Syncmaster 941MP

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
k0zz
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2022, 08:57

Syncmaster 941MP

#1 Post autor: k0zz »

Czołem,
Zwracam się z prośbą o radę i kilka słów wyjaśnienia, jak to jest z tymi LCD do naszego C64.

Naoglądałem się tu i tam ludzi grających głównie na amigach na monitora z serii syncmaster od samsunga i generalnie na filmach wyglądało to bardzo fajnie, dlatego też postanowiłem takowy zakupić. Bardzo zależało mi na formacie 4:3 i na czymś płaskim. Nie mam miejsca na monitor CRT.

No więc kupiłem syncmaster 941MP, podłączyłem C64 kablem SCART i... obraz generalnie jest tragiczny.
Załączam zdjęcia.

Obrazek Obrazek Obrazek

Do tego ekran wyraźnie drży tak, że po dłuższej chwili zaczynają boleć oczy. No i generalnie obraz ma w tle takie jakby pionowe paski. Powiedzmy, że nie przeszkadzają, ale jednak coś tam jest.

Pytanie, czy to wina połączenia tym kablem? Czy wina monitora? Może po prostu trzeba to podłączyć pod VGA jakąś przejściówką?
Ale co wtedy z dźwiękiem? Chciałbym aby był z TV bo z miejscem na prawdę krucho.

Czy amiga ma jakiś lepszy sposób przesyłania obrazu, że na tych filmach na YT obraz jest na prawdę świetny a na C64 już jest lipa?

Bardzo będę wdzięczny za info, jak podłączyć tego C64 pod ten monitor (z funkcją TV).

Edit: Dodam, że planuję do niego podlączać Dreamcasta i PSX'a.

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

Re: Syncmaster 941MP

#2 Post autor: Nameless »

Amiga pewnie podłączona jest po RGB -Scart stąd różnica, bo C64 nie generuje takich sygnałów.

Masz kabel Scart do C64, ale nim pewnie leci zwykły composite do monitora. Wtyczka do C64 to DIN5 ?

Obraz możesz poprawić podłączając się do wejścia S-Video. Kabelek 8DIN - 2xchinche + wtyk s-video
Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie w komputerze w miejsce modulatora zamiennika z luma i chroma fixem.

Ten typ tak ma obraz drga.

Awatar użytkownika
k0zz
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2022, 08:57

Re: Syncmaster 941MP

#3 Post autor: k0zz »

A z trochę innej strony.

Mam konwerter który na wyjściu ma scart a na wyjściu HDMI.
Czy każdy monitor będzie wyświetlał obraz z C64? Bo gdzieś, coś mi śmignęło, że jest jakiś wymóg sygnału 15khz czy coś takiego?
Przepraszam, jeśli teraz jakąś bzdurę napisałem ale nie znam się na tym.
I jeśli faktycznie jest jakiś wymóg tych 15khz to jak sprawdzić, czy monitor to ogarnia?

Z góry dzięki za pomoc.

Mam taki konwerter.
https://allegro.pl/oferta/1-a-scart-do- ... DEQAvD_BwE

Awatar użytkownika
k0zz
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2022, 08:57

Re: Syncmaster 941MP

#4 Post autor: k0zz »

Nameless pisze:
08 lut 2023, 14:28

Obraz możesz poprawić podłączając się do wejścia S-Video. Kabelek 8DIN - 2xchinche + wtyk s-video
Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie w komputerze w miejsce modulatora zamiennika z luma i chroma fixem.

Ten typ tak ma obraz drga.
Może ktoś kiedyś będzie miał ten sam problem więc potwierdzam, że cytowane rozwiązanie praktycznie załatwia problem.
C64 podłączone po S-Video kablem 8Din + luma fix i jest na prawdę świetnie.

zyga
Posty: 177
Rejestracja: 05 gru 2008, 08:58
Grupa: Alliance

Re: Syncmaster 941MP

#5 Post autor: zyga »

Ja ze swojej strony mogę polecić małego Samsunga LW15m23c (15 cali). Oczywiście połączony po S-Video.
LumaFix za bardzo rozmywał obraz, więc go nie zastosowałem - mam jednego C64 (krótka płyta z osobnym Color Ramem), na którym jail-bary są praktycznie niewidoczne, więc tu jest OK.
Natomiast mam ChromaFix od Wegiego zamiast modulatora i tutaj jest duża poprawa. Obraz jest praktycznie identyczny z tym na moim 1084S (ostrość bez zarzutu, brak odbić sygnału, kolory, etc.). Dodatkową zaletą jest brak migania w trybach interlace.

Jakby ktoś trafił, to warto brać.

Awatar użytkownika
k0zz
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2022, 08:57

Re: Syncmaster 941MP

#6 Post autor: k0zz »

Czy po zamontowaniu tego Lumafix + ChromaFix C64 podłączamy tym samym kablem 8DIN - S-Video? Czy S-Video - S-Video?

Sorry jeśli to głupie pytanie ale szczerze to nie znam się na tym.
Widzę, że ten chroma+luma fix elimuinuje te gniazdro RF na S-Video i stąd moje pytanie.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
rebok
Posty: 227
Rejestracja: 30 sty 2018, 09:32
Grupa: BooM!

Re: Syncmaster 941MP

#7 Post autor: rebok »

Tak, możesz podłączyć tm samym kablem.
Możesz też podłączyć za pomocą kabla S-Video -> S-Video.
Możesz także wpiąć obydwa kable i puścić obraz na dwa monitory.
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

ODPOWIEDZ