Moduł z alternatywnym OS do C64 - prosty montaż!

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#41 Post autor: suchy »

Ogłoszenie o OSTATNIEJ akcji montowania modułów new OS z krótkim opisem po co moduł jest potrzebny dałem również tutaj:

http://www.forum.c64power.com/index.php?id=2476&fid=1

Zamówienia proszę potwierdzać na PW - ewentualnie e-mail: eltopsj(małpa)o2.pl - tam omawiamy ewentualne szczegóły.

Powtarzam - refleks się liczy :wink: , bo tylko kilka osób się załapie!
C64PLC

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#42 Post autor: suchy »

Kurde, grypa mnie tak rozwaliła, że przez kilka dni zdychałem :? , ale już się pozbierałem i jestem. Widzę jednak, że zainteresowania gotowymi modułami nie ma, a szkoda, bo tylko w ten weekend będę mógł wygospodarować czas na ich zmontowanie i chcę to zrobić metodą Forda - tak łatwiej i szybciej robi się serię "pajączków". Jak wiadomo przy "pajączkach" (poprawnie wykonanych!) jest więcej zabawy niż przy lutowaniu elementów na dedykowane PCB, dlatego chciałbym sobie uprościć robotę montując wsio za jednym zamachem, bo chcę już definitywnie zamknąć ten temat, przy okazji pozbywając się nadmiarowych epromków, jakimi jeszcze dysponuję. W poniedziałek wysyłka gotowych i sprawdzonych modułów do osób, które już wpłaciły. Po dokładnym przegrzebaniu zapasów epromków wygląda to tak: 8 szt. już zarezerwowanych (zamówionych) do wykonania modułów (część z nich przeznaczona przy okazji zamówienia modułu, do zaprogramowania Jiffy do stacji). Natomiast 6 szt jest jeszcze do wzięcia, czyli do zrobienia 6 modułów, albo 3 z dodatkowymi epromkami do stacji. Czekam tylko do końca jutrzejszego dnia (tj. piątek 1 kwietnia ). Chętnych zapraszam, bo następnej okazji już nie będzie i to wcale nie jest Prima Aprilis! :wink:
C64PLC

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#43 Post autor: suchy »

Dzisiaj część modułów pojechała w świat. Nie udało mi się niestety zmontować wszystkiego za jednym zamachem (w poniedziałek wypadały moje urodziny - symetryczna data :D na piątkę :roll: ) więc kto jeszcze nie dostał, czekać cierpliwie - wysyłka ostatniej partii w piątek!
C64PLC

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#44 Post autor: suchy »

Wszystkie moduły pojechały do odbiorców.

Jak zamontować moduł w stacji 1541-II (eprom musi być zaprogramowany OSem do stacji).

Opis na podstawie schematu stacji 1541-II (nie sprawdzany, bo ni mom stacji ;-) ):

http://staff.washington.edu/rrcc/uwweb/ ... 541-II.GIF

1/ Zalutować moduł równolegle "na barana" na układzie U4 (ROM 23128 z OSem stacji) - NIE LUTOWAĆ ODGIĘTEJ NOGI EPROMa!
2/ Przeciąć ścieżkę na PCB między wyjściem inwertera (pin 6 bramka U9c układu 74LS04) a wejściem ROMa (pin 22 - /CS1 układu U4)
3/ W dogodnym miejscu do późniejszego lutowania przewodów modułu zeskrobać soldermaskę przed i za przecięciem ścieżki tak aby utworzyć dwa pady (punkty lutownicze) dla przewodów modułu 2 i 3. Jeśli na tej ścieżce występuje przelotka (z jednej strony druku na drugą) to możemy uniknąć konieczności skrobania chociażby jednego padu, a więc warto najpierw przeprowadzić dokładną analizę PCB.
4/ Przewód 3 modułu dolutować do padu, przez nas zrobionego, który ma połączenie z pinem 6 bramki U9c.
5/ Przewód 2 modułu dolutować do drugiego padu, przez nas zrobionego, który ma połączenie z pinem 22 układu U4.
6/ Przewód 1 modułu dolutować do rezystora R2 od strony połączenia z układem 74LS08 (pin 12 i 13 bramki U1d).
7/ Odpalić 1541-II i cieszyć się z posiadania dwóch systemów operacyjnych z automatycznym resetem przy przełączaniu. Wink Reset stacji przy przełączaniu OSów nie resetuje komcia, a reset komcia przy przełączaniu OSów w komciu resetuje też stację. Oczywiście aby skorzystać z tak zainstalowanego Jiffy w stacji (szybkie transfery po IEC) musimy mieć Jiffy w komciu (a więc drugi moduł "piggyback" w komciu, albo "większy" bankowany EPROM z dwoma OS-ami).

Na koniec tematu o przełączaniu OSów podaję jeszcze schemat prostego układu przełącznika systemów operacyjnych z bankowanym EPROMem (o czym wspominałem w pierwszym poście na początku tego wątku) uzupełnionym o mój wynalazek prostego auto-resetu w momencie przełączania systemów, który wykorzystuje specyficzne właściwości przełącznika dźwigienkowego:

Obrazek
C64PLC

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#45 Post autor: Jacek31 »

Może głupie pytanie teraz zadam, ale czy przypadkiem alternatywny OS, nie może znajdować się w ROM na kardridzu wkładanym do portu z tyłu komcia ?
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#46 Post autor: suchy »

Komcio C64 z nowym systemem (i nie mam tutaj na myśli tylko jakiegoś przyspieszacza dla IEC), zapakowanym wprost w dedykowane do tego miejsce na mapie pamięci, to zupełnie inny komputer I NADAL MASZ WOLNE WSZYSTKIE PORTY DO WYKORZYSTANIA CZY DALSZEJ ROZBUDOWY sprzętu. Po co sobie życie komplikować!? :wink:
C64PLC

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

#47 Post autor: starymarabut »

Popieram, C 64 obsługujesz jakby tkwił w nim kartridż, a port masz wolny.
Od czasu gdy zainstalowałem Jiffy DOSa, kartridże schowałem do szuflady. :D Jedynie brak mi hard-resetu.
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

NightClubber
Posty: 8
Rejestracja: 25 mar 2011, 19:04

#48 Post autor: NightClubber »

Witam ponownie.
Właśnie odpoczywam po stoczonej walce JiffyDOS VS. 1541-II
Niestety poległem :( ale opiszę swoje doświadczenia.

Niestety moduł nałożony na ROM CBM nie mieści się pod silnikiem stacji.
Może i sam EPROM by się zmieścił na styk ale na pewno nie z dołożonymi elementami układu reset-switch. Szkoda że nie pomyślałem wcześniej żeby to sprawdzić z jakimś scalakiem wielkości ROM.

Pomimo wszystko chciałem odpalić stację dla testu. Nie udało się, po przełączeniu przełącznika silnik stacji obraca się i dioda DRIVE się świeci cały czas. Polecenie @ nie daje odpowiedzi od napędu. Po przełączeniu na ROM CBM stacja zachowuje się normalnie, dioda DRIVE gaśnie po ok. 2s. Polecenie @ zwraca wersję ROM stacji.

Sprawdzałem prawidłowość przecięcia odpowiedniej ścieżki i połączenia wszystkich kabelków. Układ przełączał ROMy ale na JiffyDOS stacja wisiała.

Postanowiłem zrobić test i wrzucić sam EPROM z JiffyDOS do stacji. Rozlutowałem układ na EPROM i wsadziłem samą kość EPROM do podstawki. Oczywiście wcześniej połączyłem przerwaną ścieżkę. Niestety objawy te same co z całym modułem :(

Po wsadzeniu ROM CBM stacja pracuje normalnie. Zastanawiam się co jest nie tak, czy uszkodziłem układ przy lutowaniu lub demontażu, czy może coś z wsadem, chociaż wątpię w to żeby kolega suchy się pomylił.
Nie pozostaje mi nic innego jak zakupić jakiś programator EPROM i kość 27256 i zaprogramować ją odpowiednio dwoma systemami.
C64C (JiffyDOS) & SD2IEC & 1541-II(JiffyDOS)

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#49 Post autor: suchy »

@NightClubber poradzimy sobie z tym - nie musisz szukać programatora. 8) Jesteś pierwszą osobą w tym wątku, która testuje moduł w stacji, więc takie "zdalne" testowanie musi czasami trochę potrwać. :wink: Ja nie mam niestety stacji (pisałem już o tym), więc w realu tego nie mogłem sprawdzić - jednakże sporo osób dostało już ode mnie wcześniej zaprogramowane EPROMy do stacji i nie było z tym problemów (np. zyga pisał o tym w tym wątku, gdzieś na początku) Fakt, że sam EPROM z Jiffy nie chodzi Ci w stacji, świadczy o tym, że coś jest nie tak z tą pamięcią (przykasowana, uszkodzona?). Pamięć na pewno zaprogramowana była poprawnie (jest weryfikowana automatycznie w czasie programowania, mimo to zawsze przeprowadzam jeszcze raz niezależną weryfikację poprawności zapisu). Tak jak pisałem w e-mailu do Ciebie sam układ elektroniczny switcha (multipleksera na bramkach NAND) był przeze mnie dwukrotnie lutowany, bo najpierw sprawdzałem go z EPROMem Jiffy dla C64, a później dopiero wlutowałem na EPROMa z Jiffy dla stacji (choć to mało prawdopodobne, ale być może sam coś przy tym skopsałem). Ponieważ jako pierwszy testujesz moduł w stacji masz u mnie specjalne przywileje :D . Przyślij do mnie z powrotem (adres masz) cały moduł plus oryginalny układ OS ze stacji wyjęty z podstawki (zwrócę po odczytaniu oryginalnej wersji OSa z Twojej stacji). Moduł przygotuję inaczej (tak żeby się zmieścił w stacji). Dodatkowo dostaniesz do przetestowania EPROM 27C256 z bankowanymi OS-ami (po to potrzebuję oryginalnego ROMa OS, aby nie było potem żadnych wątpliwości). Rzecz jasna, że w takiej sytuacji pamięci 27C128 i 27C256 masz ode mnie gratis (pokryję również koszty przesyłki do Ciebie)!
C64PLC

NightClubber
Posty: 8
Rejestracja: 25 mar 2011, 19:04

#50 Post autor: NightClubber »

Witam.
Wow to się nazywa wsparcie. :D
Właśnie wątpię żebyś coś ze swojej strony sknocił, sam myślałem o tym żeby wysłać Ci ten moduł do sprawdzenia czy w ogóle kości EPROM nie uszkodziłem podczas montażu/demontażu. Już kupowałem wcześniej od Ciebie moduł do C64 i ruszyło z kopyta wtedy po montażu. Jak pisałem wcześniej sam układ reset-switch działał bo przełączał ROMy, tyle że na JiffyDOS wisiał. Dlatego na próbę go odlutowałem i wsadziłem sam EPROM.

Docelowo wcześniej myślałem już o wersji z jedną kością EPROM bankowaną (na podmianę z oryginalnym ROM CBM) szukałem w internecie informacje na ten temat. Np. http://symlink.dk/nostalgia/c64/rom/
Porzuciłem jednak temat ze względu na inwestycję w sprzęt, potem zobaczyłem że znowu robisz moduł i pomyślałem o wsadzie do 1541-II.

Chcę dojść co jest nie tak z moim modułem, nasze doświadczenia w uruchamianiu przekazać innym.
Chętnie sprawdzę jak będzie z tym bankowanym ROM 27C256. Postaram się jutro wysłać ROMy.

Doceniam to co robicie wszyscy na forum w kwestii C64. Nie mam o programowaniu pojęcia, po prostu wychowałem się na C64.

W ogóle C64, 1541-II i SD2IEC czekają na modyfikacje.
W C64 chcę dorobić reset (ten oparty na NE555 dla C64 i stacji), wyprowadzić złącze DB9 dla SD2IEC, DB15 dla BURSTa. W 1541-II dorobić BURST, reset, zastanawiam się nad układem WRITE PROTECT, diodą WRITE. SD2IEC wrzucić w jakąś obudowę wyprowadzić przyciski i diody, zrobić podłączenie na DB9 do C64. Oprócz tego czeka do zrobienia kabel XAP1541 oparty na XA1541F zbudowany na MOSFETach BS170.

Szukam też wtyku DIN8 do VIDEO, wiem że jest w TME ale nie zapłacę tyle za przesyłkę kupując taką jedną pierdołę. Gdybym tam coś jeszcze brał to wtedy tak, ale nie mam żadnych potrzeb.

Do zrobienia dużo a wolnego czasu tyle co kot napłakał.
C64C (JiffyDOS) & SD2IEC & 1541-II(JiffyDOS)

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#51 Post autor: suchy »

Obawiam się, że kość EPROMa odeszła w niebyt :wink: i chyba wiem dla czego właśnie ta a nie inna (niestety z mojej winy chyba) - jak przyślesz układy to sprawdzę i napiszę o co chodzi! :oops:

PS Jeśli chcesz wtyk DIN5 do kompozyta Video to takie mam i mogę Ci dopakować dodatkowego gratisa do wysyłki razem z pamiątkami :wink:
C64PLC

NightClubber
Posty: 8
Rejestracja: 25 mar 2011, 19:04

#52 Post autor: NightClubber »

Przygotowałem już ROMy do wysyłki. Jutro wyślę.
Kurcze jednak potrzebny jest wtyk DIN8 żebym miał sygnały chroma i luma bo chcę zrobić kabel S-VHS+ Audio.

Jednak i tak chętnie wezmę ten DIN5, chociaż composite będzie na razie, bo tak beznadziejnie przez modulator jest.
C64C (JiffyDOS) & SD2IEC & 1541-II(JiffyDOS)

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#53 Post autor: suchy »

Zapakuję DIN5 2 szt. to zrobisz sobie z nich DIN8 8)
C64PLC

NightClubber
Posty: 8
Rejestracja: 25 mar 2011, 19:04

#54 Post autor: NightClubber »

Witam ponownie.

Finalnie dotarły do mnie EPROMy z JiffyDOS do 1541-II.
Ze względu na brak czasu na zabawy aktualnie podmieniłem kość z oryginalnym ROM CBM na EPROM 27c256 zawierający ROM CBM i JiffyDOS. EPROM 27c256 obecnie nie ma dołączonego układu Resetu więc muszę ręcznie resetować stację (w moim przypadku wyłączać). Niestety nie robiłem jeszcze żadnych planowanych przeróbek w stacji. Będę również próbował ponownie z kanapką 27c128 przylutowaną na ROM CBM.

Muszę powiedzieć że przyrost prędkości pracy stacji jest duży w porównaniu do oryginalnych procedur. Nie mam porównania do stacji dysków współpracujących z AR i Finalem, w czasach kiedy bawiłem się C64 miałem tylko magnetofon.

Sprawdzałem prędkość wczytywania się River Raid o wielkości 60 bloków.
Mierzyłem czas między potwierdzeniem (RETURN) polecenia wczytania (Load & Run) a czasem pojawienia się pierwszego ekranu gry. Dla ROM CBM wynosił on odpowiednio 42s. W Przypadku JiffyDOS 7s.

Kiedy znajdę chwilę czasu sprawdzę również czasy zapisu.

Mam nadzieję że powstanie jakiś kopier pozwalający na zapis obrazu D64 znajdującym się na SD2IEC na dyskietce, używając procedur (co za tym idzie wykorzystując prędkości) JiffyDOS, przy stacji 1541 podłączonej zwykłym kablem serial.

Napewno opiszę jeszcze dokładniej doświadczenia z JiffyDOS zainstalowanym w 1541.
C64C (JiffyDOS) & SD2IEC & 1541-II(JiffyDOS)

WojT_GL
Posty: 1
Rejestracja: 05 lip 2011, 22:55

JiffyDos

#55 Post autor: WojT_GL »

@Suchy
Znalazłem właśnie ten wątek bo poszukuję wykonawcy sd2iec (ja z elektroniką niewiele mam wspólnego).
Kupiłem ostatnio upragnionego c64 i zaczynam kolekcjonować resztę osprzętu :)
Mam już dataseciaka i 1541, ale do szczęścia (i największej przyjemności korzystania z komody) potrzebuje sd2iec i jiffyDos.
Mam pytanie - czy nie znajdzie się jeszcze jakiś EPROMIK do zaprogramowania jiffy? A może elementy do sd2iec by się też znalazły?
Chętnie kupię gotowe zestawy (jiffy już mi ktoś do komcia włoży).
Ewentualnie może wskażesz gdzie kupić części, to podeślę do złożenia, do paczki wsadzę dobrą butelkę wódki :) (w wątku pisałeś, że za cały zysk z włożonej w te wszystkie moduły pracy nie kupisz nawet dobrej flaszki... :))

Czy jest to w ogóle wykonalne jeszcze :)?

Awatar użytkownika
Raf
Posty: 584
Rejestracja: 14 wrz 2008, 23:30
Grupa: Vulture Design

#56 Post autor: Raf »

jiffiego moge Ci zapisac do FLASHa, natomiast sd2iec masz tu:

http://allegro.pl/interfejs-sd2iec-do-c ... 79320.html

poniewaz miasto gdzie rezyduje graniczy z sosnowcem masz pewne pole do popisu aby dostac w jednej paczce i jiffydosa i sd2iec ;)

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#57 Post autor: suchy »

Jeśli nie skorzystasz z całościowej oferty Raf'a to masz drugą opcję dotyczącą wyłącznie JiffyDOSa (dwie możliwości):

PIERWSZA możliwość:

- szukasz w starych gratach (ewentualnie popytać kolegów: biosy ze starych PCtów, drukarek itp itd.) EPROMa ale koniecznie z okienkiem kwarcowym (do kasowania) typu: 27C256 (lub 27C512) - ja mam już tylko kilka EPROMów 27C128 (do modułów typu "kanapka")
- Pakujesz go razem z obiecaną flaszką (pełną mam nadzieję :wink: i dobrze zabezpieczoną przed stłuczeniem :mrgreen: ) i wysyłasz do mnie.
- ja skasuję i zaprogramuję EPROMa (KERNAL + JiffyDOS) i zalutuję do niego przełącznik OS-ów i RESET (dwa rezystory + tranzystor NPN + dwu-sekcyjny przełącznik dźwigienkowy z kabelkiem trzy-żyłowym) i wyślę do Ciebie na mój koszt.

Dla tej wersji przełączanego OSa musisz mieć wylutowany oryginalny układ U4 BASIC&KERNAL DIP28 z płyta komcia a w to miejsce ma być wlutowana podstawka (nie żałuj na nią kasy - kup profesjonalną podstawkę z tulejkami a nie blaszkami). W razie czego inne szczegóły na PW.

DRUGA możliwość:

- dotyczy wykonania przeze mnie przełącznika OSów do C64 (na EPROMie 27C128) z resetem w postaci "kanapki" do zalutowania na oryginalnym ROMie U4 (zgodnie z opisem w tym temacie, nie trzeba go wylutowywać i wstawiać tam podstawki). W razie zainteresowania dodatkowym "piggybackowym" OSem szczegóły na PW
C64PLC

Awatar użytkownika
ADI
Posty: 29
Rejestracja: 21 paź 2011, 10:25
Grupa: Lepsi De
Kontakt:

Cztery moduły dla chętnych :)

#58 Post autor: ADI »

Witam,

Korzystając z uprzejmości suchego, który zaprogramował mi ostatnio EPROM'ki za free stałem się posiadaczem JiffyDOSa.

Ponieważ kości było więcej mam do rozdania cztery zmontowane moduły opisywane w tym poście. Koszt wysyłki + koperta + drobna elektronika do modułu = 10zl. Jeśli jest ktoś chętny to proszę na priv.
Załączniki
IMG_0443.JPG
IMG_0443.JPG (214.7 KiB) Przejrzano 18212 razy

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#59 Post autor: suchy »

@wpqrek, te przełączniki dźwigienkowe tak na pierwszy rzut oka to są MTSy, czyli te większe (chyba, że to złudzenie na skutek perspektywy zdjęcia)?? Jeśli tak, to będą stanowczo za wielkie do montażu w komciu. Ja używałem w moich modułach SMTSów tych miniaturowych, które można fajnie zainstalować, (bez koniecznosci wiercenia dziur) w rogach istniejących otworów na sloty złacz, po niewielkim podpiłowaniu (okrągłym iglakiem), lub nawet bez piłowania (wg pomysłu Staregomarabuta).
C64PLC

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

#60 Post autor: starymarabut »

W załączniku widok na lewy górny róg płyty komcia, jak zamontowałem przełącznik. Blaszka wygięta w trzech płaszczyznach. Dopasowana do płyty i obudowy, nawet gdyby wkręt się lekko poluzował, cała konstrukcja nie ma prawa się obrócić, zrobić zwarcie.
Można też zamontować bez blaszki, w oknie userportu lub cassette. Łapiąc narożnik okna pomiędzy dwie przekładki. Tylko wtedy, poza obrys komcia wystaje podkładka, nakrętka i cała wajcha. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdy komcio często podróżuje.
Załączniki
2011-11-13 21.03.04-1.jpg
2011-11-13 21.03.04-1.jpg (40.56 KiB) Przejrzano 18149 razy
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

ODPOWIEDZ