasownika).

Na koniec

WAŻNA UWAGA (to nie żarty).
Bawiąc się palnikami rtęciowymi z lamp oswietleniowych, najlepiej nie patrzcie wprost na światło palnika.


...w czasach ogólniaka, mój kumpel robił eksperymenty fizyczne z UV (z wykorzystaniem kilku palników z "ulicznic") i w rezultacie wylądował oślepiony w szpitalu okulistycznym. Na szczęście nie doszło do trwałego uszkodzenia wzroku!

Jeszcze jedna uwaga co do skuteczności działania palnika rtęciowego (pod kątem kasowania pamięci). Jeśli po paru minutach działania (przypominam palnik osłonięte przed wzrokiem!) poczujecie wyraźnie ozon (charakterystyczny zapach, jak po "suchej" burzy z piorunami) to znaczy że jest UV i palnik powinien być przydatny do naszych celów. Tak działa moja profesjonalna lampa.
C64PLC

Awatar użytkownika
BagoZonde
Posty: 57
Rejestracja: 15 gru 2011, 09:33
Grupa: Commocore
Kontakt:

#44 Post autor: BagoZonde »

Haha, szacuneczek suchy za skrupulatność najwyższej próby ;). Dzięki serdeczne za info!

Przypominam sobie, że czytałem kiedyś ten wątek na "elce", ale te lampy są poza moim zasięgiem. Generalnie szukam jakiegoś źródła UV o o wiele słabszej mocy.

W sumie na takie zabawy przydałaby się "ciemnia" - myślałem bowiem, by takim UV jeszcze sobie retr0brightować obudowy. Żeby tylko mi ich nie topiło ;). Dzięki parametrom, które mi podałeś znalazłem coś takiego:

Świetlówka UV-C o praktycznie tej samej długości fali co w Twojej (253,7nm) - tak podaje producent - no i nie wiem jakie natężenie, śmoc 15W. Tutaj aukcja:

http://allegro.pl/promiennik-swietlowka ... 63938.html

Bakteriobójcza więc od razu wirusy by czyściło z EEPROM-a ;).

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#45 Post autor: suchy »

... no byłoby wszystko OK, gdyby nie jej wymiary! Przy mocy 15W ma wymary: długość - 45cm, średnica - 2,6cm (wymiary typowej świetłówki - tej mniejszej). Dwa razy większa od mojej przy podobnej mocy! :roll:
C64PLC

Awatar użytkownika
BagoZonde
Posty: 57
Rejestracja: 15 gru 2011, 09:33
Grupa: Commocore
Kontakt:

#46 Post autor: BagoZonde »

O widzisz suchy, czyli najprawdopodobniej dałoby radę coś takiego zastosować, ewentualnie właśnie krótszą z tym, że mógłbym ustawić pod tym kilkanaście pamięci EEPROM gęsiego. Zastanawia mnie jaki efekt dałoby mi podstawienie pożółkłych obudów posmarowanych utleniaczem w kremie.

"Waty idą w długość" bo jest jeszcze 34-centymetrowa o mocy 10W. Ale cena już nie idzie w parze niestety ;). No i jest to na ~230V co nie? Gniazdo jakieś do tego bym tylko dosztukował tak w kwestii bezpieczeństwa własnego i cudzego (kurde, akurat niedawno był remont w biurze, gdzie pracuję i takie gniazda tam "wisiały").

Myślę, że spróbuję. Dane techniczne, które mi podałeś rozjaśniły sprawę.
Muczos gracias komodores!

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#47 Post autor: suchy »

... jesli już to raczej ta:

http://allegro.pl/promiennik-dezynfekcj ... 64580.html

... podobna do mojej, a nie tamta kolubryna. Jak się jednak zaprzesz na taka dużą do masowej produkcji :) , to myślę, że 30W będzie bardziej wskazana, ale ta juz jest dwa razy droższa (coś za coś).
C64PLC

Awatar użytkownika
BagoZonde
Posty: 57
Rejestracja: 15 gru 2011, 09:33
Grupa: Commocore
Kontakt:

#48 Post autor: BagoZonde »

Jasne! Masowa produkcja, kasowy produkt, wielki popyt, mała podaż :D.

Czy to rozwiązanie sprawdzi się w retrobrajcie - czas pokaże, słońce nie rozpieszcza nas tej jesieni ;).

P.S. okulary przeciwsłoneczne a raczej "słoneczne" za 5 złotych raczej nie nadadzą się na ochronę oczu?

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#49 Post autor: suchy »

... mam na myśli wyłącznie kasowarkę pamięci, bo do retobrajta, to na mojego czuja raczej kilka rur potrzeba i to wiekszej mocy, bo duża powierzchnia i ze względu na plastyk konieczna większa odległość naświetlania. To już lepiej chyba poczekać na słoneczko. :wink: , albo poeksperymentować z "ulicznicami" z odzysku, ewentualnie udać sie do solarium. Poza tym do rozjaśniania to chyba te dłuższe UV są lepsze, a nie UV-C, którego przecież ze Słońca nie uświadczysz na Ziemi za wiele i całe szczęście, ale to już temat dla fizyka.
Ostatnio zmieniony 15 gru 2011, 21:48 przez suchy, łącznie zmieniany 1 raz.
C64PLC

Awatar użytkownika
BagoZonde
Posty: 57
Rejestracja: 15 gru 2011, 09:33
Grupa: Commocore
Kontakt:

#50 Post autor: BagoZonde »

Dlatego właśnie zastanawiałem się nad tymi z większą ilością waty ;). Ale rzeczywiście-oczywiście masz rację. Trzeba będzie się pofatygować wieczorową porą żeby ogarnąć jakąś latarnię ;) albo poczekać na słońce choć z tym u mnie gorzej: okno wychodzi na wschodnią-północ więc promieni wiele do mnie nie wpada. Whatashit.

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#51 Post autor: suchy »

... z latarniami to teraz gorzej (nie tak, jak było za komuny) :P , bo wszędzie sodówki siedzą (żółte światło). Rtęciówki to już chyba tylko ze starych rupieci (wymogi ochrony środowiska)
Ostatnio zmieniony 15 gru 2011, 21:59 przez suchy, łącznie zmieniany 1 raz.
C64PLC

Awatar użytkownika
BagoZonde
Posty: 57
Rejestracja: 15 gru 2011, 09:33
Grupa: Commocore
Kontakt:

#52 Post autor: BagoZonde »

suchy pisze:... z latarniami to teraz gorzej :P , bo wszędzie sodówki siedzą (żółte światło). Rtęciówki to już chyba tylko ze starych rupieci (wymogi ochrony środowiska)
Szcholera! Planetę ratować im się zachciało ;).

Awatar użytkownika
Klax
Posty: 57
Rejestracja: 19 wrz 2010, 22:24

#53 Post autor: Klax »

Raczej kasę ;) Natura sama sobie radziła ze wszystkim zanim powstali ekolodzy. Żółte światło poprawia ostrość widzenia we mgle.
Veni, Vidi, Vici :)

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

#54 Post autor: starymarabut »

Czy warto się z tym babrać, oczy
narażać?
Kitajce na alle. po 100 zł.
Przetestowany i z roczną gwarancją.
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

Awatar użytkownika
kenji
Posty: 914
Rejestracja: 06 wrz 2009, 20:58
Grupa: Dream

#55 Post autor: kenji »

Klax pisze: Żółte światło poprawia ostrość widzenia we mgle.
No i co ważniejsze nie powoduje efektu olśnienia.
. : dream : .
Boom!

Awatar użytkownika
BagoZonde
Posty: 57
Rejestracja: 15 gru 2011, 09:33
Grupa: Commocore
Kontakt:

#56 Post autor: BagoZonde »

starymarabut pisze:Czy warto się z tym babrać, oczy
narażać?
Kitajce na alle. po 100 zł.
Przetestowany i z roczną gwarancją.
Jasne Stary Marabucie, szukam po prostu jakiejś solucji na brak słońca ale powołując się na to co pisał suchy, jedna świetlówka lata nie czyni ;) - skazany więc jestem na łaskawość pogody i... inną porę roku :/.

Awatar użytkownika
hsimpson
Posty: 91
Rejestracja: 30 lip 2012, 12:14

#57 Post autor: hsimpson »

Raf pisze: ...
http://rapidshare.com/files/456587649/C ... part07.rar
...
1.7GB stuffu ;) bede probowal to zasysac
Raf, wiem, że minęło już trochę czasu, ale może masz jeszcze plik C64SD_2GB-PACK_ALL_TESTED_SD2IEC_by_Amigafever.part07.rar? Usunęli go kurna z Rapidshare'a :-(.

Maniana
Posty: 7
Rejestracja: 26 mar 2013, 22:54

#58 Post autor: Maniana »

Jeśli ktoś szuka kolekcji plików (niekoniecznie pod SD2IEC) to niech zajrzy tutaj, potężne archiwum: https://archive.org/details/Commodore_C ... 2012_04_23 [6.5 GB]

Bartek2075
Posty: 13
Rejestracja: 24 cze 2017, 14:29

Re: To, co misie lubią najbardziej :) ...

#59 Post autor: Bartek2075 »

Cześć wszystkim :D
Jestem tu od niedawna. Przeglądając forum natrafiłem na ten wątek. Chętnie przejrzałbym soft który udostępnił @Suchy w poście #36 jednak link do paczki softu nie działa :( Podzielił by się ktoś tą paczką ?
Pozdro

NightClubber
Posty: 8
Rejestracja: 25 mar 2011, 19:04

Re: To, co misie lubią najbardziej :) ...

#60 Post autor: NightClubber »

Bartek2075 pisze:Cześć wszystkim :D
Jestem tu od niedawna. Przeglądając forum natrafiłem na ten wątek. Chętnie przejrzałbym soft który udostępnił @Suchy w poście #36 jednak link do paczki softu nie działa :( Podzielił by się ktoś tą paczką ?
Pozdro
Proszę bardzo :)
https://www.dropbox.com/s/yp532kyy6cu4p ... l.zip?dl=0
C64C (JiffyDOS) & SD2IEC & 1541-II(JiffyDOS)

ODPOWIEDZ