Jak zabezpieczyć program w Basicu przed listowaniem

Szukasz drobnej pomocy przy kodowaniu, albo chcesz przedstawić światu swoją gotową lub w trakcie realizacji produkcję? To właściwy dział.
Wiadomość
Autor
BigZ25
Posty: 58
Rejestracja: 22 sie 2014, 19:44

Jak zabezpieczyć program w Basicu przed listowaniem

#1 Post autor: BigZ25 »


Witam
Jestem nowy na forum, jest to mój pierwszy post.

Programuje w Basicu na C64 od niedawna i mam pytanie, a mianowicie
jak zabezpieczyć program napisany w Basicu przed listowaniem aby nikt nie mógł zobaczyć kodu.

Proszę forumowiczów o odpowiedź

Beda
Posty: 25
Rejestracja: 21 gru 2012, 04:41

#2 Post autor: Beda »

Kiedyś bawiłem się dużo w BASIC, ale pamięć już nie ta...
Pewnie ktoś to naprostuje, ale tak na prędce:

Chyba nie ma możliwości w czystym BASIC ukryć listing programu.
Możesz użyć jakiegoś CRUNCHERa (chyba tak się to pisało), który załącza od razu program, a w programie odpowiednimi komendami zablokować działanie RUN/STOP i RESTORE - tu niestety po resecie i funkcji OLD w niektórych cartach nic to nie da.

Zarzynając program od przykładowo linii 10 przed nią, np, robisz linię 5 z komendą REM (komentarz) i po niej przykładowo naciśnij SHIFT i literkę L
Wtedy przy listingu wyświetla linię 5 komendę REM i wywala SYNTAX ERROR.
Coś tam kojarzę, że szło po REM zrobić miejsce (trzymać SGIFT i parę razy klikać INST/DEL) i w to miejsce naciskać funkcję cofania (SHIFI i strzałki (CRSR), wtedy mogłeś decydować co wyświetli się zamiast lini 5, więc mogłeś jakby oszukać kogoś, że listing zaczyna się od innej linii.

Dla kogoś niedoświadczonego może to być problem - dociekliwi i tak pewnie sobie z tym poradzą :)

BigZ25
Posty: 58
Rejestracja: 22 sie 2014, 19:44

#3 Post autor: BigZ25 »

Ten cruncher jest super (polecam tego:http://csdb.dk/release/?id=21304),
co do tego pomysłu z REM i np Shift+L też to działa ale wystarczy wpisać np.list 10-100 i widać kod od lini 10 do 100 :)

Dziękuję bardzo za pomoc :)

kotrobot
Posty: 2362
Rejestracja: 06 lis 2008, 13:55
Grupa: URDAD

#4 Post autor: kotrobot »

POKE 775,200 disable LIST
Olo forum atakuje. Żadnej litości nie czuje.

Beda
Posty: 25
Rejestracja: 21 gru 2012, 04:41

#5 Post autor: Beda »

Heh możesz co linię pisać REM i SHIFT+L i wtedy rozszyfrowujący będzie musiał każdą linię listować osobno hehe

Szczerze to nie wiem, jak można na 100% zabezpieczyć program przed wścibskimi.
Można im to utrudnić w mniejszym, lub większym stopniu chyba tylko :)
Wszystko zależy od znanych trików zabezpieczeń/ utrudnień programującego i vice versa

Jest parę instrukcji POKE, jest parę trików z instrukcją REM, no i właśnie jakiś cruncher :)

Może ktoś coś jeszcze dopisze o POKE lub czymś innym.
Ja musiałbym poszukać na moich dyskietkach, bo na teraz to za dużo już nie pamiętam :(

ODPOWIEDZ