Moduł z alternatywnym OS do C64 - prosty montaż!

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#21 Post autor: suchy »

Kisiel, przynajmniej nudno nie było! :lol:

(dopisek z 01-07-2010)

KONIEC AKCJI z montowaniem serii modułów (rynek się nasycił :wink: , a ja nie bardzo mam obecnie czas na montowanie następnych!). Nie mniej, jeśli ktoś jeszcze tu kiedyś zajrzy i będzie chciał mieć taki moduł w swoim komciu, to może się ze mną skontaktować: eltopsj(małpa)o2.pl. Dopóki będę miał EPROMy ze starych zapasów, to gwarantuję zrobienie modułu z jego przetestowaniem w C64, w nie zmienionej cenie!

Przypominam, że zostały mi jeszcze dwa ostatnie, gotowe, uruchomione moduły z drugiej serii - są od razu do wzięcia!

(dopisek z 04-07-2010)

Jeden moduł: rezerwacja. Ostał się jeszcze jeden!



Pozdrawiam
suchy
C64PLC

spc
Posty: 71
Rejestracja: 13 maja 2010, 16:55

#22 Post autor: spc »

Kurde, troche zarobiony jestem a tu widze sie porobilo... Suchy kawal dobrej roboty zrobil i tyle. Zawinila nasza zajebiaszcza poczta no i nie ma o czym gadac.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#23 Post autor: Nitro »

suchy: sorry, za offtop - nie mogę się powstrzymać, jesteś eltopsj'em z forum piro?

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#24 Post autor: suchy »

... a co, Ty też tam zaglądasz?? 8) :wink:

Przedostatni moduł jutro rano jedzie do właściciela! Co, nie ma chętnych na ostatni moduł!?
C64PLC

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#25 Post autor: Nitro »

Heh, jaki ten świat jest mały :) Kiedyś zajmowałem się całkiem sporo pirotechniką, m.in. stąd mój nick.

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#26 Post autor: suchy »

... skoro już mamy takiego offtopa, to pokaże Wam jedną z moich licznych zabaweczek (poza komciem, rzecz jasna):

Obrazek

8) :wink:

PS Rakiety to moja pierwsza miłość (na długo przed komciem), ale niestety mało czasu na zabawy. :cry:
C64PLC

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#27 Post autor: Nitro »

Mega szacunek, jak to się mówi FULL PROFI :) Ja akurat w rakietach zbytnio nie siedziałem, to była działka kumpla. Teraz niestety brak czasu raz, dwa, że 'poligon' został zamieniony w budowę autostrady :/

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#28 Post autor: suchy »

... a poza tym, przy tych gabarytach (High Power Rocketry) w naszym kraju zabawa z deczko nielegalna (restrykcyjne przepisy i mało miejsca na amatorskie poligony, niestety, ale z drugiej strony, to tylko zwiększa adrenalinę :!: :wink: ). Na marginesie, poczciwy dziaduś C64 bierze udział w dwóch moich projektach amatorskich: w rocketry i w green energy. Jak będę miał już konkrety, to może coś naskrobię do C&A Fan. No to na tym byśmy wyczerpali offtopa i wracając do termatu:

Już tylko jeden, ostatni moduł do wzięcia! Chętni??
C64PLC

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#29 Post autor: suchy »

W końcu nabazgrałem obiecane schematy mojego modułu piggyback, dla wszystkich, którzy maja dostęp do programatora i będą mogli sobie wykonać moduł we własnym zakresie. Są dwie wersje - nie dla tego, że akurat miałem takie widzimisie - ot po prostu zabrakło mi do drugiej serii modułów podstawowych bramek 00, które były użyte w pierwszej serii (6 szt.) i co gorsze nie mogłem ich kupić od ręki w żadnym ze sklepów w moim mieści - wszystko schodzi na psy w tym kraju :/ . Dlatego w drugiej serii modułów użyłem 138-mek, bo akurat takich miałem sporo w moich zasobach (choć to trochę przerost formy nad treścią ;-) ). Żeby ktoś nie myślał, scalaki nie są wybrane przypadkowo, ale przemyślane pinologicznie i dobrane tak, aby można je było w prosty sposób zalutować "na barana" wprost na EPROMie 27C128 (więc raczej nie radzę cokolwiek zmieniać w połączeniach numeracji pinów US).

Wersja 1

Obrazek
WIĘKSZY

Wersja 2

Obrazek
WIĘKSZY

Jak znajdę trochę więcej wolnego czasu ( :roll: ) to może narysuję schematy montażowe (bo dopiero tu będzie widać dobrze dlaczego taką, a nie inną pinologię US wykorzystałem).

Miniprzełącznik dźwigienkowy S1, zgodnie z pomysłem StaregoMarabuta (za podpowiedzią kisiela ;-) ) można zamontować bez wiercenia dziur w komciu. Przykręcamy go (z pionowym kierunkiem przełączania dźwigienki) w jednym z naroży otworów pod sloty magnetofonu lub UserPortu (malutki przełącznik dźwigienkowy SMTS202 zmieści się w tym miejscu bez problemu w każdym typie obudowy C64).
C64PLC

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#30 Post autor: suchy »

Schemat montażowy (wersja 1, podstawowa):

Obrazek
WIĘKSZY

Na żółto zaznaczyłem miejsca lutowania. "Czerwone" nogi scalaka 74LS(HCT)00 zagiąć pod spód układu i tam je zlutować. Rysunek jest na tyle czytelny, że reszta chyba nie wymaga wyjaśnień (gdyby jednak? to pytać).

Ostatni moduł zarezerwowany!

Pozdrawiam
suchy
C64PLC

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#31 Post autor: suchy »

Jeszcze jedna ważna uwaga. Ponieważ montaż takiego modułu-hybryda wymaga lutowania układów scalonych w sposób nietypowy - układy lutujemy nie na końcach nóg, ale przy ich nasadzie, lutowanie należy robić porządnie ale umiejętnie, bez zbędnego przegrzewania, co by nie upalić scalaków!

Wszystkie moduły sprzedane!

Tematu nie zamykam, więc jeśli Ktoś będzie miał jakieś uwagi, zapytania, to dawać na PW lub tutaj.
C64PLC

Awatar użytkownika
skull
Posty: 760
Rejestracja: 15 wrz 2008, 08:18
Grupa: samar

#32 Post autor: skull »

ja tam zlutowałem tylko na jednej "nodze" reszta bardzo ładnie przylega i jak na razie nie widziałem żadnych objawów "niestykania"
Bo pecet to zwykły banan...

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#33 Post autor: suchy »

... a to fajny pomysł, skull, zagięte odpowiednio nogi us zachowują pewną sprężystość i to może być ciekawy sposób dla mniej wprawnych w lutowaniu - zalutować tylko dwie skrajne nogi (28 - Udd/cc i 14 - GND), a reszta na styk - przyznam się nie sprawdzałem takiej możliwości z prostej przyczyny - w komciu zamontowałem na ROMie 23128 (Basic&Kernal) gniazdo pod DIP28, aby łatwiej mi było testować wszystkie moduły (każdy moduł był indywidualnie sprawdzany)!
C64PLC

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

#34 Post autor: starymarabut »

Dzięki za wspaniały opis, mam jedno pytanie. Czy jest sensowne dołączenie do funkcji resetu kernala, reset sd2iec? To w takim przypadku by było "Trzy w jednym" .

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#35 Post autor: suchy »

Tak, można to zrobić, ale czy zawsze konieczny jest powrót do głównego directory w SD2IEC wraz z przełączeniem OSów w komciu? W JiffyDOS, który testujecie w moim module, hard reset (restart Atmela) dla SD2IEC osiąga się w prosty sposób: to krótka komenda w trybie bezpośrednim z poziomu komcia:

@<SHIFT-J>
RETURN

(klawisz "małpa", a potem razem naciśnięte klawisze: SHIFT i J no i dla zatwierdzenia: klawisz RETURN rzecz jasna)

... szybko, łatwo i przyjemnie, więc spinanie na sztywno resetów komcia i SD2IEC nie jest chyba aż tak niezbędne.
C64PLC

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#36 Post autor: suchy »

Wszystkich posiadaczy SD2IEC + komcio z moim modułem PIGGYBACK zapraszam do tego tematu:

http://c64scene.pl/viewtopic.php?t=496

... bo tam częstuję "pysznym miodkiem"

Pozdrawiam
suchy
C64PLC

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#37 Post autor: suchy »

Uwaga, Uwaga ostatnia okazja zaopatrzenia się w moduł przełącznika OS. Właśnie robię wiosenne porządki i jak się okazuje wala mi się jeszcze na magazynku 6 szt. epromów 27C128 (kilka dodatkowych szt, oprócz tych sześciu, zarezerwowałem - czytaj dalej). Nie jakieś tam badziewne wyciągane z podstawek ale nówki nieużywane firmy Texas Instruments prosto z szyny (zresztą chyba już o tym pisałem kiedyś w tym temacie). Ponieważ na dniach będę montował 3 szt. modułów (to te zarezerwowane kostki) to mogę przy okazji zmontować jeszcze kilka (max. do 6 szt.), jeśli będą chętni rzecz jasna. Liczy się pierwszeństwo zgłoszenia! Jak mi się skończą epromy Texasa to już definitywny koniec i sami będziecie musieli sobie toto montować i programować wg. opisu jaki zamieściłem w tym temacie! A więc kto chętny to zapraszam (warunki bez zmian).

PS Drobna poprawka!.

Twardy RESET SD2IEC to oczywiście komenda:

@U<SHIFT-J>
RETURN

... zgubiłem U z pośpiechu - sorry! :?
C64PLC

NightClubber
Posty: 8
Rejestracja: 25 mar 2011, 19:04

#38 Post autor: NightClubber »

Witam. Kolego suchy mam pytanko czy byłaby możliwość abyś zaprogramował eprom wsadem do 1541-II. Czy konstrukcja modułu z OS do C64 będzie pasować do 1541-II ?
C64C (JiffyDOS) & SD2IEC & 1541-II(JiffyDOS)

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#39 Post autor: suchy »

W takiej wersji jak przedstawiłem w opisach, można wprost podpiąć moduł do tych stacji które OS mają w epromie 16KB (23128 - DIP28), a więc na pewno do 1541-II i do nowszej wersji 1541 (starsza miała OS w dwóch ROMach 2364 DIP24). Niestety nie mam żadnej stacji, a więc nie posiadam możliwości przetestowania w realu modułu w urządzeniu i musielibyście sami we własnym zakresie szukać miejsca podpięcia trzech kabelków na PCB stacji. Z tego co się orientuję (zresztą pisał o tym zyga właśnie w tym temacie tylko gdzieś na początku) układy z OS w stacjach są na podstawce, więc wymiana starego OS na nowy nie stwarza tu żadnego problemu (wystarczy wyjąć z podstawki ROM 23128 i wstawić w to miejsce eprom 27128 z nowym OS).
C64PLC

NightClubber
Posty: 8
Rejestracja: 25 mar 2011, 19:04

#40 Post autor: NightClubber »

W takim razie pisałbym się na 1 moduł z wsadem do 1541-II. W wolnym czasie poszukam gdzie trzeba się podłączyć z tymi kabelkami w stacji.
C64C (JiffyDOS) & SD2IEC & 1541-II(JiffyDOS)

ODPOWIEDZ