Moje modyfikacje C64G.

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
ADI
Posty: 29
Rejestracja: 21 paź 2011, 10:25
Grupa: Lepsi De
Kontakt:

Moje modyfikacje C64G.

#1 Post autor: ADI »

Witam!

Chciałbym przedstawić modyfikacje jakie zrobiłem do mojego C64G. Mam wielki sentyment do tego komputerka. Nauczyłem się na nim programować :) Zawsze śledziłem produkcje scenowe ale nigdy nie byłem aktywnym "scenowcem", itd. Moje zainteresowania skupiły się bardziej na programowaniu gier co zawodowo robię do dnia dzisiejszego. W domowym zaciszu napisałem parę małych gierek na C64 w tym np. saperka. Niestety, czego żałuje do dziś nie posiadam już kopii tych programów.

Wracając do tematu. Jestem również hobbystą elektronikiem wiec ostatnio zmodyfikowałem mojego poczciwego C64. Dzięki tym zmianom mogę swobodnie po pracy pobawić się c64 na kanapie bez potrzeby wyciągania stacji, monitora i całego tego majdanu.
Oto lista zmian:
- SD2IEC (zrobione domowym sposobem).
- Wbudowany wyświetlacz LCD.
- Wbudowany wzmacniacz z głośniczkiem.
Planuje zrobić:
- JiffyDOS
- Stereo SID
- Zasilanie z akumulatorków :)


Oto mała fotka i link gdzie można znaleźć więcej informacji.
Obrazek
http://wpqrek.blogspot.com/2011/09/my-c64-mods.html

Na zakończenia mam małą prośbę. Mam 5 szt. 27C128 ale niestety nie posiadam programatora EPROM'ów. Z chęcią zmontowałbym ROM'a z JiffyDOS'em prezentowanego w wątku na tym forum. Szukam kogoś w okolicach Gliwic, kto by zaprogramował mi te epromki. W ramach rewanżu odstąpię za cenę wysyłki 4 szt. zmontowanych układów dla społeczności scenowej :)

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#2 Post autor: suchy »

Noo fajny GameBoy Ci wyszedł, tylko jakby trochę za duży w porównaniu do tego monitorka z tylnej kamerki auta (ile to cudo ma cali?). :wink: :wink:

... a tak na poważnie piszesz o "zasilaniu z akumulatorków", chyba z akumulatora i to nie małego raczej (samochodowy będzie jak w sam raz :D )?!

EPROMy mogę zaprogramować za free, jak 4 przekażesz dla braci scenowej (pokrywasz koszty przesyłek do mnie i z powrotem). Będą z poprawionym przeze mnie Jiffim (ułatwienie w obsłudze SD2IEC i przeglądarki plików Fibr), który dla odróżnienia od wersji 6.01 zgłasza się trochę innym komunikatem. Reszta szczegółów na PW. Rozumiem, że dla 27128 będziesz montował kompletne moduły z tego opisu:

http://c64scene.pl/viewtopic.php?t=441

... no chyba, że ma być w komodzie tylko Jiffy (?) (z praktyki jednak wiem, że warto mieć też starego kernala, chociażby po to, żeby czasami z nostalgii odpalić sobie datasette - Jiffy nie obsługuje magneciaka. Trafił mi się również niekompatybilny z Jiffim soft)

PS mój zestaw C64 z niedużym monitorem kolorowym LCD (9") wymaga łącznie 27W więc gdzie tu akumulatorki (policz prąd)??
Ostatnio zmieniony 22 paź 2011, 19:19 przez suchy, łącznie zmieniany 1 raz.
C64PLC

Awatar użytkownika
ADI
Posty: 29
Rejestracja: 21 paź 2011, 10:25
Grupa: Lepsi De
Kontakt:

#3 Post autor: ADI »

suchy pisze: PS mój zestaw C64 z niedużym monitorem kolorowym LCD (9") pobiera łącznie 27W więc gdzie tu akumulatorki (policz prąd)??
Jeśli chodzi zasilanie z "akumulatorków" to niefortunnie użyłem zdrobnienia. :) Wiadomo, że C64 można zasilić tylko ze źródła napięcia stałego (5V i 9V lub 12V). W oryginalnym zasilaczu jest też 9V AC, które jest używane właśnie do wygenerowania 9(12)V DC oraz wysłane na zewnątrz przez któreś ze złącz i to nie we wszystkich wersjach chyba wiec jest zbędne.

Na razie teoretycznie się zastanawiam z jakiego "akumulatora" można by to zasilić. Obawiam się, że nie da się go zmieścić w środku :) Myślałem o baterii od laptopa montowanej od spodu C64. Oczywiście nie liczę na wiele godzin działania, zadowolony byłbym z godzinki.

Awatar użytkownika
ADI
Posty: 29
Rejestracja: 21 paź 2011, 10:25
Grupa: Lepsi De
Kontakt:

A oto małe video.

#4 Post autor: ADI »

Oto video pokazujące działanie LCD. Kolory trochę "wyblakły" z racji, że nagrywałem przy świetle dziennym. W rzeczywistości obraz jest jeszcze lepszej jakości.
http://www.youtube.com/watch?v=dukfv1epVyY

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#5 Post autor: suchy »

wpqrek pisze: Jeśli chodzi zasilanie z "akumulatorków" to niefortunnie użyłem zdrobnienia. :) Wiadomo, że C64 można zasilić tylko ze źródła napięcia stałego (5V i 9V lub 12V). W oryginalnym zasilaczu jest też 9V AC, które jest używane właśnie do wygenerowania 9(12)V DC oraz wysłane na zewnątrz przez któreś ze złącz i to nie we wszystkich wersjach chyba wiec jest zbędne.
... najogólniej mówiąc, a dokładniej:

9VAC (przemienne) z zewnętrznego zasilacza (transformatora) podawane jest na:

- diodowy mostek prostowniczy w celu uzyskania +9VDC unreg. (niestabilizowanego), podawanego dalej na stabilizator +6VDC napięcia zasilajacego silnik datasette,
- dwustpniowy powielacz napięcia w celu uyskania napięcia ok. +20VDC unreg., stabilizowanego nastepnie do +12VDC (komcio ze starym SIDem) lub do +9VDC (komcio z nowym SIDem)
- układ formowania impulsów prostokątnych z sinusoidy sieciowej, który wytwarza sygnał taktu dla hardware'owego zegara TOD w układach CIA1 i CIA2
- pin 10 i 11 userportu (za bezpiecznikiem wewnętrznym komcia). Przemienne napiecie w tym miejscu było bardzo wygodne (taka pewnie była intencja twórców C64) bo w przystawkach dopiętych do usreportu łatwo mozna było uzyskać (bez dodatkowego zasilacza) wyższe napięcia (poprzez powielanie 9VAC i prostowanie), np. Vpp = +21/25VDC potrzebne przykładowo do programowania EPROMów z tamtych czasów.

Jeśli chodzi o +5VDC, to:

- w starych komciach był wewnetrzny stabilizator +5V (wytwarzał z +9VDC unreg. napiecie +5VDC CAN dla VICka), a stabilizator +5VDC w zewnętrznym zasilaczu zasilał pozostałą "cyfrówkę",
- w nowym komciu nie ma wewnetrznego stabilizatora +5VDC, a całość "cyfrówki" zasilana jest ze stabilizatora +5VDC w zewnętrznym zasilaczu.

W związku z powyższym do przeróbki komcia na zasilanie tylko DC, trzeba podejść indywidualnie w zależności od tego jaką wersję komcia (stara/nowa) posiadamy i do czego będziemy tego komcia używać (bo już raczej nie do wszystkiego).

W poniższym linku masz przykład przeróbki starego komcia na zasilanie z akumulatora +12V (oczywiście generator dla TODa można zrobić na innym układzie/ach bo opisanego tam nigdzie teraz nie kupisz)

http://www.zimmers.net/anonftp/pub/cbm/ ... th-12volts

... a tu schemat starej wersji komcia, której dotyczy ta przeróbka:

http://www.zimmers.net/anonftp/pub/cbm/ ... 8-2of2.gif

Ty masz oczywiście nową wersje (C64G) do przeróbki. Chyba narozsądniej wykorzystać aku +12V dopinane z zewnątrz, a stabilizator +5VDC (np. 78S05 lub 78T05) wbudować z radiatorem do środka komodki lub zintegrować radiator stabilizatora z obudową na zewnątrz komcia. Co do geneartora TODa (jak chcesz miec komcia kompatybilnego z każdym softem) to schematu szukać w necie w tematach o przeróbkach radiobudzików. :wink:
C64PLC

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

#6 Post autor: carrion »

wow
szacun!
c64portal.pl, retronavigator.com

Awatar użytkownika
ADI
Posty: 29
Rejestracja: 21 paź 2011, 10:25
Grupa: Lepsi De
Kontakt:

#7 Post autor: ADI »

suchy pisze: - układ formowania impulsów prostokątnych z sinusoidy sieciowej, który wytwarza sygnał taktu dla hardware'owego zegara TOD w układach CIA1 i CIA2
To jest dla mnie dość istotna informacja. Bez klawiatury, joystick'a, itd. byłby raczej problem z użytkowaniem :)

spc
Posty: 71
Rejestracja: 13 maja 2010, 16:55

#8 Post autor: spc »

Eeee, tylko TOD nie będzie pylił. Joye i klawiatura będą raczej OK, przynajmniej u mnie tak było jak zasilałem z pecetowego zasilacza (tylko 12V DC). Ten sygnał tylko (i az) to do zegarka jest. No i bedzie pewnie jakis soft, ktory bez tego nie ruszy.

// Edit

Jak już tuz tak, to ja bym wejscie jack na sluchawki dorobil :)
...bo byle menda dziś świruje producenta, dziś się to robi na sprzętach - kiedyś na patentach...

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#9 Post autor: suchy »

Jest tak jak pisze spc. TOD (Time of Day Clock) nie ma nic wspólnego z matrycowaniem klawiatury, jest to zegar specjalny, przeznaczony do zastosowań w czasie rzeczywistym, krótko mówiąc jest to odpowiednik dzisiejszego RTC (Real Time Clock). Róznica polega na tym, że wspólczesne RTC mają własny generator taktu (stabilizowany kwarcem) i maja własną bateryjkę podtrzymującą pracę, a TOD taktowany był częstotliwością sieci energetycznej (50Hz lub 60Hz - programowo ustawiane w TODzie) i stawał sie "martwy" jak wyłączało się zasilanie komcia (nie mógł mieć podtrzymania ze względu na spory pobór prądu przez pierwsze układy scalone dużej skali integracji wykonane w technologiach HMOS). Można śmiało powiedzieć, że TOD to był taki pierwszy krok do współczesnych układów RTC.

W związku z powyższym jeśli jakiś soft (np. odliczanie czasu gry/levela) wykorzystywał by TODa, odczytując w petli warunkowej jego rejestry BCD, to przy braku taktowania TODa (właśnie po przeróbce zasilania komcia na DC, ale bez generacji sygnału 50Hz/60Hz dla TODa z oddzielnego, zbudowanego specjalnie w tym celu generatora) taki soft nie będzie działał poprawnie. I tylko tyle. Od razu zaznaczam, że nie jestem koderem. Nigdy nie zastanawiałem się, ani nie analizowałem ile takiego oprogramowania korzystającego z TODa powstało na C64? Nie mniej aby zapewnić kompatybilność w dół komcia po przeróbce na zasilanie tylko DC, taki generator dla TODa warto chyba dorobić!
C64PLC

spc
Posty: 71
Rejestracja: 13 maja 2010, 16:55

#10 Post autor: spc »

K.... lepiej bym tego nie ujal... ;)
...bo byle menda dziś świruje producenta, dziś się to robi na sprzętach - kiedyś na patentach...

Awatar użytkownika
booker
Posty: 1272
Rejestracja: 08 paź 2008, 17:54
Grupa: MultiSyte Labz

#11 Post autor: booker »

Możesz zrobić zdjęcie jak wygląda obraz na tym LCD? :)
Takibardzodługipodpissetuszczelecobyśmiałchwilkęoddechuaizadumymożeewentualniewkurtegozestraciłeśpółminutyżycianaczytanietekstuoniczym.

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#12 Post autor: suchy »

Tak na oko, to ze 3" ma ten monitorek, chyba nie więcej? Przy tej rozdzielczości, jaką maja takie LCD TFC, znaki alfanumeryczne będą słobo czytelna. Tak jak już gdzieś pisałem 7" to minimum. Do giercowania, czy "szybkiego" przegladania grafy takie maleństwo może być w ostateczności.

@wpqrek napisz cos o tym monitorku, co to za model, gdzie zanabyłeś i za jaką kasę? Jak rozwiązałeś zasilanie monitorka (chyba nie z komodki??). Podświetlenie tych monitorków (palniki) pożerają dosyć spory prąd. Mój np. zjada 1A! przy 12V (z czego większość to palnik).

LCD 7", który kupiłem parę lat temu w PROLECHU za 250 zeta (o ile dobrze pamietam):

http://www.prolech.com.pl/index.php?mod ... t&id=18892

... teraz mają w podobnej cenie, ale z dodatkowymi bajerami (dodatkowe złacze multimedia - czytnik kart SD, mozliwość podpięcia zewnętrznego FlashDriva i dysku twardego)
C64PLC

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

#13 Post autor: starymarabut »

Witaj.
No no, nieźle ci to wyszło.
Napisz coś więcej o sposobie montażu monitorka do komody, mod wydaje się prosty do zrobienia.
A co joystickiem?
@Suchy, odpalam Frodo 64 na telefonie z ekranem TFT 240x320 3,14" i nie mam problemów z widocznością, tekst super widoczny, grafa też. Obraz bardziej czytelny niż na tv 21"CRT w trybie AV + komoda.
Ciekawy jestem jak by wyglądał obraz na tak małym odbiorniku gdyby źródłem sygnału była komoda.
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

Awatar użytkownika
ADI
Posty: 29
Rejestracja: 21 paź 2011, 10:25
Grupa: Lepsi De
Kontakt:

Monitorek

#14 Post autor: ADI »

Przy zakupie monitorka kierowałem się głównie ceną.
Znalazłem coś takiego na allegro.
"Monitor LCD 3,5 Kamera Cofania UNIWERSALNY 2 x AV (numer 1748365113)"
Cena: 99zl.

Obrazek

Jeśli chodzi o jakość obrazu to faktycznie edycja/przeglądanie tekstu dla niektórych czcionek/kolorów jest uciążliwa. Tak jak napisałem do zabawy na kanapie w zupełności wystarcza.

Jeśli chodzi o zasilanie monitorek ten ma dość "luźne" parametry :) Nominalnie 12V ale w instrukcji napisali, że działa od 6V. Odbija się to pewnie na podświetleniu (nie jest ono zbyt rewelacyjne). Ja zasilam układ z 9VDC bezpośrednio z C64.

Bardzo prawdopodobnie jakość obrazu byłaby lepsza przy zasilaniu z dedykowanego zasilacza no ale nie chciałem dodatkowych kabli. Oczywiście można by zrobić nowy zasilacz do C64 i nadal mieć jeden kabelek ale to w planach mam jak wykombinuje zasilanie z jakiegoś akumulatora.

Awatar użytkownika
skull
Posty: 760
Rejestracja: 15 wrz 2008, 08:18
Grupa: samar

#15 Post autor: skull »

Nie chodzi wcale o monitorek, to c64 trochę "żre" bo ma układy starego typu na 1 amper, jak obrócisz obudowę to jest tam max pobierana moc (25W) policz ile bedziesz musiał podłączać "paluszków".
Bo pecet to zwykły banan...

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#16 Post autor: suchy »

@Skull, komodka może wcinać łacznie max. 15W na 9V i 5V (nie 25W) - tak przynajmniej wynika z tabliczki znamionowej (nowej wersji C64G). Nigdy nie robiłem dokładnych pomiarów prądów, tzn. jake jest obżarstwo (ogólnie wiadomo, że spore) na jednym i drugim woltarzu, ale widzę że trzeba będzie to pomierzyć.

Co do "paluszków" to już wyjaśniliśmy wcześniej, że kicha (2 czy nawet 3Ah pojemności paluchów - co i tak realnie trzeba podzielić na pół ;) - to trochę za mało) i trzeba solidniejszy akumulator użyć.

Jeśli chodzi o monitorek to mój 7" robi obciążenie 12W przy 12V (a ten 3,5"może niewiele mniej brać od tego mojego) więc nie jest to wcale mało - porównywalne z komodką!

@wpqrek, nie palił Ci się bezpiecznik w komodce? (a łacznie z datasette próbowałeś), a może zasilanie monitorka podpiąłeś przed bezpiecznikiem (?) - wtedy trafko w zasilaczu zewnętrznym jest zagrożone! Napięcia o których piszesz to sprawa drugorzędna, zmierz prąd jaki pobiera Twój monitorek (przy typowym zasilaniu 12V, albo podaj ile watów ma na tabliczce znamionowej), to nam rozjaśni sprawę.

PS Palniki podświetlające LCD (nawet te na LEDach), aby świeciły na biało z określoną mocą (niezbędną do dobrej jakości obrazu i właściwego odwzorowania kolorów w LCD) muszą pobierać jakiś stosowny prąd. Perpetuum Mobile nikt jeszcze nie wymyślił (choć niektórym tak się wydawało) ;)
C64PLC

Awatar użytkownika
skull
Posty: 760
Rejestracja: 15 wrz 2008, 08:18
Grupa: samar

#17 Post autor: skull »

no fakt 15W

popierniczyło mi się - skutkiem czego wstawiłem do środka toroida na 40W, na rozszerzenia mam zapas :)
Bo pecet to zwykły banan...

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#18 Post autor: suchy »

@skull, a gdzie Ci tam toroid 40W wlazł, pochwal się jakimis fotkami! ;)
C64PLC

Awatar użytkownika
skull
Posty: 760
Rejestracja: 15 wrz 2008, 08:18
Grupa: samar

#19 Post autor: skull »

hehe w modulator- a gdzie niby :)
dodam jeszcze, że to w nowej obudowie (troche plastiku wyżeźbiłem) ale z zewnątrz nie widać.
Bo pecet to zwykły banan...

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#20 Post autor: suchy »

No tak, faktycznie, gdzieś o tym juz wspominałeś, ale chętnie bym fotki zobaczył twojego moda (w innym temacie ofkors).
C64PLC

ODPOWIEDZ