+60 Kb ram

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Uriel75
Posty: 45
Rejestracja: 04 sty 2010, 00:56
Grupa: brak
Kontakt:

#21 Post autor: Uriel75 »

Nieźle to wygląda Raf :) Dobra robota :)

A ja mam pytanie - czy zamiast układów 4464 można zastosować DIMM 72pin? Po prostu mam masę tych pamięci... Znalazłem rozpiskę z wykorzystaniem SIMM 30pin - http://members.elysium.pl/ytm/html/simm.html - ale takowych u mnie na składzie nie stwierdzono. Za stare kości, za to tych 72pin masa...

Kisiel - tylko odpisz jak człowiek ludzkim głosem zamiast znów marudzić w sobie tylko znanym języku tudzież dialekcie rynsztokowym, ok? ;)
Obrazek

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#22 Post autor: Jacek31 »

Oczywiście że się da wykorzystać DIM72 zamiast SIM30, tylko rozpiskę sygnałów trzeba sobie znaleźć. Różnica właściwie między tymi modułami to max pojemności pamięci oraz szerokość szyny danych SIM był 8 bitowy, a DIM 16bitowy, przynajmniej tak by wynikało z topologi mojego starego 486 który był 32-bitowy i trzeba było 4 SIMy albo 2 DIMy aby RAM był skonfigurowany prawidłowo.
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

Awatar użytkownika
Uriel75
Posty: 45
Rejestracja: 04 sty 2010, 00:56
Grupa: brak
Kontakt:

#23 Post autor: Uriel75 »

Taaaak... Dokładnie tak było. Tutaj 4 a tu 2 kości. W niektórych modelach starczała1 - chyba w SX. Ale głowy nie daję. Miałem ogólnie na myśli to czy technicznie jest to wykonalne, czy wielkość DIMM'a ma znaczenia (przecież i tak wykorzysta tylko 60kB). Znajdę rozpiskę w sieci, to jakby nie spojrzeć drobne, ale jednak zmniejszenie kosztów.
Obrazek

Awatar użytkownika
Raf
Posty: 584
Rejestracja: 14 wrz 2008, 23:30
Grupa: Vulture Design

#24 Post autor: Raf »

jak odswiezanie zrobicie jak nalezy, to bedzie dzialac ;)

k.

#25 Post autor: k. »

Raf jesteś strasznie enigmatyczny;) Możesz napisać wprost, że kolejny pomysł do klopa.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#26 Post autor: Jacek31 »

Kisiel a zerknołeś przynajmniej do linka o SIMie, jest tam wyraźnie pokazane że podłączono tę pamięć do C64, więc jest to wykonalne, czy opłacalne to już inna sprawa :?: Ale da mnie modowanie starego sprzętu to nie zawsze robienie rzeczy do końca opłacalnych, bardziej liczy się czasami satysfakcja że się udało niż sama jej cena.
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

k.

#27 Post autor: k. »

to dlaczego piszemy o odświeżaniu? Zrobienie 9-tego bitu jest dość skomplikowane (na poziomie układu z 1995r)

Awatar użytkownika
Uriel75
Posty: 45
Rejestracja: 04 sty 2010, 00:56
Grupa: brak
Kontakt:

#28 Post autor: Uriel75 »

Standardowo. Zadałem jedno proste pytanie i tylko Jacek potwierdził że się da. A Kisiel ucieczka od tematu. Skoro się znasz to ciężko Ci powiedzieć czy to ruszy na DIMM zamiast na 4464?
Obrazek

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#29 Post autor: Jacek31 »

Kisiel raczej nie ucieka od tematu tylko nie chce w niego wnikać, a chodzi mu o tgz. TIMINGI pamięci czyli czasy określające cykle dostępu (zapis/odczyt) oraz odświeżania takiej pamięci, co ma znaczący wpływ na to czy moduł będzie pracował prawidłowo czy nie.
Ogólnie kisielowi chodzi o to że dołączenie pamięci DRAM do komputera nie jest tylko samą kabelkologią, ale także dopasowaniem jej parametów, na 90% okaże się że DIMM72 będzie zwyczajnie za szybki dla C64 i nie będzie chciał działać tak jak trzeba. Dla tego np. na pamięciach były oznaczenia klasy 33MHz. Z starymi SIMMami może się to jeszcze udać, ponieważ pracowały one jeszcze w stosunkowo wolnych komputerach jak 286/386 taktowanych 10-20MHz, ostatecznie 486SX-25MHz.
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

k.

#30 Post autor: k. »

no jacku trochę za duży wykład jak na takie proste pytanie;)
Trzeba dużej wiedzy aby zrobić odświeżanie działające z vic, szybkość pamięci akurat jest tutaj odwrotnie ważna do tego co napisałeś, czym szybsza pamięć tym mniej błędów na mathematica (part z kółkami na początku)

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#31 Post autor: Jacek31 »

No tak masz racje, jest odwrotnie, trochę się już pogubiłem w tych wszystkich nowych wywodach na forum. :shock: Ogólnie ja pasuję, od samego gadania jeszcze nikt nic nie zrobił, a ja przez to zostałem z moim pomysłem w miejscu :?
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

k.

#32 Post autor: k. »

no mnie to nie przeszkadza bo i tak pisze teraz w vhdl geoactiona. W każdym razie da się podłączyć pamięci z odświeżaniem 2ms 9-bit, testowaliśmy to w latach 90'tych.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#33 Post autor: Jacek31 »

Ach w latach 90'tych to ja marzyłem o moim pierwszym PC. Dobrze wiedzieć że z GEO-Actionem prace idą do przodu.
A tak na marginesie biorąc pod uwagą twoje doświadczenie w budowaniu tego i owego do C64, jak się nazywają złącza które pasują do User Port, oraz te złącze które jest na Exp.port, ewentualnie gdzie to można kupić ? Bo szukam tego od dłuższego czasu i jakoś znaleźć nie mogę.
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

Awatar użytkownika
Uriel75
Posty: 45
Rejestracja: 04 sty 2010, 00:56
Grupa: brak
Kontakt:

#34 Post autor: Uriel75 »

kisiel pisze:no mnie to nie przeszkadza bo i tak pisze teraz w vhdl geoactiona. W każdym razie da się podłączyć pamięci z odświeżaniem 2ms 9-bit, testowaliśmy to w latach 90'tych.
I o to mi chodziło więc wykonam próbne eksperymenty z tym modułem. Najwyżej się nie uda, niewiele ryzykuję przecież.
Obrazek

k.

#35 Post autor: k. »

jak tylko podłączyć to nie musisz, nie uda się.

Awatar użytkownika
Uriel75
Posty: 45
Rejestracja: 04 sty 2010, 00:56
Grupa: brak
Kontakt:

#36 Post autor: Uriel75 »

Ty to potrafisz człowieka pocieszyć... Mimo wszystko pokombinuję, a może dojdę do jakiś wniosków. Zawsze wychodziłem z założenia, że większą satysfakcję daje szukanie rozwiązania niż branie gotowego (choć czasami lenistwo mnie zmusza do przeciwnego).

Jacek - przeglądałem znajome sklepy internetowe z elektroniką i nie widzę tych złącz. Pamiętam z dawnych lat, że złącza do User Port i Datassette były polskiej produkcji, rozstaw styków idealny. Były to jakieś PCB z tymi złączami ale z racji tego, że byłem wtedy małolatem siłą rzeczy nie pamiętam. Domyślam się do czego to potrzebujesz... Radzę sobie z tym w ten sposób, że wyjścia z User Port wyciągam na zewnątrz W DB25 ale expansion...? Niestety, karty będą w środku lutowane "na żywca". Szukanie gniazd jest koszmarne. Na TME widziałem podobne ale nie dość że 40pin to jeszcze nie ten raster :[

EDIT:
Chyba żeby... Stare mobo z PC - ISA, PCI - może za pomocą tych złącz da się coś wymyśleć? Może nie byłoby to najgłupsze rozwiązanie...

Zajrzyj tu, ale ceny kosmiczne...
http://search.digikey.com/scripts/DkSea ... e=S3317-ND

http://www.tycoelectronics.com/catalog/ ... 7536,17751
Obrazek

Awatar użytkownika
Uriel75
Posty: 45
Rejestracja: 04 sty 2010, 00:56
Grupa: brak
Kontakt:

#37 Post autor: Uriel75 »

Jacek31 pisze:Jak się nazywają złącza które pasują do User Port, oraz te złącze które jest na Exp.port, ewentualnie gdzie to można kupić ? Bo szukam tego od dłuższego czasu i jakoś znaleźć nie mogę.
http://www.nikomp.com.pl/cgibin/shop?search=commodore
Obrazek

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#38 Post autor: Jacek31 »

Dzięki, fajna cena, ale to raczej drogi sklep tez go znam, choć akurat tych złącz tam się nie spodziewałem.
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#39 Post autor: Jacek31 »

Korzystając z chwili wolnego i na rozruch umysł po pewnej przerwie, przerysowałem schemat montażowo-ideowy +60K na schemat ideowy.
Po co ? Ano dorwałem wreszcie programator który pozwala programować GAle i się zastanawiam czy nie upchnąć tego w jednym scalaku.
Załączniki
60K_plus.JPG
60K_plus.JPG (57.94 KiB) Przejrzano 10573 razy
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#40 Post autor: suchy »

No i git! Na drugi raz (nie to żebym się czepiał) użyj jednak, przed zapisaniem odpowiedzi w temacie, przycisku: PODGLĄD i sprawdź czy rozdzielczość pliku graficznego (jakiegoś programu do obróbki grafik chyba używasz?) jest na tyle właściwa, aby nie rozdymać forum w poziomie (a do większej grafiki daj tylko odnośnik) - pojawienie się na dole poziomego suwaka jest NIEZWYKLE WQ...AJĄCE - przynajmniej dla mnie, po prostu utrudnia czytanie postów w temacie!

Pozdr.
suchy
PS Przykład:

http://c64scene.pl/viewtopic.php?t=441
C64PLC

ODPOWIEDZ