Czy da się przerobić zasilacz PC do zasilania C64?

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Raf
Posty: 584
Rejestracja: 14 wrz 2008, 23:30
Grupa: Vulture Design

#21 Post autor: Raf »

powierznie poczytalem co pisaliscie - ja podlaczalem c128 plaskiego do zasilacza ATX (czyli z chipsetem 65xx) i noemalnie smigal bez problemow ;-) - nie majac wtczki kabelki w gniazdo zasilania wetknalem (+5 i mase do odpowidnich pinow + jeszcze raz masa do jednego z pinow od 9v i 12v do drugeigo z pinow)

BTW stare c64 i nowe maja inaczej rozwiazane zasilanie (nie pamietam jak to dokladnie wyglada z konstrukcja zasilacza, jest raczej taki sam), w starym jak nie mialem bezpiecznika to sie w ogole nic nie wlaczalo (zapewne dlatego ze stary VIC wymaga +12v) a w nowym dziala wszystko cacy, oprocz magnetu/dzwieku ;-)

panowie z KrzyzKross zasialcza PC bez 9v tez uzywali na koncertach - ogolnie jest ok i nic zlego sie nie stanie.

DJ Gruby

#22 Post autor: DJ Gruby »

Zmontowalem sobie to i nawet dziala! :)

Obrazek

Teraz wszystkie urzadzenia (C64 + 2x1541-II + HDD) zasilam sobie z jednego zasilacza (a ile sie miejsca przy tym zrobilo! ;)).

Awatar użytkownika
kenji
Posty: 914
Rejestracja: 06 wrz 2009, 20:58
Grupa: Dream

#23 Post autor: kenji »

Na schemacie nie ma opisane, jest tam 9V?

DJ Gruby

#24 Post autor: DJ Gruby »

kenji pisze:Na schemacie nie ma opisane, jest tam 9V?
Na schemacie 9V jest na pinach numer 2 i 3 wtyczki X2.

Awatar użytkownika
skull
Posty: 760
Rejestracja: 15 wrz 2008, 08:18
Grupa: samar

#25 Post autor: skull »

a "zmienność" prądu uzyskuje się przez układ 555 ?

tzn. że taki układzik można by sprzężyć z jakimkolwiek zasilaczem na 12V ? (dla samego c64 wystarczyło by ok. 2 A)
Bo pecet to zwykły banan...

Awatar użytkownika
kenji
Posty: 914
Rejestracja: 06 wrz 2009, 20:58
Grupa: Dream

#26 Post autor: kenji »

DJ Gruby/Oxyron pisze:
kenji pisze:Na schemacie nie ma opisane, jest tam 9V?
Na schemacie 9V jest na pinach numer 2 i 3 wtyczki X2.
Serdeczne Bóg zapłać :D

maattrix
Posty: 4
Rejestracja: 02 lis 2009, 12:34

#27 Post autor: maattrix »

Witam,
mnie również interesuje przeróbka zasilacza od PC na zasilacz do C64...
I tutaj kieruję pytanie do kolegi Kisiela.
Otóż interesuje mnie to zdjęcie w zbiorze Twoich projektów:
http://projekt64.filety.pl/New%20Photos ... supply.JPG
Czy wprowadzałeś jakieś zmiany w tym zasilaczu czy może kabel od C64 podłączyłeś bezpośrednio do napięć 5 V i 12 V?

Awatar użytkownika
leming
Posty: 538
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:15
Grupa: Onslaught, Fatum

#28 Post autor: leming »

zasilacz bez zadnych przerobek musi chodzic. mozesz sobie niezbedne elementy powywalac jak ci sie nudzi. zbedne kable wylutuj, dorób wlacznik i wsio. ewentualnie mozna dorzucic lekkie obciazenie za duzymi kondensatorami bo podobno strzelaja jak wlacza sie je bez obciazenia ale mi chodzi bez i nic nie wystrzelilo. od 20 lat przechodze rowniez na czerwonym swietle i zyje.
najlepiej tylko w srodku w komodzie musisz sobie podlaczyc 12v za mostkiem prostujacym, chociaz mozna podlaczyc 12v prosto do gniazda power w komie tam gdzie jest na 9v i tez musi chodzic.
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

maattrix
Posty: 4
Rejestracja: 02 lis 2009, 12:34

#29 Post autor: maattrix »

A podłączanie magnetofonu albo PC'ta kablem XE1541? Nie trafi go szlag jeśli będę miał taki zasilacz?

Awatar użytkownika
leming
Posty: 538
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:15
Grupa: Onslaught, Fatum

#30 Post autor: leming »

no ale chyba kabel to XE to do stacji dysków jest a nie do komody?
ta a magnet bez 9 zmiennego nie bedzie chodzic.
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

k.

#31 Post autor: k. »

nic nie przerabiam w komciu i zasilaczu, napięcie 12 idzie na 9 zmienne (bodaj czarny kabelek-są dwa)

maattrix
Posty: 4
Rejestracja: 02 lis 2009, 12:34

#32 Post autor: maattrix »

Czyli jeśli dobrze rozumiem 5V DC z zasilacza PC do C64, a 12V DC z zasilacza PC tam gdzie 9V AC w C64...

W takim razie mam jeszcze pytanie, które nieco odbiega od tematu... Mianowice czego używasz jako pamięci zewnętrznej przy takim zasilaczu? Stacji dyskietek, magnetofonu...?

Ja chciałbym podłączyć PC przy pomocy kabla XE1541 i programu 64HDD (
http://allegro.pl/item795575252_kabelek ... pc_ta.html) zbudowanego na podstawie schematu: http://www.vintagecomputercables.com/xc ... index.html i nie wiem czy czegoś nie spalę...

k.

#33 Post autor: k. »

robisz oftopa, załóż temat

maattrix
Posty: 4
Rejestracja: 02 lis 2009, 12:34

#34 Post autor: maattrix »

Witam,

dawno się nie odzywałem... Przepraszam za offtopa...
Przerobienie zasilacza się nie udało... Zasilacz okazał się popsuty...

Sprawę rozwiązałem nieco inaczej:

Obrazek

Podłączyłem C64 bezpośrednio do zasilacza w starym pececie... Chwilowo tylko na styk, ale wkrótce dorobię kabelek-przejściówkę...

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
kenji
Posty: 914
Rejestracja: 06 wrz 2009, 20:58
Grupa: Dream

#35 Post autor: kenji »

Zrobiłem tą płytkę o której pisał Cactus, ale nie byłem do końca zadowolony. Całość mocno się grzeje. Nie chciało mi się kombinować z obudową/radiatorami itd itp. Wziąłem stary zasilacz z PC i wstawiłem do niego mały transformatorek 230/9V. Wychodzi to nawet taniej i mniej roboty jest. Póki co działam na tym wynalazku 2 dni i nie narzekam.

Pod jeden zasilacz mam podłączone C-64 i dwie stacje. Faktycznie miejsca na biurku o wiele więcej.

k.

#36 Post autor: k. »

zasilacz AT z trafo ma też jad jak pamiętam. Ja wolałem sobie dorobić 50HZ w vhdl.

ODPOWIEDZ