xxx

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#41 Post autor: Jacek31 »

w sumie SPI to chyba nie będzie wielki problem w CPLD. tak na dobra sprawę to 8bitowy rejestr przesuwny, licznik do 8, rejestr kontroli-statusy i prekseler który podzieli nam Dot Clock z złącza c64 przez 2 (4Mb/s), 4 (2Mb/s), 8 (1Mb/s) i 16 (0,5Mb/s).
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

k.

#42 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 15:20 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#43 Post autor: Jacek31 »

Może inaczej ile masz wolnych zasobów w CPLD po wprowadzeniu podstawowej konfiguracji niezbędnej dla zrealizowania tego o czym mówiliśmy, bez SPI. Jak mało (> niż 20%) to dajemy sobie spokój z SPI i szukaniem innych dodatków.
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

Awatar użytkownika
Raf
Posty: 584
Rejestracja: 14 wrz 2008, 23:30
Grupa: Vulture Design

#44 Post autor: Raf »

Widze ten projekt jako konkurencje klona actiona w ktorego to zostalem wplatany przez Wegiego ;)

pisalbym sie na takiego actiona ale moim skromnym zdaniem zebym go chcial to taki action musialby miec cos naprawde uzytecznego, czego zarezem nie ma w actionie datela czy tez polskich action-plusach (bo inaczej to jednak wciaz mozna dostac uzywke na allegro w cenie porownywalnej z komponentami + pcb na nowego actiona o zblizonej funkcjonalnosci, i dziwi mnie nieco ze np Leming przy okazji xu mowil ze lepiej kupic rrnet a tutaj sie okazuje ze... no niewazne ;) ) - np mozlliwosc wstawienia LANu, coby codenetem sie cieszyc.

512k georam jest uzyteczne wlasciwie tylko z geosem.... a dodatkowy rom ... gdyby tam mozna bylo miec zarazem jeszcze innego carta, fc3 na przyklad... milo tez bym przyjal dodatkowe piny na pcb cartridge, gdzie wyprowadzone by byly sygnaly z expansion oraz inne wazne z punktu widzenia actiona - po co? aby latwo dolaczyc cos ponad standardowa konfiguracje, ktora jest mocno zblizona do podstawowego actiona.

BTW nie chce tu nikomu podcinac skrzydel ani wszynac wojenek ;)

k.

#45 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 15:20 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

#46 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

Raf pisze:i dziwi mnie nieco ze np Leming przy okazji xu mowil ze lepiej kupic rrnet a tutaj sie okazuje ze
Bo Leming mial wtedy do sprzedania Replaya wlasnie z RR-netem :)
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

k.

#47 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 15:21 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

moneo
Posty: 54
Rejestracja: 06 lut 2010, 00:33

#48 Post autor: moneo »

Skoro mamy mocne ograniczenia CPLD to ja tak to widzę:

Podstawowa elektronika naśladująca Actiona i dodatkowo złącze, z wyprowadzonymi (buforowanymi poprzez CPLD, lub LS245) wejściami/ wyjściami DATA, oraz liniami A7, A6, i CS, który uwzględnia, że adres $De00 i De01 zajmują rejestry Action.

Do tego proste złącze krawędziowe, czy tez inne, łatwe w nabyciu (DB25?) powodują, że każdy może sobie dolutować, co mu się podoba i to oprogramować, czyli:
1. Chcemy RTC, to sobie banglamy płytkę uniwersalną i piszemy sterownik (Ustalając tylko adres rejestru).
2. Chcemy LAN, to robimy to samo i mamy LAN (np. zachowujemy adresy rejestrów RRNeta), a oprogramowanie ściągamy z internetu.
3. Chcemy SPI :-), to sobie dajemy na dodatkowej płytce dodatkowy CPLD i mamy SPI.
4. Chcemy podłączyć klawiaturę PS/2, to sobie robimy płytkę, upgrade Romu i mamy klawiaturę PS.2 (oczywiście działającą tylko wtedy, gdy działa nasz sterownik)

Otwartość takiego projektu pozwala na:
a) zachowanie przystępnej ceny i zainteresowania przez większą liczbę braci komodoroskiej, nie tylko tej, co chce koniecznie programować, ale i tej, co chce sobie pograć.
b) ułatwia rozbudowę projektu przez każdego, kto ma jako takie pojęcie o trzymaniu lutownicy i napisaniu jakiegokolwiek programu, nawet w basic'u.

Niestety, ale w takim przypadku Kisiel musiałbyś wyrazić zgodę na opublikowanie schematu i wsadu (niekoniecznie musi być przecież źródło), oraz na sprzedawanie tego na aledrogo i ebaju. Inaczej cały projekt pozostanie niszowy. Problem w tym, że dzisiaj nie ma za bardzo chętnych na dłubanie jednej płytki i szukanie kogoś, kto potrafi przylutować scalaki SMD, a jeśli potrafi, to weźmie taką kasę, że cały projekt znowu wyjdzie drogo i nikt go nie będzie chciał.

Dlatego postuluję (wzorując się na 1541 Ultimate):
1. Możliwość rozbudowy projektu o dodatkowe moduły.
2. Upublicznienie projektu w takiej postaci, aby była możliwa produkcja przez amatora, jak i zawodowca.

Umówmy się, na tym się nie da zarobić. Nawet jakby to ktoś zaczął sprzedawać, to ile musi sprzedać, aby mu się zwróciła inwestycja w wykonanie płytki i lutowanie elementów? Nie znam cen, ale pewnie przy jednej płytce, to cała zabawa nie ma sensu, a szukanie znowu 10 czy 20 ludzi i zamawianie to cała zabawa. A gdy będzie możliwość sprzedania tego czy tu, czy tam, to zawsze można dla się zrobić, dodatkowe 4 płytki, czy też gotowe moduły sprzedać i wszyscy będą zadowoleni.

Sprzęt dla MAS!

Oczywiście, to jest tylko moje skromne zdanie.
Pozdrawiam,
Tomasz

k.

#49 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 15:21 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Uriel75
Posty: 45
Rejestracja: 04 sty 2010, 00:56
Grupa: brak
Kontakt:

#50 Post autor: Uriel75 »

Podzielam zdanie kolegi moneo i kisiela. Oczywiste jest, że nie da się na tym zarobić a ludzi, którzy bawią się w sprawy c64 jakby nie spojrzeć jest garstka. W każdym bądź razie gdyby coś to wyrażam także zainteresowanie tym sprzęcikiem :)

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#51 Post autor: Jacek31 »

Dobra panowie należało by już dla dobra sprawy zakończyć temat jak ma wyglądać kart od strony sprzętowej. Moneo twoja propozycja jest chyba najlepsza z możliwych i łatwa do zaimplementowania w karcie. Ja bym to tak widział od strony sprzętu jak na załączonym obrazku. Takie rozwiązanie ma następujące plusy:
1. tanie (ok 1zł) 20 pinowe żeńskie złącze do druku typu Gold-pin.
2. układ 74HC245 jest lepszy od LS bo akceptuje poziomy logiczne tak układów zasilanych 5V jak i 3,3V, a w wypadku awarii jego wymiana jest tańsza i łatwiejsza niż drogiego CPLD.
3. prostota rozwiązania w CPLD trzeba właściwie do programować tylko 2 bramki logiczne, na to na pewno nie braknie zasobów.
4. wyprowadzone właściwie wszystkie najważniejsze sygnały magistrali procesora C64, co pozwala w praktyce podłączyć dowolny scalak.
5, wyprowadzone napięcia zasilania tak 5v jak i 3,3v z staba na kercie co pozwala używać dowolnych wersji napięciowych układów scalonych w własnych rozszerzeniach.
6. przestrzeń adresowa od $DE7F do $DEFF, przy czym bezpośrednio dostępne jest tylko pierwsze 8 adresów bo wyprowadzone są tylko linie A0-A2. Ale to i tak daje sporo.
minusy:
1. niektóre linie nie są buforowane np. adresy, co powoduje że można uszkodzić sobie płytę główna i to nieźle. Chyba że wszystkie sygnały arbitrażowe puścimy przez CPLD, aby je buforować.
2. stosunkowo mała przestrzeń adresowa, co przy bardziej ambitnych scalakach stworzy pewne problemy, ale do obejścia sztuczką sprzętowo-programową.
3. można zapomnieć o próbie wykorzystania trybu DMA bo go nie ma wyprowadzonego. (znaczy się sygnałów odpowiednich)
PS. Jak bym gdzieś się walnął pisać, robiłem szkice na szybciora więc mogłem walnąć gafe. :P Co do tych bramek w CPLD jak by nie był czytelny rysunek to pierwsza to AND z jednym zanegowanym wejściem dla sygnału I/O1, druga to zwykły bufor z smitem, aby sygnał IRQ był czysty.
Teraz kwestia tylko gdzie na PCB te złacze umieścić aby było wygodnie i łatwo, no i czy koledzy by akceptowali takie rozwiązanie :?: jeśli tak to kończmy gdybania na temat Hardweru i zajmijmy sie logistyką i wdrożeniem projektu w real.
Załączniki
Moja propozycja gniazda rozszerzeń na karcie. Poprawiłem parę gaf, jak brak buforów tam gdzie powinny być ze względów praktycznych. Pewnie część tych sygnałów już jest na CPlD jak I/O1, A0, RST ?
Moja propozycja gniazda rozszerzeń na karcie. Poprawiłem parę gaf, jak brak buforów tam gdzie powinny być ze względów praktycznych. Pewnie część tych sygnałów już jest na CPlD jak I/O1, A0, RST ?
Action Expansion.JPG (43.82 KiB) Przejrzano 8539 razy
Proponowane przez mnie gniazdo rozszerzenia.
Proponowane przez mnie gniazdo rozszerzenia.
gold pin żeński..jpg (38.87 KiB) Przejrzano 8563 razy
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

k.

#52 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 15:22 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#53 Post autor: Jacek31 »

Kisiel ja to pisałem w kontekście propozycji Moneo, czyli bateryjka i PCF robią wypad, a w zamian za nie ląduje uniwersalne złącze pozwalające każdemu doprawić sobie własny port rozszerzenia wedle uznania.
Ale skoro masz gotową już płytkę pod PCF i Batery, to nie ma sprawy, minie osobiście to zwisa i dynda co za dodatek tak właściwie będzie, ja tylko rozszerzyłem propozycje Monea o schemacik jak by mogło to wyglądać.
Dla mnie najważniejsze jest zdobycie karta, bo nie mam żadnego, to czy będzie tam PCF czy złącze jest już mniej istotne.
Dobra kończmy te dysputy o Hardwer. Powiem tak Kisiel ty tu jesteś Boss projektu ty decyduj, ja się dostosuje. A i tak widzę że rozmowa o sprzęcie to tylko 2-3 osoby wiec właściwie wybór wery nie ma większego znaczenia.
:idea:
Chyba że zrobimy jeszcze głosowanie i niech chętni z listy dopiszą na końcu RTC dla ver. z Zegarkiem lub UPR (Uniwersalny Port Rozszerzenia) dla propozycji Moneo. Niezdecydowani, lub ci którym to jedno niech wpiszą MTV (Mnie to wali) :wink: Ale koledzy w razie głosowania postarajmy się spiknąć aby coś było wiadomo np. już dziś wystarczy 60% głosów to już większość. Bo tak do będziemy dyskutować do usranej śmierci.
Dobra może ja zaczne:
1.wackee.
2.kordiaukis
3.jad
4.kenji
5.zyga
6.bimber
7.djgruby
8.skull
9.pampam rr
10.leming
11. Jacek31 - MTV (wasza kolej, ja chcę w tej dyspucie jednak zostać neutralnym)
12. Leo
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

Awatar użytkownika
kordiaukis
Posty: 400
Rejestracja: 16 wrz 2008, 20:19
Grupa: aRise

#54 Post autor: kordiaukis »

ja generalnie biore taki jaki bedzie zrobiony..przy czym nie upieram sie przy fantazjowaniu nad dodatkami beda to beda nie to nie i tak kupuje.
co do skladania i uruchomienia niestety obawiam sie ze nie mam stosownego programatora, pozatym jak zaczniemy wysylki do niemiec to tanio nie bedzie.......

moneo
Posty: 54
Rejestracja: 06 lut 2010, 00:33

#55 Post autor: moneo »

Cytat:

1.wackee.
2.kordiaukis
3.jad
4.kenji
5.zyga
6.bimber
7.djgruby
8.skull
9.pampam rr
10.leming
11. Jacek31 - MTV (wasza kolej, ja chcę w tej dyspucie jednak zostać neutralnym)
12. Leo
13. Moneo

k.

#56 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 15:22 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#57 Post autor: Jacek31 »

Czyli jak dobrze widzę na płytce będzie 7 scalaków. bo na jakieś bramki też tam chyba jest miejsce, przynajmniej tak to wygląda.
PS. Kisiel jesteś skory udostępnić schemat :?: Bo akurat ta płytka gęsta jak diabli, i niewiele w niektórych miejscach na niej widać.
A tak na marginesie w czym rysujesz PCB i schematy :?:
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

k.

#58 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 15:22 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#59 Post autor: Jacek31 »

Dzięki nawet jak nie jest to jeszcze Final schemat, to jako elektryk więcej z niego rozumiem niż jakiegokolwiek opisu słownego.
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

zyga
Posty: 177
Rejestracja: 05 gru 2008, 08:58
Grupa: Alliance

#60 Post autor: zyga »

Osobiście nie widzę zastosowania dla RTC w komciu (GEOS?, nowy system plików który zapisuje daty ?), ale spoko początkowe założenia czyli Action+Georam mi pasują :)

Jakby co mogę podjąć się lutowania tego, tylko Kisiel musisz wysłać zaprogramowane PLD, albo zarzucić schematem jakiegoś prostego programatora. Takie coś się nada: http://www.xilinx.com/itp/xilinx4/data/ ... ndixb.html ??

CS'a zostawimy sobie na później ;)

ODPOWIEDZ