IDE64 v4.1 - problem z narzędziem CFSfdisk

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
DJ Gruby

IDE64 v4.1 - problem z narzędziem CFSfdisk

#1 Post autor: DJ Gruby »

Witam!

Mam pytanie do posiadaczy IDE64... Otrzymałem niedawno IDE64 w wersji 4.1 i mam problem z narzędziem CFSfdisk...

Po odpaleniu programu i wybraniu numeru urządzenia lecą mi następujące błędy:

Kod: Zaznacz cały

21, read error,000,000,000,000
21, read error,000,000,000,001
For LBA disks only the LBA sectors
matters, for CHS ignore LBA sectors.
A potem pojawiają się z nie wiadomo skąd wzięte parametry dysku:

Kod: Zaznacz cały

Cylinders (1-65536, default 8256):
Heads (1-16, default 4):
Sectors (1-255, default 223):
...
Wygląda to dziwnie, bo dysk, który podpiąłem, to ST380011A (zgodnie z opisem, który wygooglałem, ma on 1023 cylindry, 256 głowic i 63 sektory). Co jest nie tak? Ktoś spotkał się wcześniej z podobnym problemem? Jeśli tak, to czy istnieje jakieś rozwiązanie dla tego problemu? Dodam, że dysk jest w pełni sprawny.

Z góry dzięki za pomoc!

k.

#2 Post autor: k. »

wzmiankowany program próbował odczytać sektory LBA 00 i 01 jednak nie mógł tego zrobić ponieważ twierdzi iż dysk nie jest dyskiem LBA. Skopana jest procedura testująca dysk ja zrobiłem indetity a potem test bitu czy urządzenie ma LBA a ten tu srrrru ustawia sobie bit i próbuje jechać po sektorach LBA.
Po drugie ten Twój dysk ma 256 głowic ? popatrz w rejestry ATA.
rozwiązanie:
1. zobacz czy dysk można przestawić zworami na LBA
2. zobacz czy jest masterem
3. popraw program.

Awatar użytkownika
booker
Posty: 1272
Rejestracja: 08 paź 2008, 17:54
Grupa: MultiSyte Labz

#3 Post autor: booker »

heh, kolejne fajne rozszerzenie do komody bez obslugi IRQ loaderow :)

k.

#4 Post autor: k. »

moze i hehe ale wszystkie programy działające w normalu będą działać bez większych przeróbek. zobacz sobie jak to działa z AR.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#5 Post autor: Nitro »

heh, kolejne fajne rozszerzenie do komody bez obslugi IRQ loaderow Smile
Opcja programowania stacji dysków jest genialnym patentem, dzięki któremu mamy turbo loadery bez przeróbek, i efekty liczone w stacji, ale coś za coś, w przypadku produkcji zamiennika stacji musi on emulować ten procesor, co chyba nie jest łatwe, bo jak na razie bodajże tylko jeden projekt to robi, 1541 Ultimate i jest cholernie drogi. Atarowcy mają tanie emulatory SIO2SD, SIO2IDE, SIO2USB itd.
Reszta obsługuje tylko standardowe komendy DOS'a, SAVE oraz LOAD.

kisiel: Ty masz rozeznanie w hardware, czy naprawdę tak trudno jest zrobić stację na chipku z emulacją 6502 i dlaczego?

fenek
Posty: 95
Rejestracja: 15 wrz 2008, 20:43
Grupa: Arise

#6 Post autor: fenek »

Dawno nie korzystalem z tego toola ale to chyba sluzy do zalozenia systemu na nowym dysku.
Podlacz hdd do PC i wywal wszystkie partycje najlepiej zrobic jedna duza
partycje ze znacznikiem freespace.
Podlacz dysk do IDE 64 jako mastera albo wogole bez zworki i tylko ten jeden jeden dysk !. (jezeli masz wlozony cf to sprobuj bez niego!)

Najwazniejsza rzecz przy zakladaniu nowego systemu na nieuzywanay na c64 dysk trzeba wejsc w BIOS i opcja:
DIRECT WRITE musi byc ustawiona na ENABLE !!!
Reset dysku+karta.
Ze stacji wczytujesz program CFSdisk i mozesz zalozyc system.
Po zalozeniu systemu w BIOSie, DIRECT write koniecznie na DISABLED !!!.
Jezeli nie bedzie cos dziala to nie wiem napisz co jest nie tak.
Z tego co pamietam aczkolwiek moge sie mylic to tu jest inna numeracja CHS (CFS?) w stosunku do CHS z pc-ta i danych producenta.
Tu sie moge mylic.
Pamietam tylko ze jak mialem bad sectory to musialem dysk podlaczac do PC i edytowac konkretny C.H.S i okazywalo sie ze sektory mialy inna ilosc bajtow i trzeba bylo w jakis specjalny sposob to przeliczac. OT
(ale inna numeracja to byla jeszcze w starym IDEdos ponizej 9.x)

DJ Gruby

#7 Post autor: DJ Gruby »

Dziękuję za cenne wskazówki, Fenek... Spróbuję, jak tylko będę w domu...

k.

#8 Post autor: k. »

Nitro: a łatwo było zrobić komodorka w jednym czipku?

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#9 Post autor: Nitro »

No wg.mnie w przypadku stacji jest o wiele łatwiej, trzeba tylko zaemulować 6502, to tylko procesor, a nie skomplikowane układy scalone pokroju VIC-2 i SID. W sieci na pewno znajdzie się już gotowy dobry kod. No i do tego dochodzi komunikacja, co jest dla mnie wielką niewiadomą..

Awatar użytkownika
Izaak Berenbaum
Posty: 185
Rejestracja: 15 wrz 2008, 23:10
Grupa: Tel Aviv

#10 Post autor: Izaak Berenbaum »

stacja to nie tylko procesor,jest tez uklad VIA(kontroler wejscia / wyjscia) ktory ma wiele specyficznych zachowan,trzeba emulowac cala mechanike,rotacje,etc. 1541 wcale nie jest tak latwo emulowac,nie mialem w rekach najlepszej chyba sprzetowej implementacji- 1541ultimate to sie nie wypowiem ale i tak postawilbym gruba kase na to ze nie wszystko tam dziala tak samo jak w prawdziwej stacji i sa dema/gry ktore sie wysypuja.

k.

#11 Post autor: k. »

no ale jak założę się o dużą kasę że da się zrobić taką emulacje co nic nie wysypie.

Awatar użytkownika
Izaak Berenbaum
Posty: 185
Rejestracja: 15 wrz 2008, 23:10
Grupa: Tel Aviv

#12 Post autor: Izaak Berenbaum »

skoro dalo sie stworzyc stacje dyskow to to tez sie da stworzyc,ameryki nie odkryles. tylko ze jak narazie to nawet w formie softwareowej nie istnieje emulacja przy ktorej absolutnie WSZYSTKO by dzialalo(co dziala na 1541 oczywiscie). a sprzetowa implementacja niesie ze soba wiecej problemow co chyba oczywiste.

k.

#13 Post autor: k. »

toto to truizm... nie muszę nic odkrywać i nic udowadniać. Po prostu słońce świeci.

Awatar użytkownika
Izaak Berenbaum
Posty: 185
Rejestracja: 15 wrz 2008, 23:10
Grupa: Tel Aviv

#14 Post autor: Izaak Berenbaum »

jasne,poprostu zdziwilo mnie troche ze chciales sie zakladac o duza kase o to ze slonce swieci.

Awatar użytkownika
booker
Posty: 1272
Rejestracja: 08 paź 2008, 17:54
Grupa: MultiSyte Labz

#15 Post autor: booker »

kisiel pisze:moze i hehe ale wszystkie programy działające w normalu będą działać bez większych przeróbek. zobacz sobie jak to działa z AR.
No nie zobaczę (bo nie mam jak).

Ile jest softu działającego w normalu? Chyba na palcach policzyć? Nie wiem.

To nie było hehe tylko 'heh', wzdychający booker :]

Ostatnio widziałem jak MMC Replay wysypywał się np. na edytorze JCHa. Nie ruszył. Za to ma hidden parta - wyswietla kolorowe rastry na ramkach :)
Demca jak Deux Ex Machina nawet nie "pierdneły".

W każdym razie, moze i 1541u jest drogi, ale w malych rozmiarach i nie potrzeba do niego niczego poza kartą SD.

Do IDE64 jest jeszcze trochę pitolenia, jakiś dysk, jakiś zalilacz od PC.
Robi się z tego graciarnia ;) Czy znajdzie się jakaś dupiata gra, która na tym nie pójdzie? Pewnie tak :)

Jest jeszcze 1541-III http://commodore-gg.hobby.nl/innovatie_1541III_eng.htm
Nitro pisze: Atarowcy mają tanie emulatory SIO2SD, SIO2IDE, SIO2USB itd.
No, tylko że z komodą nie dziala :)

Pozdrawiam
/M

k.

#16 Post autor: k. »

np. działa unzip64 fakt że półgodziny w normalu trwa przerzucanie, ale chodzi. Tak samo pakery. assemblery itp. takie mało potrzebne programy.

Awatar użytkownika
Raf
Posty: 584
Rejestracja: 14 wrz 2008, 23:30
Grupa: Vulture Design

#17 Post autor: Raf »

@Nitro: maistrala SIO jest tak skonstruowana, ze jest to wlasciwie true plug'n'play i atarowcy nie pisali do komiunikacji z tym interface zadnych niekompatybilnych wstecz driverow - podlaczasz tam cos i dziala i juz (ogolnei rzecz biorac na atari korzystaja z ROMu ktory jest zaszyty w atari a nie w urzadzeniu zewnetrznym), natomiast co do 1541 i iec to sam wiesz jak jest - mnostwo turboloaderow itd. jest chociazby sd2iec ale co z tego jak mozna z tego zaladowac gora jednoplikowe gry.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#18 Post autor: Nitro »

Źle zinterpretowałeś moje posty :wink: , wiem jak się sprawy mają na Atari - po prostu chce podkreślić, że dostajemy coś za coś, szybką stację bez przeróbek i dodatkowy koprocesor wzamian za trudność w skonstruowaniu taniego funkcjonalnego zamiennika, który np. dla takiego mnie byłby świetną rzeczą.

Awatar użytkownika
booker
Posty: 1272
Rejestracja: 08 paź 2008, 17:54
Grupa: MultiSyte Labz

#19 Post autor: booker »

kisiel pisze:np. działa unzip64 fakt że półgodziny w normalu trwa przerzucanie, ale chodzi. Tak samo pakery. assemblery itp. takie mało potrzebne programy.
No w tym rzecz własnie :D
Nitro pisze: taniego funkcjonalnego zamiennika
1541-III chodzi po 50 euro

http://www.lemon64.com/forum/viewtopic. ... ff987ebee4

Brakuje coprawda obudowy i monitorka, ale nie powinno być to kosmosem zamontować go jak sisio2misio z Atari. ;)

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#20 Post autor: Nitro »

1541-III obsługuje tylko standardowe komendy SAVE i LOAD DOS'a, ponad 200zł to o wiele za dużo wg.mnie za taki sprzęt. Dla porównania SIO2SD dla Atari z wyświetlaczem kosztuje 100zł plus wysyłka.
Dobra, skończmy offtopic, jeśli ktoś czuje potrzebę pogadania o zamiennikach stacji dyskietek C64, to niech założy nowy temat.

ODPOWIEDZ