Jak we własnym zakresie zrobić SD2IEC

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#41 Post autor: suchy »

Podkreślę, że to co widać na screenshotach to TYLKO SAM komcio z "nowym" OS i SD2IEC! Nie ma żadnego karta (wszystkie sloty w C64 mamy wolne, a transfery po IEC są naprawdę OK!), no i obok nie stoi ciężka i niewygodna "cegła" pod nazwą 1541 :wink: . Fajnie by było gdyby KODERZY trochę bardziej przychylniejszym okiem zerknęli na SD2IEC przy tworzeniu swoich nowych produkcji!! :roll:

PS Zresztą po to biorę udział w tym temacie, aby wspólnym wysiłkiem, w podsumowaniu, stworzyć w rodzimym języku czytelną i jasną do końca instrukcję, co jak nt. budowy i użytkowania SD2IEC.
C64PLC

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#42 Post autor: suchy »

Aktualizacja kolekcji gier dla SD2IEC:

http://c64scene.pl/viewtopic.php?t=496

... można już zasysać. :wink:
C64PLC

Awatar użytkownika
Klax
Posty: 57
Rejestracja: 19 wrz 2010, 22:24

#43 Post autor: Klax »

Mi tylko brakuje kopiera plików D64 z SD2IEC na dyskietkę ;)
Veni, Vidi, Vici :)

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#44 Post autor: suchy »

... no i masz babo placek! To tak jak by wracać do PCta z 640MB RAMu na pokładzie (a tak się Gates zarzekał w swoim czasie, że tyle wystarczy na wieki wieków!). Nie dziwota, że nikt nie chce nic pisać na SD2IEC, skoro wszyscy uparcie wracają do "kloca" 1541. Wiem, wiem, powiecie zaraz, że to standard, a ja tak piszę, bo nie jestem scenowcem i zaraz mnie opierdolicie za to, ale może czasami warto spojrzeć na naszego komcia trochę z innej perspektywy! Koniec offtopa. Amen!
C64PLC

Awatar użytkownika
Klax
Posty: 57
Rejestracja: 19 wrz 2010, 22:24

#45 Post autor: Klax »

Przecież jak nie chcesz to nie musisz używać 1541 czy jakiejkolwiek innej stacji. Z takim podejściem to może lepiej wszystko schować do szafy i siedzieć na emulatorze.
Veni, Vidi, Vici :)

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#46 Post autor: suchy »

... dobra poddaję się :wink: a mój apel do koderów (wytłuszczonym powyżej) niech pozostanie "wołaniem na puszczy"!
C64PLC

Awatar użytkownika
skull
Posty: 760
Rejestracja: 15 wrz 2008, 08:18
Grupa: samar

#47 Post autor: skull »

E no to nie jest takie hop siup jak sie wydaje, koderów którzy WOGÓLE się zajmują loaderami (również dla 1541) jest jak na lekarstwo - i tu nie mówię o Polsce. Po prostu to nie taki "rynek" jak produkcje scenowe.
Fakt - brakuje jak cholera - programu który zrzuca z sd2iec obrazy d64 całodyskowo.
Bo pecet to zwykły banan...

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#48 Post autor: Jacek31 »

cóż ponoć moja ATMega1284P pokazała sie na magazynie :) Dziś zapłaciłem więc pewnie w przyszłym tygodniu będzie można rozpocząć prace monterskie.
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

Awatar użytkownika
Raf
Posty: 584
Rejestracja: 14 wrz 2008, 23:30
Grupa: Vulture Design

#49 Post autor: Raf »


Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#50 Post autor: Jacek31 »

Oj to byś ją przepłacił na tym Alegrosiku. Ja dałem 27zł. + reszta bebechów do układu, co z wysyłka dało 57zł.
Co najmniej dobre piwo w plecy na tej aukcji jest gościu co kupił tę 1 z 4 szt.
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

pytania

#51 Post autor: starymarabut »

Suchy. mam do ciebie pytania.
Odnośnie przygotowania czytnika SD.
Tniemy linie, gniazdo karty->czytnik sd1,sd2,sd5,sd7,sd8,sd9.
Zostawiamy bez zmian linie, sd3,sd4,sd6
Linie sd8,sd9 z gniazda karty,łączymy do masy czytnika.
Czy tak to powinno być zrobione?
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#52 Post autor: suchy »

@starymarabut, pisząc numerację wyprowadzeń SD1-9 miałeś na myśli taki:

Obrazek

... opis wyprowadzeń karty??

PS. Powyższa fotka zapożyczona ze strony:
http://elm-chan.org/docs/mmc/mmc_e.html
C64PLC

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

#53 Post autor: starymarabut »

Zgadza się.
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#54 Post autor: suchy »

... w każdym bądź razie ja będę się trzymał przyjętej pinologii, czyli tak jak na foto powyżej (a Ty sobie przetłumacz na swoje ;-) w razie czego).

Na płytce czytnika (dowolnego) przecinamy następujące ścieżki biegnące od procka czytnika do pinów gniazda karty SD:

SD9 (DAT2)
SD1 (CS)
SD2 (DI)
SD5 (SCLK)
SD7 (DO)
SD8 (DAT1)

... po czym odcięte piny gniazda karty SD: SD9 i SD8 lutujemy "na sztywno" do masy (konfiguracja karty SD do pracy z szyną SPI), a do pozostałych pinów j.w. lutujemy kabelki od płytki SD2IEC zgodnie z opisami na tym schemacie montażowym:

Obrazek

... przy czym SD1=SD01 itd.

Dodatkowo na płytce czytnika kart SD należy odciąć od procka czytnika ścieżki biegnące do przełączników stanu karty, które się znajdują w gnieździe karty SD. Do "uwolnionych" styków przełączników podlutować kabelki: SD CARD_DETECT i SD WRITE_PROTECT od płytki SD2IEC. Styki tych przełączników są blisko siebie (na brzegu gniazda), który jest który należy zlokalizować, a wiedząc jak działąją te przełączniki nie będzie z tym problemu (u mnie przełącznik SD WRITE_PROTECT jest z brzegu gniazda, ale nie mam pewności czy tak samo są rozmieszczone we wszystkich typach gniazd do kart SD?):

- SD CART_DETECT zwiera styk do masy, jak karta jest w gnieździe
- SD WRITE_PROTECT rozwiera styk od masy, jak przełącznik na karcie SD jest w pozycji LOCK (karta zabezpieczona przed zapisem).

Pozostało jeszcze dolutować do płytki czytnika kabelki od płytki SD2IEC z zasilaniem: +5V i masą (GND) (z lokalizacją masy nie ma problemu, natomiast +5V zgodnie z rozpiską złącza USB)

... ot i cała przeróbka czytnika SD w celu dostosowania go do współpracy z płytką SD2IEC.

PS1 Przypominam, że jak wykorzystujemy czytnik SD, to już nie potrzebujemy widocznego na powyższym schemacie montażowym stabilizatora +3V3!

... i jeszcze jedno, niektórzy pewnie pomyślą, że takie podejście do czytnika to istny hardcore :!: i owszem :twisted: , ale za to:
1/ czytnik kosztował mnie 2,80 PLN (kupując oddzielnie gniazdo karty SD i stabilizator +3V3 trzeba dać więcej)
2/ lutowanie gniazda SD na płytce uniwersalnej, to raczej niezbyt dobry pomysł! :wink:

PS2 @starymarabut, ma być dokładnie tak jak napisałeś :!:
Ostatnio zmieniony 21 lut 2011, 19:47 przez suchy, łącznie zmieniany 1 raz.
C64PLC

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

#55 Post autor: starymarabut »

To teraz wiem na 100% jak to ma być zarobione.
Trochę zbiło mnie z tropu to, nie widać dokładnie na zdjęciu przebieg ścieżki SD9.

Mój czytnik jest bardzo ubogi, nie ma wcale styku SD WRITE PROTECT , a styk SD CARD DETECT jest "przytulony" do pinu SD3. O jeden kabelek mniej. :)
Załączniki
czytnik_SD.JPG
czytnik_SD.JPG (32.15 KiB) Przejrzano 12704 razy
Ostatnio zmieniony 21 lut 2011, 20:12 przez starymarabut, łącznie zmieniany 1 raz.
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#56 Post autor: suchy »

starymarabut pisze:Trochę zbiło mnie z tropu to, nie widać dokładnie na zdjęciu przebieg ścieżki SD9.


... no tak faktycznie. Na fotce: BOTTOM (powiększenie) nie widać tego wyraźnie. Przecięcie tej ścieżki widać (obok ścieżki SD1), ale ścieżka dalej biegnąc do pinu SD9, zakręca dookoła pinu SD1 i jest przykryta ciemno-brązowym (ten kabelek jest brązowy, nie czarny) kabelkiem od pinu SD1!
C64PLC

Awatar użytkownika
Klax
Posty: 57
Rejestracja: 19 wrz 2010, 22:24

#57 Post autor: Klax »

A może dało by się złożyć w całość SD2IEC z tym http://www.commodore.ca/manuals/funet/c ... 10-new.zip ? Wtedy jednym przewodem całe ustrojstwo byłoby podłączane.
Veni, Vidi, Vici :)

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#58 Post autor: suchy »

alepoco (ulubione słowo komancza :wink: ) Ja już mam zmieniony Kernal i z Jiffy transfery do/z SD2IEC są jak dla mnie git (nie potrzebny do przyspieszania transmisji żaden cart). Stacji 1541 raczej nie będę używał (komcio interesuje mnie jako sterownik programowalny, choć nie zarzekam się tak do końca, bo nigdy nic nie wiadomo co na stare lata człekowi odwali!?) Nie znam tego rozwiązania z przerzuceniem szyny IEC z CIA do uPc - masz to u siebie??
C64PLC

Awatar użytkownika
Klax
Posty: 57
Rejestracja: 19 wrz 2010, 22:24

#59 Post autor: Klax »

Choćby po to aby zamiast 2 przewodów mieć jeden i wprawiać w zakłopotanie innych ;) Nie mam tego rozwiązania gdyż do jego obsługi potrzeba zmodyfikowanego kernala a ten w paczce jest do innego modelu. Gdyby komuś się chciało zmodyfikować kernala Jiffy, Beast, Exos albo standardowego tak by obsługiwał tę przejściówkę to już nic więcej nie byłoby potrzebne :)
Veni, Vidi, Vici :)

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#60 Post autor: suchy »

@Klax, zobacz ten filmik:

Testowanie C64 + JiffyDOS(z modułem OSswitchC64) + SD2IEC

... prezentuję na nim działanie modułu OSswitchC64 (auto RESET OSów: Kernal/Jiffy/Kernal/Jiffy) oraz przykładowe ładowanie z SD2IEC (C64&Jiffy) gry (Renegade III w formacie M2I) pełnodyskowej (uruchamiają się intra, levele, HI-scores). Korzystam w tym przypadku z DraCopy do prostej obsługi katalogów/podkatalogów w SD2IEC. Jak widać na filmiku pliki ŁADUJĄ SIĘ SZYBCIEJ niż uruchamiają w komciu! Mnie osobiście nie trzeba nic więcej, mam przenośny sterownik programowalny (po przeróbce komcia zasilanie całości tylko z 12V akumulatora), jakiego chciałem do zastosowań amatorskich, a że se demek nie pooglądam w realu - żal, ale już się z tym pogodziłem.

Przy okazji, na filmiku w tle (z lewej strony 7" monitorka LCD) widać kawałek mojego SD2IEC z dopiętym do niego zegarem RTC PCF8583 - zmontowany do testów na płytce stykowej :wink:

... tylko czasu brak, żeby coś więcej polutować i "pokodować" :roll:
C64PLC

ODPOWIEDZ