XXX

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
k.

XXX

#1 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 00:51 przez k., łącznie zmieniany 2 razy.

comankh
Posty: 1623
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

#2 Post autor: comankh »

alepoco.

k.

#3 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 00:45 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
skull
Posty: 760
Rejestracja: 15 wrz 2008, 08:18
Grupa: samar

#4 Post autor: skull »

mnie to intersuje, ale proszę jaśniej jak z tym sidem.
Bo pecet to zwykły banan...

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#5 Post autor: Jacek31 »

Ciekawy projekt nawet bardzo. Co do SIDa, to skoro mamy wyciągać z podstawki VICa i SIDa to nie łatwiej było by zrobić większe PCB obejmujące oba te układy ? Wtedy nie trzeba odginać SIDowi żadnych końcówek, bo będzie po prostu w podstawce na kanpace, co do jego taktowania to nie da się zrobić tak żeby pracował asynchronicznie ? Wtedy będzie pracował z oryginalną szybkością, tylko będzie się wstawiało dodatkowy cykl oczekiwania na wolniejsze urządzenie.
Tak już poza tematem Turbo. Kisiel można by do tego urządzenia albo pod tym adresem $d030 albo jakimś innym wszczepić funkcje programowego przełączania Kerneli? chodzi o to to żeby na jakim goldpinie wyprowadzić choćby z 2 bity (4 banki do wyboru to moim zdaniem w zupełności wystarczająca opcja)aby można sobie przełączać programowo banki w ROMie.
Oczywiście zapis pod taką komórkę, czyli zmiana banku w Kernel ROM powinien w następnym cyklu zegara zrestartować komputer. Trzeba zrobić wtedy dodatkowa kanapkę pod Kernel/Basic Rom i połączyć ja kabelkiem z płytką Turbo. No i oczywiście pytanie co reszta na to :?:
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

k.

#6 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 00:45 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#7 Post autor: Jacek31 »

To jest dodatkowy, ostatni moduł do C64+ i nie zmierzam dorabiać jakieś kernale bo ja takie rzeczy mam od 15 lat.
No wiesz ja np. nie mam przełącznika kerneli, a strasznie nie lubię rozwiązań z przełącznikami na obudowie komp, i możliwość przełącznia ich programowo choćby głupim poleceniem Poke, była by dla mnie np. bardzo atrakcyjna, poza samym Turbo. Dla mnie komp ma wyglądać jak komp, a nie konsola Dj. z puszczy. Dla tego zaproponowałem ten knif, a nie sądzę że wielkim problemem było by dodanie 2 bitowergo rejestru i wyprowadzenie jego bitów na goldpin (bo więcej nie trzeba) oraz układu autoreset po zapisie do niego. Chyba nie pożre to 50% zasobów. Resztę hardweru czyli kanapką pod Rom se zrobię sam, to akurat żaden skomplikowany układ.
No ale i tak zależy wszystko od ciebie, to że ty tego nie potrzebujesz, to nie znaczy że inni by tym nie pogardzili.
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

k.

#8 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 01:48 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
skull
Posty: 760
Rejestracja: 15 wrz 2008, 08:18
Grupa: samar

#9 Post autor: skull »

a po co przełącznik kernela przy tym rozwiązaniu? Suchy przecież oferował nie dawno, przełącznik kernali - mam i działa bez zarzutu, tyle że nie wiem jaki to mazwiązek z kisielburstem.

Pytam o SIDa, bo c128 w trybie warp ($d030)- nie ma żadnych problemów z obsługą sida (co innego vic) - gra normalnie - myslalem, że sid działa niezależnie, vica- juz trochę liznąłem, steruje on dostępem do szyny pamięci (procem), ale nigdzie nie jest nic wspominane o sid-zie, dlatego zaskoczył mnie ten problem.
Bo pecet to zwykły banan...

k.

#10 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 01:48 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#11 Post autor: Jacek31 »

Ok kisiel nie ma sprawy, ja to tylko zaproponowałem tak po drodze. Jak nie ma zainteresowania ze strony innych (widocznie większość już jakieś rozwiązania ma), to mówi się trudno i żyje się dalej. Ostatecznie jak piszesz sam będę musiał coś pokombinować.
Ale rozwój projektu i tak będę z ciekawością śledził dalej. :)
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

#12 Post autor: starymarabut »

Jacku, przełącznik kernali można zainstalować tak by był praktycznie nie widoczny.Z tyłu komputera w fabrycznych otworach obok złącza cassette lub user port. Sposób montażu nie ingeruje w obudowę, płytę, jest całkowicie odwracalny. Nie koliduję z wtyczkami.Dźwignia wystaje poza obudowę ok. 4mm, można wystawić jeszcze mniej,jest regulacja na gwincie przełącznika.
Załączniki
26-06-10_0041.jpg
26-06-10_0041.jpg (66.04 KiB) Przejrzano 10838 razy

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#13 Post autor: Jacek31 »

Dobra panowie nie róbmy offtopu, to nie jest temat o przełączniku Kerneli. Rozumie że niektórzy lubią guziczki. Tylko że ja mam C64 w obudowie mydelniczki więc mało mam miejsca na nie.
Ja tylko uzasadnię moją wypowiedz tak, sam kiedyś zastanawiałem się nad wykorzystaniem wolnych połówek pewnych rejestrów VICa (konkretnie jednego z rejestrów od $D020 do $D026) do właśnie sterowania takim przełącznikiem ROMów, dla tego postanowiłem poruszyć ten temat przy okazji budowy urządzenia które będzie siedzieć i tak w podstawce VICa.
Oczywiście to tylko taki dodatkowy bajer jak RTC w GEO-Actionie, ale dla ludzi którzy jak ja cenią sobie oryginalny wygląd obudowy C64, czy być może co dla bardziej zawziętych programistów, możliwość programowego skakania sobie po Kernelach może być całkiem atrakcyjna.
PS. Proszę już więcej o tym nie pisać bo zrobimy syf w temacie, wiem o co wam chodzi, ja po prostu tylko mam na to bardziej abstrakcyjny pogląd.
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

k.

#14 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 01:48 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

#15 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

kisiel pisze:Nitro: Proszę o usunięcie tematu.
Prosze o zignorowanie powyzszej prosby :)

http://www.youtube.com/watch?v=gZhoxIfZsr4

Fajna reakcja Kisiela jak Nitro zaczyna spiewac o swobodzie i wolnosci :)
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

Awatar użytkownika
leming
Posty: 538
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:15
Grupa: Onslaught, Fatum

#16 Post autor: leming »

yyy
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

ODPOWIEDZ