MMC Replay - to i owo

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
splatterpunk
Posty: 1457
Rejestracja: 16 wrz 2008, 20:04

MMC Replay - to i owo

#1 Post autor: splatterpunk »

Kilka tygodni temu sprawiłem sobie noworoczny prezent: MMC Replay.

Cacko można zakupić m.in. tutaj:

http://www.vesalia.de/e_mmcreplay.htm

Nie mam zamiaru wgłębiać się tutaj w specyfikację techniczną gdyż jest ona dostępna w sieci. Natknąłem się jednak na jeden dość konkretny problem który opiszę.

Jak wiadomo MMC Replay posiada slot na karty SD/MMC.
Do swojego układu użyłem karty SD 2GB.
Z poziomu file browsera można bezpośrednio m.in. uruchamiać pliki typu .PRG, można także przeglądać zawartość plików typu .D64 oraz uruchamiać z nich poszczególne programy. Jednak aby obejrzeć demko dyskowe lub pograć w dyskową grę należy najpierw zmontować obraz pliku .D64 na realną dyskietkę w stacji (demo czy gra loaduje się przecież z dyskietki).
W tym miejscu natknąłem się na problem polegający na tym, że po uruchomieniu z file browsera opcji montowania dysku z formatu .D64
program montujący wywalał się za każdym razem po dojściu do track nr 1 sector nr 16 dyskietki. Początkowo myślałem, że to coś nie tak z moją stacją 1541 II którą niedawno nabyłem na Allegro i jeszcze nie testowałem jej nagrywania ale po wykluczeniu tej możliwości zwaliłem bezpośrednio winę na MMC Replay lub też oprogramowanie nim zawiadujące.
Na tamten moment nie miałem akurat bezpośredniego dostępu do sieci, ale z pomocą przyszedł Odyn/VTE d., który będąc u mnie, dysponował telefonem komórkowym i odpowiednim abonamentem ;) dzięki któremu udało nam się ściągnąć i zainstalować jeden z dodatkowych pluginów: D64 Writer Plugin v0.92 (by Kratznagel) służący do wielokrotnie szybszego montowania dysków niż wewnętrzny plugin MMC Replay'a. Pomyślałem, że skoro oprogramowanie samego kartridża nie daje rady to warto spróbować czegoś innego. Jak się okazało, instalacja pluginu nie przyniosła rezultatów od razu, lecz udzieliła cennej informacji. Otóż przy próbie montowania dysku w stacji przy użyciu nowego pluginu na moment wyświetlił się komunikat o niemożności obsługi systemu plików FAT32. (Przypuszczalnie wewnętrzny plugin MMC Replay'a do zgrywania dysków też ma z nim kłopoty).
I rzeczywiście - z dwojga możliwych opcji zdecydowałem wcześniej sformatować moją kartę SD na FAT32 a nie FAT16.
Teraz w zasadzie wszystko było już jasne. Zformatowałem kartę SD na FAT16, odpaliłem od razu plugin Kratznagela i poszłoooo. Swoją drogą, rewelacyjny plugin. Operacja zgrania dysku trwa tylko kilkadziesiąt sekund.
Wreszcie, po wielu zmaganiach, dla uproszczenia nie opisanych w całości powyżej ;) mogliśmy z Odynem zasiąść w fotelach i po raz pierwszy na oryginalnym C64 zobaczyć "Edge of Disgrace" oraz inne nowe produkcje :)

Podsumowując:

Mimo iż producent dopuszcza używanie kart pamięci sformatowanych zarówno w FAT16 jak i FAT32 to WUJEKDOBRARADA na to: tylko FAT16 ;) wtedy po prostu mniej zmartwień.

Mam nadzieję że posiadaczy tego bajeru będzie w Polsce coraz więcej. Zachęcam do kupna, układ jest wart swojej ceny.

k.

#2 Post autor: k. »

Czy masz dorobionego bursta w stacji? Bo jak nie to chyba operacja zrzucania dyskietki trwa koło 50s.

splatterpunk
Posty: 1457
Rejestracja: 16 wrz 2008, 20:04

#3 Post autor: splatterpunk »

Nie, w użytej stacji nie miałem BURSTa.
Tak jak pisałem, z dodatkowym pluginem cała operacja trwa kilkadziesiąt sekund, ile dokładnie to niewiem bo i nie liczyłem :)

splatterpunk
Posty: 1457
Rejestracja: 16 wrz 2008, 20:04

#4 Post autor: splatterpunk »

A dzisiaj to spróbuję coś poinstalować ROMy kartridży.

k.

#5 Post autor: k. »

wujkudobrarada a ile ten sprzęcior Ciebie wyniósł ?

splatterpunk
Posty: 1457
Rejestracja: 16 wrz 2008, 20:04

#6 Post autor: splatterpunk »

Nabyłem układ + plastikową pokrywę, do tego doszły koszty wysyłki z Niemiec. Wyszło jakoś koło 390 PLN.
Potem widziałem też ofertę z USA, w $ wychodzi paradoksalnie taniej.

Teraz mam taki problem: jak odpalam SIDy z karty SD przy użyciu MMC Replay to się czasem zawieszają. Dzieje się to tak: odpalam SIDa z jakiegoś katalogu (gra), potem wracam do katalogu i odpalam innego SIDa a tu nic i trzeba restartować kartridż... tak samo opcja przechodzenia do kolejnego SIDa z playera nie zawsze działa.
W zasadzie to jestem cały czas na etapie poznawania tego cudaka.

Awatar użytkownika
skull
Posty: 760
Rejestracja: 15 wrz 2008, 08:18
Grupa: samar

#7 Post autor: skull »

wujkudobrarada życzę wytrwałości w poznawaniu - sprzęt nie tani, a więc pewnie jeszcze przez dłuższy czas będziesz skazany na samotność przez tą "mękę".
Jak tam z romami cartridges ?
Bo pecet to zwykły banan...

Awatar użytkownika
V-12
Posty: 351
Rejestracja: 18 lut 2009, 13:51
Grupa: Tropyx
Kontakt:

#8 Post autor: V-12 »

MMC Replay miałem przez kilka miesięcy, ale sprzedałem. Raczej nie nadaje się do profesjonalnej pracy, a jeżeli już, to do grania w jednoplikówki :). Jedyne, co mi się podobało w tym module to to, że można tam sobie zaflashować 8 różnych romów i wygodnie je sobie wybierać. No i co najgorsze, reset + c= przy romie Actiona nie działa.

splatterpunk
Posty: 1457
Rejestracja: 16 wrz 2008, 20:04

#9 Post autor: splatterpunk »

Niom, zaflashowałem kilka tych ROMów, najpierw jednak musiałem powynajdywać w sieci pliki z kartridżami w postaci "czystej" (rozszerzenie .BIN lub .ROM), nie ma tego zbyt wiele...
Znalazłem natomiast stronę z mnogością plików w formacie emulacyjnym .CRT z którego można wydziukać sam obraz binarny kartridża z tym, że zamiast robić to ręcznie wolałbym użyć jakiegoś programu. Istnieje program który zamienia ROMy na format .CRT (nazywa się MCart), mnie zaś chodzi teraz o program działający w drugą stronę, zna ktoś?

Poza tym zrobiłem upgrade BIOSa z v0.54 do v0.55.
Teraz choćby taki plugin odtwarzający SIDy sprawia już mniej problemów.

Awatar użytkownika
V-12
Posty: 351
Rejestracja: 18 lut 2009, 13:51
Grupa: Tropyx
Kontakt:

#10 Post autor: V-12 »

Z takim toolsem się jeszcze nie spotkałem, ale jak byś potrzebował ROMu Actiona v7.3, to daj znać.
http://www.riversedge.pl/ - Zapraszam na nową odsłonę mojej strony z artykułami i galerią! Scena C64, wywiady, relacje z koncertów etc.

k.

#11 Post autor: k. »

jest na filetach w artykule o klonowaniu actiona oraz na stronce o RR.

splatterpunk
Posty: 1457
Rejestracja: 16 wrz 2008, 20:04

#12 Post autor: splatterpunk »

Dzięki, ale akurat ROMy chyba wszystkich możliwych Actionów mam :)

Godny uwagi jest Turbo Action ROM V1:

http://www.retrohackers.com/forum/viewt ... f=14&t=249

Awatar użytkownika
V-12
Posty: 351
Rejestracja: 18 lut 2009, 13:51
Grupa: Tropyx
Kontakt:

#13 Post autor: V-12 »

Splatterpunk: a masz retro replaya w tym?
http://www.riversedge.pl/ - Zapraszam na nową odsłonę mojej strony z artykułami i galerią! Scena C64, wywiady, relacje z koncertów etc.

splatterpunk
Posty: 1457
Rejestracja: 16 wrz 2008, 20:04

#14 Post autor: splatterpunk »

Tak, dostałem zakupiony towar wraz z flashniętym ROMem Retro Replay'a w dwóch bankach: dla PAL i NTSC.

V-12, a czy Ty przypadkiem nie jesteś osobą która pozbyła się tego sprzętu jakieś 4 miechy temu na Allegro? ;) Licho nie śpi.

Jakiej karty pamięci używałeś?

Awatar użytkownika
V-12
Posty: 351
Rejestracja: 18 lut 2009, 13:51
Grupa: Tropyx
Kontakt:

#15 Post autor: V-12 »

splatterpunk pisze:Tak, dostałem zakupiony towar wraz z flashniętym ROMem Retro Replay'a w dwóch bankach: dla PAL i NTSC.

V-12, a czy Ty przypadkiem nie jesteś osobą która pozbyła się tego sprzętu jakieś 4 miechy temu na Allegro? ;) Licho nie śpi.

Jakiej karty pamięci używałeś?
Tak, to ja - sprzedałem swojego MMC Replay'a na Allegro w zeszłym roku, bo był dla mnie po prostu niewygodny w obsłudze. Szybka przesiadka na 1541U zakończyła się pełnym zadowoleniem :). Ja do MMC Replay'a używałem karty microsd 1 GB z adapterem. Zakupiłem także 8GB SDHD ale z MMC Replayem ona nie działała, za to z 1541U śmiga bez problemu. Teraz jest taki paradox, że większą kartę pamięci mam w C64, aniżeli w aparacie fotograficznym :D

A tak przy okazji dzisiaj pojawił się MMC64 na Allegro.

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=585827624

Gość jakoś nie przyłożył się do wycięcia otworów. Ja to swoje równiutko pilniczkiem wycinałem. No i jak widać po opisie, jest to kolejna osoba, która przesiadła się na 1541U. A licytuje gość, co zauważyłem, że zbiera wszystkie kartridże do C64 (ode mnie kupił Power Cartridge).
http://www.riversedge.pl/ - Zapraszam na nową odsłonę mojej strony z artykułami i galerią! Scena C64, wywiady, relacje z koncertów etc.

Awatar użytkownika
pajda
Posty: 331
Rejestracja: 20 wrz 2008, 03:42
Grupa: faith des16n
Kontakt:

#16 Post autor: pajda »

V-12 pisze:
Tak, to ja - sprzedałem swojego MMC Replay'a na Allegro w zeszłym roku, bo był dla mnie po prostu niewygodny w obsłudze. Szybka przesiadka na 1541U zakończyła się pełnym zadowoleniem :). Ja do MMC Replay'a używałem karty microsd 1 GB z adapterem. Zakupiłem także 8GB SDHD ale z MMC Replayem ona nie działała, za to z 1541U śmiga bez problemu. Teraz jest taki paradox, że większą kartę pamięci mam w C64, aniżeli w aparacie fotograficznym :D
Kurde fajne to tylko dlaczego takie drogie?
Podobne zabawki do Atari można kupić od 70-100 złotych.
No i fajne jest to, że tam zabawka emuluje nam normalnie stację i wsio działa tak jakby była podłączona normalna stacja dysków (gry, dema itp. z plików emulatorowych.)

Generalnie a to jakieś inne zastosowanie niż kopiowanie .d64 na zwykłe dyskietki, odpalanie w locie plików prg i player sidów?
Bo jak nie to to trochę niespecjalne.
Czy w tych pluginach o których piszecie są jeszcze ciekawe wynalazki?
Była ciemna, burzliwa noc.

Awatar użytkownika
leming
Posty: 538
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:15
Grupa: Onslaught, Fatum

#17 Post autor: leming »

Pajdek MMC to stary grzmot, teraz jest 1541U praktycznie to samo ino emuluje stacje. Nie czytasz forum ;p
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

Awatar użytkownika
pajda
Posty: 331
Rejestracja: 20 wrz 2008, 03:42
Grupa: faith des16n
Kontakt:

#18 Post autor: pajda »

leming pisze:Pajdek MMC to stary grzmot, teraz jest 1541U praktycznie to samo ino emuluje stacje. Nie czytasz forum ;p
To co mi tu stare grzmoty opisujecie?!
Była ciemna, burzliwa noc.

Awatar użytkownika
leming
Posty: 538
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:15
Grupa: Onslaught, Fatum

#19 Post autor: leming »

no bo se kupil starego :) dla niego to nowe, 10 lat pozniej :)
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

splatterpunk
Posty: 1457
Rejestracja: 16 wrz 2008, 20:04

#20 Post autor: splatterpunk »

Zara zara, panie kierowniku :)

Przede wszystkim MMC Replay jest stosunkowo nowym wynalazkiem.
Bazuje na wcześniejszych produktach: MMC64 i Retro Replay'u.
Jest to pierwszy układ tego typu jaki nabyłem, niestety jeszcze nie miałem przyjemności z 1541U, ale mojego cacka jeszcze długo się nie pozbędę, dla każdego coś miłego, fakt, drogo, ale przynajmniej wiadomo gdzie i za ile można kupić, istnieje konkretny, łatwy do znalezienia w sieci reseller tego urządzenia. No i z niecierpliwością czekam na kolejne update'y i pluginy.

Pajda: ostatnio z użyciem mojego skarbu oglądałem dema ("Error 23%", "WW3") w formacie .DFI dzięki któremu produkcja dogrywa się bezpośrednio z karty SD a nie ze stacji. Wystarczył plugin .DFI :)

ODPOWIEDZ