Propozycje/uwagi do regulaminu

Masz jakieś uwagi co do działania forum, przedstaw je tutaj.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

Propozycje/uwagi do regulaminu

#1 Post autor: Nitro »

Witam
Jak widać forum dotychczas bez-regulaminowe zyskało regulamin, który mam nadzieję przyczyni się do obniżenia liczby niejasności co do funkcjonowania forum.
Forum jak znacie z innych wątków staram się ze wszystkich sił prowadzić z uwzględnieniem Waszego głosu, tak więc czekam w tym wątku na wszystkie propozycje/uwagi do regulaminu.

k.

#2 Post autor: k. »

Podstawą prawa jest to że nie działa ono wstecz. Jeżeli działa ono wstecz przestaje być prawem. Nie możesz blokować edycji wypowiedzi sprzed 10-07-2010. Dlatego jeżeli masz problem z użytkownikami, musisz najpierw "zniszczyć" bazę użytkowników, oraz dać im prawo do uznania lub nie danego regulaminu, ale nie możesz im narzucać tego regulaminu wstecz.
A i jeszcze fajna rzecz z regulaminu forum amiscena:
Cycat:
"Złamanie wyżej wymienionych warunków spowoduje, że Twoje roszczenia uznane zostaną jako nieważne, a wszelkie uzyskane ewentualne informacje procesowe lub dowodowe za zdobyte nielegalnie (co także implikuje ich nieważność)"
Niestety w Polsce nie ma przepisu o zatrutym drzewie, dowody zdobyte w ten sposób są respektowane przez sąd (np. afera gruntowa)

przepraszam a jaka jest odpowiedzialność moderatora, za przestępstwa popełnione przy udziale tego forum? Np. sprzedaż dragów, paserstwo, wymuszenia.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#3 Post autor: Nitro »

Nie możesz blokować edycji wypowiedzi sprzed 10-07-2010.
Dlatego jeżeli masz problem z użytkownikami, musisz najpierw "zniszczyć" bazę użytkowników, oraz dać im prawo do uznania lub nie danego regulaminu, ale nie możesz im narzucać tego regulaminu wstecz.
Nie było regulaminu, tak więc żaden user nie nabywał praw do nielimitowanej edycji swoich postów.

przepraszam a jaka jest odpowiedzialność moderatora, za przestępstwa popełnione przy udziale tego forum? Np. sprzedaż dragów, paserstwo, wymuszenia.
O, właśnie o tym zapomniałem, dopisałem regułkę. A praktycznie patrząc na sprawę, to w Polsce warezów mnóstwo działa aż miło i jakoś się nie kwapią do ich zamykania :)
A i jeszcze fajna rzecz z regulaminu forum amiscena:
Cycat:
"Złamanie wyżej wymienionych warunków spowoduje, że Twoje roszczenia uznane zostaną jako nieważne, a wszelkie uzyskane ewentualne informacje procesowe lub dowodowe za zdobyte nielegalnie (co także implikuje ich nieważność)"
Niestety w Polsce nie ma przepisu o zatrutym drzewie, dowody zdobyte w ten sposób są respektowane przez sąd (np. afera gruntowa)
Popieram, niestety to nie działa. Kiedyś też na wszystkich warezach krążyła formułka o akcie Internet Privacy Act podpisanym przez Billa Clintona(sic!), który magicznie ograniczałby wstęp na fora służbom.
Okazało się, że wogóle coś takiego nie istnieje :D

k.

#4 Post autor: k. »

Nitro co do braku regulaminu przed, nie ma to znaczenia. Funkcjonalność konta została ograniczona przez nowy regulamin. Szczerze to dziwię się, że takie ograniczenia stosujesz. Przecież już kasowałeś posty autorom którzy sobie tego zażyczyli. Poza tym nie jest też prawdą, że posty nie mogą być usunięte bo tak sobie zażyczył administrator systemu. Tutaj działa prawo i za nie wykonanie prośby możesz się znaleźć w sądzie.
A jeszcze co do braku odpowiedzialność to jest to niestety nie prawda. Jesteś odpowiedzialny bo jesteś zobowiązany przestrzegać prawo, jeżeli umożliwiasz dilowanie, wyłudzenia to jesteś współodpowiedzialny za przestępstwa popełnione na tym forum.
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 19:53 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#5 Post autor: Nitro »

Nitro co do braku regulaminu przed, nie ma to znaczenia. Funkcjonalność konta została ograniczona przez nowy regulamin.
Jeśli komuś się to nie podoba, to może odejść, mogę również przez dobrą wolę usunąć jego posty sprzed 10.07.2010. A właściwie to umożliwić mu ich edycję, bo sam nie będę tych x postów usuwał, w panelu admina nie ma opcji skasowania usera razem z wszystkimi jego postami.
zczerze to dziwię się, że takie ograniczenia stosujesz. Przecież już kasowałeś posty autorom którzy sobie tego zażyczyli.
Nie przypominam sobie, mógłbyś odświeżyć mi pamięć?
Poza tym nie jest też prawdą, że posty nie mogą być usunięte bo tak sobie zażyczył administrator systemu. Tutaj działa prawo i za nie wykonanie prośby możesz się znaleźć w sądzie.
Posty w znakomitej większości nie są dziełami chronionymi prawem autorskim, no chyba, że zacząłbyś poezję pisać na forum czy coś.
Aby uniknąć sporów nowy regulamin ma klauzulę prawną dot. postów.
A jeszcze co do braku odpowiedzialność to jest to niestety nie prawda. Jesteś odpowiedzialny bo jesteś zobowiązany przestrzegać prawo, jeżeli umożliwiasz dilowanie, wyłudzenia to jesteś współodpowiedzialny za przestępstwa popełnione na tym forum.
Jestem zobowiązany złożyć doniesienie o przestępstwie, o ile je widzę. Jeśli ktoś zamorduje człowiek w moim ogródku jak będę spał, to pójdę siedzieć bo umożliwiłem przestępstwo?

k.

#6 Post autor: k. »

ok dzięki za rozwijanie się wszelkich moich obaw co do funkcjonowania tego forum.
PS, chodziło mi o fotografa paragonów.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#7 Post autor: Nitro »

Co do uriela, to sam edytował swoje posty przecież, od czasów nagonki na Raf'a nie kasuje postów, tylko przenoszę, dawniej były z tym problemy, bo nie było pewnej modyfikacji na forum.

Aha, co do wniosku 11111olo'a o ortografie, to z mojej strony kategoryczne nie.

k.

#8 Post autor: k. »

nie no nitro a ja uważam że wszyscy użytkownicy forum powinni mieć prawo do zmian w regulaminie. Jestem za propozycją aby w regulaminie było że tutaj jest polskojęzyczne forum, kto wchodzi na forum musi zwracać uwagę na formę, fleksję oraz ortografię.
Drugim postulatem jest wprowadzenie punktów oceniających danego usera, np. po zdobyciu odpowiedniej liczy punktów zdobywałby on dodatkowe uprawnienia, np. zmiana awatara konkurentowi w dyspucie. Oczywiście można by było dostawać ujemne punkty za złe odpowiedzi. To oczywiście jest pomysł żywcem wzięty z konkurencyjnego forum, ale myślę że wszyscy go poprą.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#9 Post autor: Jacek31 »

Jestem za propozycją aby w regulaminie było że tutaj jest polskojęzyczne forum, kto wchodzi na forum musi zwracać uwagę na formę, fleksję oraz ortografię.
Ja też, zgodnie z tym trzymamy się słownika ortograficznego, i koniec ze sloganem scenowym. Może mniej się będę motał czytając wypowiedzi.
Natomiast dla mnie problem w tym że jestem dyslektykiem wiec niestety, nie uniknę wpadek.
Natomiast bardzo dobrym pomysłem było by moim zdaniem nadanie jednoznacznych rang, w zależności od pozycji i wiedzy na forum. Np. Kisiel jest szpecem od Hardweru to powinien mieć jakąś rangę która go określa, nazwa może być ogólna jak Harwerowiec, ale możemy np. zaproponować jakieś z przymrużeniem oka ale czytelne. Np. ja nie jestem jakimś tam mocnym scenowcem, C64 mam z czystego sentymentu, więc np mógłbym mieć rangę "Zbieracz Staroci". czy "Miłośnik Staroci", co określa że mam bo lubię ale żadnym tam guru w tej dziedzinie nie jestem.
Takie klasy, wyróżniające postacie na forum w zależności od ich poziomu, i wiedzy na dany temat.
Nitro Ja bym jednak wolał mieć możliwość usunięcia samemu swojego posta, na Elportalu jest taka opcja i sobie to chwale. Czasami człowiek w nerwach czy zmęczeniu palnie głupotę a za 10 minut się rozmyśli. Usuwasz wtedy sam posta i po sprawie.
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#10 Post autor: Nitro »

nie no nitro a ja uważam że wszyscy użytkownicy forum powinni mieć prawo do zmian w regulaminie. Jestem za propozycją aby w regulaminie było że tutaj jest polskojęzyczne forum, kto wchodzi na forum musi zwracać uwagę na formę, fleksję oraz ortografię.
Czuje ironię, ja jestem za wolnością, mniej reguł, więcej luzu...
Drugim postulatem jest wprowadzenie punktów oceniających danego usera, np. po zdobyciu odpowiedniej liczy punktów zdobywałby on dodatkowe uprawnienia, np. zmiana awatara konkurentowi w dyspucie. Oczywiście można by było dostawać ujemne punkty za złe odpowiedzi. To oczywiście jest pomysł żywcem wzięty z konkurencyjnego forum, ale myślę że wszyscy go poprą.
System punktów dodatnich i ujemnych, nie wiem, czy jest to dobry pomysł jak na takie małe forum.
Myślałem coś o systemie stawiania piw, kto uważałby dany post za dobry, mógłby wystawić jego autorowi piwo. Nawet można by wprowadzić jakieś bonusy dla urozmaicenia, typu co n'te piwo ktoś dostaje gratisowe piwo na party, sponsorzy mile widziani :)
Co do akcji z awatarem i rangą, postąpiłem na podobnym poziomie jak skasowanie postów bez choćby cienia rozmowy, jak widać wszystko znikło, po ochłonięciu lekkim stwierdziłem, że nie będę obniżał poziomu.

Natomiast bardzo dobrym pomysłem było by moim zdaniem nadanie jednoznacznych rang, w zależności od pozycji i wiedzy na forum. Np. Kisiel jest szpecem od Hardweru to powinien mieć jakąś rangę która go określa, nazwa może być ogólna jak Harwerowiec, ale możemy np. zaproponować jakieś z przymrużeniem oka ale czytelne. Np. ja nie jestem jakimś tam mocnym scenowcem, C64 mam z czystego sentymentu, więc np mógłbym mieć rangę "Zbieracz Staroci". czy "Miłośnik Staroci", co określa że mam bo lubię ale żadnym tam guru w tej dziedzinie nie jestem.
Takie klasy, wyróżniające postacie na forum w zależności od ich poziomu, i wiedzy na dany temat.
Mógłbym wprowadzić takie malutkie podpisy pod nickami, każdy mógłby tam wpisać co chciałby, dobry pomysł, jutro pomyślimy.
Nitro Ja bym jednak wolał mieć możliwość usunięcia samemu swojego posta, na Elportalu jest taka opcja i sobie to chwale. Czasami człowiek w nerwach czy zmęczeniu palnie głupotę a za 10 minut się rozmyśli. Usuwasz wtedy sam posta i po sprawie.
Jeśli tylko będzie taki dodatek do phpBB, to spoko, do godzinki będzie można usunąć swój post. Co do nielimitowanego usuwania, to widzisz, jak to się czasami może kończyć, sam ubolewałeś nad faktem poszatkowania działu hardware.

DJ Gruby

#11 Post autor: DJ Gruby »

Jacek31 pisze:Ja też, zgodnie z tym trzymamy się słownika ortograficznego, i koniec ze sloganem scenowym. Może mniej się będę motał czytając wypowiedzi.
Natomiast dla mnie problem w tym że jestem dyslektykiem wiec niestety, nie uniknę wpadek.
Tak, oczywiście... Zauważyłem już, że dziś zwykłe lenistwo i głupotę można uzasadnić dysleksją, dysortografią, dysmózgią... Sorry, ale nigdy nie przekona mnie, że sadzenie haniebnych byków ortograficznych jest spowodowane wbrew wolnej woli piszącego tekst. Użyj mózgu, to naprawdę nie boli.

k.

#12 Post autor: k. »

aha ale system punktów musiałby być jasny, od kogo za co itd. To by motywowało tutejsze szare eminencje do jakościowych wypowiedzi a nie zaśmiecania forum jakimiś fanaberiami.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#13 Post autor: Jacek31 »

Tak, oczywiście... Zauważyłem już, że dziś zwykłe lenistwo i głupotę można uzasadnić dysleksją, dysortografią, dysmózgią... Sorry, ale nigdy nie przekona mnie, że sadzenie haniebnych byków ortograficznych jest spowodowane wbrew wolnej woli piszącego tekst. Użyj mózgu, to naprawdę nie boli.
Czyli ci co są słabi z Matmy są też leniwymi, przygłupami. Ciekawa ta twoja teoria bo można sobie nią wszystko wytłumaczyć. Oczywiście nie jest to uzasadnienie dla wypowiedzi np. olo że robi buraki ma angielską wersje FireFoxa, ale nie wrzucał bym wszystkich jak leci do jednego wora.
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

DJ Gruby

#14 Post autor: DJ Gruby »

Jacek31 pisze:...ale nie wrzucałbym wszystkich jak leci do jednego wora.
Tak, masz rację. Dokładnie to chciałem wyrazić. Chodzi mi o to, że wrzucanie do jednego wora jest właśnie na rękę tym "leniwym", z kolei garstka faktycznych dyslektyków ginie w tłumie "udawaczy". Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że za naszych czasów jedno dziecko z dysleksją na całą klasę to i tak było sporo, a obecnie co drugi człowiek twierdzi, że jest dyslektykiem. O co chodzi? Masowy wzrost zachorowań czy jakaś zbiorowa paranoja?

Awatar użytkownika
skull
Posty: 760
Rejestracja: 15 wrz 2008, 08:18
Grupa: samar

#15 Post autor: skull »

Powinien być moduł do sprawdzania pisowni przy postach.
Teraz, dla dyslektyków polecam wklejać najpierw posta do worda - w celu sprawdzenia, bo tak jak DJ Gruby uważam, że te "choroby" są wynikiem lenistwa i wygody, a nie schorzeniem. Ja tam może i robię błędy, ale nie podpinam je pod chorobę - po prostu błędziarz i wstyd.

Druga rzecz to, poprawność ortograficzna, daje możliwość translatorowi stron przekazania zrozumiałej treści - dzięki której nawet obcojęzyczni mogą coś podpatrzeć z tego forum.

Czas kasowania postów powinien wynosić 1 dzień... żeby człowiek zdążył wytrzewźwieć ;-)
Bo pecet to zwykły banan...

k.

#16 Post autor: k. »

ja mam FF i moduł pol/ang.. to wystarczy FAQ IMHO.

DJ Gruby

#17 Post autor: DJ Gruby »

skull pisze:Czas kasowania postów powinien wynosić 1 dzień... żeby człowiek zdążył wytrzewźwieć ;-)
Protestuję. Typowe demo party trwa 3 dni. Żądam minimum 3 dni na kasowanie postów. ;)

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#18 Post autor: Nitro »

Powinien być moduł do sprawdzania pisowni przy postach.
Obciążałoby to pewnie serwer, każda obecna przeglądarka ma słownik, skonfigurować i tyle.
Druga rzecz to, poprawność ortograficzna, daje możliwość translatorowi stron przekazania zrozumiałej treści - dzięki której nawet obcojęzyczni mogą coś podpatrzeć z tego forum.
Owszem, ale nie róbmy z ludzi na poziomie dzieci, nie zauważyłem jakoś na forum mnóstwa błędów ortograficznych. Jak ktoś przesadzi, to zostanie upomniany i tyle.
Protestuję. Typowe demo party trwa 3 dni. Żądam minimum 3 dni na kasowanie postów. ;)
Można zrobić wyjątek :)

k.

#19 Post autor: k. »

ale tylko z okazji party ..... party all the time party all the time...;)

Awatar użytkownika
leming
Posty: 538
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:15
Grupa: Onslaught, Fatum

#20 Post autor: leming »

niewiem czy w dobry topic sie wbijam ale moje zdanie jest takie: forum sie nazywa c64scene znaczy sie chodzi o scene prawda? proponuje olac regulamin, robic czystke w trakcie rejestracji - rejestrowac sie moga tylko scenowcy i tyle. jak beda sami scenowcy to nie bedzie potrzeby miec jakichs dzieciecych regulaminow. Po co to komu. Czy ktos byl/jest na scenie latwo sprawdzic. reszta wypierrrr lalallalac bo to forum dla sceny jest. REGULAMINOM mowie NIE. Regulaminy to ja w szkole mialem.
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

ODPOWIEDZ