Badania historii ludzi sceny

Dział przeznaczony na pogaduszki o naszej wspaniałej scenie.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
pmc
Posty: 15
Rejestracja: 27 gru 2008, 19:24
Grupa: Oxygen64

Badania historii ludzi sceny

#1 Post autor: pmc »

Szanowna demosceno zacnego C-64.

Dawno, dawno temu był tak czas, kiedy i moja skromna osoba uczestniczyła całym sercem w życiu sceny komputerowych maniaków Commodore 64. Były to lata 90-te, a w zasadzie ich połowa. Nie będę Was zanudzał swoimi początkami, są pewnie podobne do historii wielu z Was (prenumeraty Kebaba, C&A, pierwsze programy w assemblerze etc.). W 1995 roku wstąpiłem do swojej pierwszej (i jak się okazało ostatniej) grupy - Black Picture, przekształconej chwilę później w Oxygene 64. To były piękne czasy (P.U.K.E. 4x4 w Koszalinie'95) itp. W okolicach 1997 roku przestałem niestety zupełnie zajmować się programowaniem, sceną itp. Straciłem kontakt ze środowiskiem.

Dziś po tylu latach, ku mojemu wielkiemu zdziwieniu odkrywam, że ten świat, wprawdzie bardzo zmieniony, nadal jest żywy. Znalazłem serwis noname.c64.org i odkryłem kopalnię wspomnień. Po jakimś czasie trafiłem tutaj. To, że są ludzie tacy jak Wy, którzy pomimo ogromnego skoku technologicznego, nadal kochają starego komcia i nie pozwalają mu umrzeć, zasługuje na najwyższy podziw. Niskie ukłony i podziękowania za to, że mogę (już niestety wyłącznie jako widz) oglądać najnowsze produkcje, czy czytać o kolejnych organizowanych Parties. Jeśli kiedykolwiek uda mi się jeszcze przyjechać na któreś z nich, nie mówiąc już o spotkaniu dawnych kolegów, będzie to piękny dzień.

Mój dzisiejszy, zaledwie drugi post na Waszym forum nie jest jednak zupełnie przypadkowy. Chciałbym mianowicie przeprowadzić badanie, które zobrazuje losy ludzi, którzy kiedyś byli elitą wśród użytkowników komputerów. Ciekawi mnie jak potoczyły się ich historie, czy nadal zajmują się programowaniem, muzyką, grafiką etc. Czy zupełnie porzucili komputery na rzecz innych zajęć ? Co w tej chwili porabia dawna scena c-64 i dlaczego nadal niektórzy z jej członków spotykają się, tworzą i nie pozwalają zapomnieć ? Po pierwsze to niezmiernie ciekawy (dla mnie) temat, po drugie chciałbym go wykorzystać w pracy, którą właśnie piszę. Piszę ją właśnie pod wpływem odkrycia świata c-64 na nowo. Tym razem w sieci.

Jeśli mogę Was prosić o pomoc w przeprowadzeniu takiego badania, będę niezmiernie wdzięczny. Przygotuję odpowiedni zestaw pytań i poproszę Was o udzielenie odpowiedzi. Gdyby ktoś z Was miał informacje o prowadzeniu podobnych badań, będę wdzięczny za jakiś namiar na nie.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Piotr Postrożny,
ex Flyer / Black Picture / Oxygene 64
ex Flyer / Oxygen64

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

#2 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

Hey, tu nie ma elity..
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

Awatar użytkownika
pmc
Posty: 15
Rejestracja: 27 gru 2008, 19:24
Grupa: Oxygen64

#3 Post autor: pmc »

Jak to nie ma ? Wśród użytkowników widziałem co najmniej kilka znanych mi ksywek jak chociażby Druid, Moog, Prasier. Ty Sebaloz też należysz do osób, które chciałbym poprosić o udział w badaniu. Jeśli znasz lub znacie miejsce, w którym jest więcej osób związanych z ówczesną sceną lat 90-tych, będę wdzięczny za namiary.
ex Flyer / Oxygen64

V0yager
Posty: 55
Rejestracja: 29 paź 2008, 13:40

#4 Post autor: V0yager »

Od czasow Union i IO elita to slowo pejoratywne :)

Awatar użytkownika
pmc
Posty: 15
Rejestracja: 27 gru 2008, 19:24
Grupa: Oxygen64

#5 Post autor: pmc »

Dobrze, zapomnijcie więc o tym słowie, nie chcę żeby badanie stanęło w martwym punkcie. Czy ktokolwiek z Was mógłby wziąć udział w moim badaniu i wypełnić ankietę ?
ex Flyer / Oxygen64

elban
Posty: 1603
Rejestracja: 17 wrz 2008, 11:19
Grupa: aRise

#6 Post autor: elban »

dajesz tutaj pytania, pewnie kilka osob Ci odpisze.
was twenty, is five, my friend...

Corwin
Posty: 122
Rejestracja: 26 wrz 2008, 19:38

#7 Post autor: Corwin »

Questor pisal jakas prace na temat Sceny, mam racje czy cos mi sie poEBalo ? :-)
No kto pamieta ?

moog
Posty: 153
Rejestracja: 26 wrz 2008, 17:41
Grupa: Agony

#8 Post autor: moog »

Cos sobie przypominam ;)

Awatar użytkownika
leming
Posty: 538
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:15
Grupa: Onslaught, Fatum

#9 Post autor: leming »

w sumie temat sam w sobie ciekawy. Ale i tak pewnie wiekszosc swapperów w zyciu zostala listonoszami, muzycy graja w orkiestrach, graficy napitalaja w fotoszopach a koderzy programuja w javie? eee :) zarzucaj te pytania no :)
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

moog
Posty: 153
Rejestracja: 26 wrz 2008, 17:41
Grupa: Agony

#10 Post autor: moog »

Zapomniales jeszcze dodac ze orrie supplier-erzy pracuja teraz nad zabezpieczeniami :)

elban
Posty: 1603
Rejestracja: 17 wrz 2008, 11:19
Grupa: aRise

#11 Post autor: elban »

supplierzy pracuja w RIAA czy innym BSA. ;)
was twenty, is five, my friend...

k.

#12 Post autor: k. »

no a ja jestem inżynierem mechanikiem... leming pasuje co?

Awatar użytkownika
leming
Posty: 538
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:15
Grupa: Onslaught, Fatum

#13 Post autor: leming »

@Kisiel no pasi pasi :) panie inzynierze :) to ty kim byles na scenie? hardware supplier? czy hardware fixer?
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

k.

#14 Post autor: k. »

swaperem :P

Awatar użytkownika
leming
Posty: 538
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:15
Grupa: Onslaught, Fatum

#15 Post autor: leming »

to kurka na poczte wyganiaj tam twoja robota!
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#16 Post autor: Nitro »

Po jakimś czasie trafiłem tutaj. To, że są ludzie tacy jak Wy, którzy pomimo ogromnego skoku technologicznego, nadal kochają starego komcia i nie pozwalają mu umrzeć, zasługuje na najwyższy podziw. Niskie ukłony i podziękowania za to, że mogę (już niestety wyłącznie jako widz) oglądać najnowsze produkcje, czy czytać o kolejnych organizowanych Parties. Jeśli kiedykolwiek uda mi się jeszcze przyjechać na któreś z nich, nie mówiąc już o spotkaniu dawnych kolegów, będzie to piękny dzień.
Znalazła się nawet nowa twarz na scenie tj. Ja ;) Gorąco polecam nie być biernym widzem, aktywność dopiero pozwala poczuć kopa sceny..
Z CSDB mam info, że byłeś koderem, wejdź sobie na
http://codebase64.org
ściągnij tę paczkę
http://noname.c64.org/csdb/release/download.php?id=5755
pobaw się dostępnymi na rynku wypasionymi narzędziami do developerki i rozważ powrót do zawodu :)
P.S. Najbliższe party C64 only odbędzie się w wakacje, za długo? Zostają party zagraniczne.

Awatar użytkownika
pmc
Posty: 15
Rejestracja: 27 gru 2008, 19:24
Grupa: Oxygen64

#17 Post autor: pmc »

Przygotuję te pytania w ciągu najbliższych kilku godzin i wrzucę je tutaj najpóźniej do piątku. Ewentualnie skorzystam z jakiegoś systemu ankietowego i podam Wam linka.

Co do powrotu do zawodu to wątpię, zbyt mało czasu, poza tym niewiele już pamiętam z zakresu kodowania c-64. Ale na party chętnie bym się wybrał jeśli termin i miejsce zagrają z moimi wolnymi dniami. A gdzie i kiedyto party ?

Ok, zabieram się do pisania pytań.
ex Flyer / Oxygen64

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#18 Post autor: Nitro »

Co do powrotu do zawodu to wątpię, zbyt mało czasu
Nie, żebym krytykował, czy coś, ale dużo osób ma taką wymówkę, spróbuj, a dopiero potem mów, że nie dajesz rady :wink:
poza tym niewiele już pamiętam z zakresu kodowania c-64.
Patrz linki w poprzednim poście, są także fora na csdb, gdzie z chęcią odpowiadają na pytania początkujących koderów - to nie są stare czasy rywalizacji, kiedy chyba tylko koder mógł liczyć sam na siebie.
Ale na party chętnie bym się wybrał jeśli termin i miejsce zagrają z moimi wolnymi dniami. A gdzie i kiedyto party ?
http://silesiaparty.pl/

zielok
Posty: 438
Rejestracja: 07 lis 2008, 21:23
Kontakt:

#19 Post autor: zielok »

Nitro pisze:to nie są stare czasy rywalizacji, kiedy chyba tylko koder mógł liczyć sam na siebie.
koder zawsze mogł coś wyrypać od innych :D
A tak powaznie to czasem efekty (przynajmniej u mnie) powstawały przez przypadek np. w demie Sensation/Lepsi De "elastic torus" i "inside tunnel" (nazwy efektów piszę z głowy) powstały gdy źle napisałem procedure do "torusa" i "tunelu". A poniewaź nieźle wyglądały to zostały :)

Awatar użytkownika
pmc
Posty: 15
Rejestracja: 27 gru 2008, 19:24
Grupa: Oxygen64

#20 Post autor: pmc »

W moim przypadku akurat nie jest to wymówka, bo chętnie bym coś podłubał przy kodzie, ale nieustanny brak czasu nie daje mi szans. Niestety zbyt wiele mam obecnie zajęć. Tak jak pisałem, na party chętnie bym skoczył i wypił jakieś piwko z Wami. Czy w 2009 też będzie Silesia ? Pod tamtym linkiem widziałem tylko party w 2008 roku.

Ok, ankieta zrobiona. Wybaczcie, że skorzystałem z gotowego systemu ankiet, ale tak było najszybciej i dla mnie najwygodniej. Ankieta jest ukryta, więc nie widzą jej pozostali użytkownicy witryny ankietka.pl. Dostępna tylko poprzez poniższy link:

http://www.ankietka.pl/survey/show/id/1 ... -c-64.html

Z góry wielkie dzięki za poświęcenie odrobiny czasu i podesłanie linka do znajomych scenowiczów, którzy nie zaglądają tu często.

Pozdrawiam !
ex Flyer / Oxygen64

ODPOWIEDZ