Polskie czcionki

Szukasz drobnej pomocy przy kodowaniu, albo chcesz przedstawić światu swoją gotową lub w trakcie realizacji produkcję? To właściwy dział.
Wiadomość
Autor
Atarowska Koneksja
Posty: 124
Rejestracja: 02 mar 2010, 20:44

Polskie czcionki

#1 Post autor: Atarowska Koneksja »

Nie bądź taki, podziel sie polskimi czcionkami (kolega mi mówił, że na c64 też umiecie polskie literki robić). Potrzebuję klasyczny font z c64 byleby miał polskie literki też. Najlepiej w hexach chociaż w sumie jak wyślesz tak wezmę.

Dzięki z góry! :-)
jestem najzabawniejszym kolesiem w tym wątku

Awatar użytkownika
Golara
Posty: 28
Rejestracja: 20 lis 2018, 16:17
Grupa: Desire

Re: Polskie czcionki

#2 Post autor: Golara »

Nie mam żadnego gotowca pod ręką, ale przerobić wbudowany font i dodać ogonki i kreski nad literkami to nie duży problem.

Kod: Zaznacz cały

lda #$01
sta $01
To zamontuje charrom w address space na adresie $d000. Możesz go sobie skopiować do ramu. Charset ma $800 bajtów, bo masz 256 charów, 8 bajtów każdy ($100 * 8 = $800). Pod $d000 masz 2 charsety ($d000 i $d800). Pierwszy ma wszystkie litery duże a reszta charów to grafiki petscii, kreski kropki itp. Drugi czarset ma małe i duże litery.

Jak sobie skopiujesz dany czarset do ramu (i to musi byc adress podzielny przez $800 jeżeli chcesz wyświetlić) to możesz albo w hexie przerabiać tą grafike, chociaż nie polecam tego. Jest wiele programów na c64 do edytowania fontów. Na PC było by jeszcze bardziej, pewnie możesz wygooglować originalny CBM font + jakis edytor.

Jak już masz swój własny charset to możesz go włączyć zmieniając rejest $d018. On mowi gdzie w pamieci jest screen i charset. Oczywiscie charset i screen musi byc w vic baku (vic ma 16kb, wiec masz 4 banki do wyboru).

bimber
Posty: 813
Rejestracja: 16 wrz 2008, 10:16
Grupa: arise

Re: Polskie czcionki

#3 Post autor: bimber »

Atarowska Koneksja pisze:[...]
odbierasz czasem PW? ;)

Atarowska Koneksja
Posty: 124
Rejestracja: 02 mar 2010, 20:44

Re: Polskie czcionki

#4 Post autor: Atarowska Koneksja »

bimber pisze:
Atarowska Koneksja pisze:[...]
odbierasz czasem PW? ;)
Odbieram, tylko nie miałem czasu odpisać, że nie do końca rozumiem :-)

Generalnie chodzi o to, że font był potrzebny do czegoś na Atari, nie mieliśmy akurat dostępu ani do C64 ani do emulatora itp. Jak podmieniać znaki to ogólnie wiem, (na Atari charset trzeba przepisać z ROMu, zmienić sobie co tam komu trzeba i wskazać gdzie się ten nowy charset znajduje, u was widzę, że w zasadzie tak samo). Chodziło mi po prostu o gotowy charset od razu z ogonkami itp, żeby oszczędzić czas, bo przerobić ręcznie mógłbym, ale podejrzewam, że ktoś już to kiedyś zrobił. A w tym momencie to już za późno ale nic się wielkiego nie stało, damy sobię radę bez :-)

To znaczy, jakby ktoś miał gotowy i mógłby się podzielić, to byłoby fajnie. Ale jakby ktoś miał siadać i dłubać specjalnie dla mnie, to bardzo proszę się nie kłopotać :-)

Pozdrawiam!
jestem najzabawniejszym kolesiem w tym wątku

kotrobot
Posty: 2362
Rejestracja: 06 lis 2008, 13:55
Grupa: URDAD

Re: Polskie czcionki

#5 Post autor: kotrobot »

Najbardziej zbliżone do ROMowych to może w jakichś polskich tekstówkach, ew. programach edukacyjnych.

http://gb64.com/search.php?a=5&f=6&id=13&d=45&h=0

NieROMowe to jakikolwiek PL magazyn dyskowy.
Olo forum atakuje. Żadnej litości nie czuje.

KB777
Posty: 250
Rejestracja: 03 wrz 2009, 11:21

Re: Polskie czcionki

#6 Post autor: KB777 »

kotrobot pisze:Najbardziej zbliżone do ROMowych to może w jakichś polskich tekstówkach, ew. programach edukacyjnych.
Warsaw Basic (ale trochę jednak były inne).
Dekoder telegazety Mianu - tylko od lat nie mogę się wziąć za zrzucenie z carta.
- konto nieaktywne -

ODPOWIEDZ