Black Box v9

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#81 Post autor: hobocti77x_ »

Wyslalem aktualizacje do wersji 02. Poprawilem w nich zaklucenia spowodowane ze BAD lines byly widoczne na ekranie. Oraz odlaczanie carta komenda <-Q dziala juz jak w oryginale.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Black Box v9

#82 Post autor: wegi »

Przy okazji - dlaczego używasz GALa? Chodzi mi o dostępność - czy nie bardziej przyszłościowo byłoby wkleić tam jakiś nawet najmniejszy 36mcel CPLD, co i tak pewnie byłoby nadmiarowe ponad 2 razy...
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#83 Post autor: hobocti77x_ »

Uzylem GAL-a bo w oryginale byl GAL/PAL. A ja chcialem zrobic dokladna kopie. Po za tym chinczycy robia tyle GAl-i rocznie ze chyba nawet Lattice przez caly okres produkcji nie zrobilo tylu. :lol:

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#84 Post autor: hobocti77x_ »

Moze cos w emulacji na VICE ruszy ?
https://www.lemon64.com/forum/viewforum.php?f=6

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#85 Post autor: radius75 »

Cięzko się to czyta. :?
Polska demoscena musi kojarzyć się z zażenowaniem?
Pytanie jest czysto retoryczne.
Szukając info o bb9 często wpadałem wlasnie na jakieś takie wątki pełne wylewnych żali i pretensji o uj wie co. Jakieś historie z ery dinozaurów.
Ale nic, grunt to sie nie przejmować. :)
Karawana jedzie dalej.
--
Emulacja rządzi się swoimi prawami
Jesli użycie w Vice/Ultimate przy emulacji phi2 jest błędem ktory wypływa negatywnie na odzwierciedlenie działania
To trzeba im to przedstawić
Nie mając w łapie oryginalnego bb9 i jakiegoś programu ktory by to jednoznacznie wykazał
Nie ma sensu kruszyć kopii
Emulacja Vice nie ma za zadanie odzwierciedlać w emulacji budowy GAL i bb9, szkoda na to mocy PC 😎 i czasu programistów.
Oni juz dziesiątki kartridży dodali do Vice i chyba wiedzą co robią 🫣
Then if.. then if .. else if i ma dzialać jak prawdziwy
A jesli jest jakiś wyjątek ktory jest w sprzeczności z dzialaniem oryginalnym bb9 i c64 to dodaje się kolejne else if i po sprawie.😀
A jesli nie da się w sensowny sposób udowodnić że ma to znaczenie, to na podstawie spekulacji nie będą wprowadzali poprawek.
Wiem że ze bardzo uprościłem.
Szacun ze nadal z uporem ciągniesz temat.

Tutaj tickety jakie ostatnio pootwierałem.
https://github.com/GideonZ/1541ultimate/issues/334
https://sourceforge.net/p/vice-emu/bugs/1941/

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#86 Post autor: radius75 »

Trzeba by przedstawić program ktory działa poprawnie na BB9 a na Vice już nie, wlasnie przez to ze odwołuje się do phi2.
Wszystko rozbija się o to ze trzeba mieć działający oryginał.
:roll:

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#87 Post autor: radius75 »

A jesli to nie ma najmniejszego znaczenia i 99.9% programów w Vice będą z BB9 działać. Oraz programy pisane pod BB9 też. To uznają że przeprogramowanie emulacji w celu uzyskania tego samego ale bez użycia phi2 jest nieistotne i do pominięcia.

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#88 Post autor: hobocti77x_ »

To czy oni zrobią emulację czy symulację w VICE czy Ultimate obchodzi mnie tyle co zeszłoroczny śnieg.
Ja robię klon BB9 działający na realnym sprzęcie i tylko to mnie interesuje :lol:
Zawsze możesz napisać taki program. Jest nawet takie demo, które działa tylko na jednej rewizji VIC-a i pokazuje zakłócenia. Mogę ci zdradzić, że według mnie nie da się tych małych glitchy zafiksować globalnie. Myślę, że jest jakiś ukryty przełącznik, który je maskuje, gdy jest to potrzebne, a prawdziwy BB9 też mógł je generować, tyle że w którymś momencie jest blokowane w programie muzycznym.
Jest to pewnie co do zasady zrobione jak odłączanie rejestrów, gdzie ta sama kombinacja bitów czasem zostawia włączone rejestry, a czasem je odłącza.

Oni nie będą za nas łamać BlackBoxa, jak dostaną gotową receptę, to ją zaimplementują.
Ale aby złamać ostatnie zabezpieczenie, trzeba uważnie analizować kod i szukać niepowtarzalnej kolejnej sekwencji bitowej podanej w odpowiedniej, niepowtarzalnej kolejności. To będzie wlacz/wylacz glitchy. Ale to już raczej praca dla grupy osób, a nie jednej.
Albo trzeba miec oryginal, zostal jeszcze jeden przezutnik D do zagospodarowania i to jest ten swicher.
Wlacz sobie tracking w Vice to zobaczysz ile jest danych do przeanalizowania.
tr load store exec De00 deff

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#89 Post autor: radius75 »

No nie napiszę, nie mam prawdziwego BB9. :(
Tutaj mogłoby pomoc jedynie osoby ktore maja oryginał
I chciałoby im się klepać programiki i porównywać jak dzialają na prawdziwym a jak na emulacji.
Ale nie ma co liczyć na zainteresowanie w tym kierunku.

Siedzę jakiś czas w tym temacie charytatywnie. Ze względu na prośbę jednego z userów commodorowskiej grupy na FB.
Abym porobił tickety na github o emulację bb9 w ultimate2+.
A że lubię pilotować temat do końca to nie zostawiłem to tak jak jest, tylko zgłaszam dalej uwagi i prośby o poprawki. :wink:

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#90 Post autor: hobocti77x_ »

Niestety, była szansa, gdy na Elektrodzie zgłosiła się do mnie osoba mająca oryginał. Najpierw sama zaoferowała pomoc, potem zrobiła dla mnie kilka testów, a w pewnym momencie kontakt się urwał i nawet nie odpowiedziała na mój ostatni email, w którym jedynie zapytałem, czy na ekranie są widoczne zakłócenia, choć wcześniej zadeklarowała, że w weekend będzie mieć czas. :idea:

Moze jeszcze sie odezwie ?

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#91 Post autor: radius75 »

Oby to nie była osoba zainteresowana tylko zmonetyzowaniem twojej pracy
Prędzej takiej bym się spodziewał niż bezinteresownej pomocy 🫣

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#92 Post autor: hobocti77x_ »

Nie jest tak zle udalo mi sie wyciagnac logi z monitora VICE teraz trzeba bedzie zprogramowac odpowiednie filtry zeby nie przezuca milinow logow i .... czekac :lol:

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#93 Post autor: radius75 »

Śledzę Lemon, Tobias podsumował jednym zdaniem brak wg niego konieczności implementacji emulowania GAL w Vice
Po prostu "złamali" to zabezpieczenie i całkowicie je pominęli wykorzystując linię phi2.
I wg jego wiedzy jest to wystarczające w emulacji. Nie ma znaczenia dla poprawnego działania.
Ty stworzyłaś działający zamiennik dla GAL, który można używać w replice i z wielkim prawdopodobieństwem jako zamiennik dla GAL w uszkodzonych starych BB9.
Jeśli uważasz że dla poprawnego działanie emulacji wymagane jest emulowanie działania GAL to trzeba mieć na to przykłady. Najlepiej w postaci programów które na BB9 działają tak, a na Vice zachowują się odmiennie
Inaczej nie ma sensu, szkoda śliny, nie ma sensu emulować oryginał skoro emulacja pirata działa i jest identyczna.

Swoją drogą, czy można zbudować działającego pirata z bramkowaniem phi2. Bez użycia GAL. Ciekawe.

No i cały czas nie masz w rękach oryginału, żeby móc z całą stanowczością stwierdzić że to działa tak a nie inaczej. :(

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#94 Post autor: hobocti77x_ »

Mnie jego odpowiedź całkowicie satysfakcjonuje. Zaczął od udowadniania, żeby każdy amator mógł taki układ zaprojektować, a skończył na tym, że musi stosować uproszczenia, aby ten układ programowo zaemulować. I to na swoim forum ;)

Czy da się zbudować na TTL? Nie wiem, ale Tobias jeszcze wczoraj twierdził, że to proste. Chcesz spróbować? :lol:

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#95 Post autor: radius75 »

No wiesz, każdy ma swój poziom dumy i wrażliwości na podważanie autorytetu. :)
Szczerze to nie wiem czy to członek Vice Team. Nie kojarzę tego nicku z Sourceforge. Ale podejrzewam że to Greopaz.

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#96 Post autor: hobocti77x_ »

Mozesz miec racje. :lol: Czytales wczoraj na elektrodzie :lol:

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#97 Post autor: radius75 »

:lol: nie
Akurat tego wątku z elektrody nie śledziłem od paru dni bo myślałem że jest martwy, teraz dopiero no i cóż mam powiedzieć..
A człowieka potrafię skojarzyć po sposobie konwersacji, wiele rożnych ticketów z poprawkami tego i tamtego forsowałem u niego. :D
https://csdb.dk/scener/?id=11589

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#98 Post autor: radius75 »

Jedynie co można, to prosić o pomoc bezinteresownych ludzi ;)
https://www.facebook.com/groups/commodo ... 490549711/

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#99 Post autor: hobocti77x_ »

@radius75
Moze trzeba im podpowiedziec ze jak sie delikatnie porusza oryginalnym to na obu ekranach wystepuja gliche :lol:
Moze "specjalista" wreszcie sie do czegos sie przyda. Ale i tak najbardziej rozbawil mnie ten "typ z elektrody" :D

Awatar użytkownika
rs2322
Posty: 162
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:39
Kontakt:

Re: Black Box v9

#100 Post autor: rs2322 »

Odpaliło od strzała tylko z doborem C była zabawa, u mnie najlepsze efekty 200-220pF, testowane z PALCE i GAL. Jest opcja na widok (oscylogram) sygnału IO1 jaki według Ciebie powinien być on najbardziej idealny dla tego modelu carta ?
rs2322 [ten z banem od Raf'a] z forum c64power
Projekty elektroniki, pamięci sram, eprom, eeprom, flash, programowanie free.
kontakt: rs2322[at]interia.pl

ODPOWIEDZ