Nowy 8bit komputer zgodny z C64?

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

Nowy 8bit komputer zgodny z C64?

#1 Post autor: carrion »

Hej
Pewnie znacie 8bit Guy'a?
Ma dość ambitny plan zrobić 8 bitowy komputer zgodny (częściowo - np basic albo CPU 65816) z C64. Cche napisać swój Kernal itp... bez VICa bez SIDa...
Na ten moment jak dla mnie to chyba sztuka dla sztuki, ale warto się przyglądać bo ten pan doprowadza projekty do końca.
Ja będę śledził bo może coś fajnego z tego wyjdzie.
https://www.youtube.com/watch?v=ayh0qebfD2g
c64portal.pl, retronavigator.com

KB777
Posty: 250
Rejestracja: 03 wrz 2009, 11:21

Re: Nowy 8bit komputer zgodny z C64?

#2 Post autor: KB777 »

http://www.6502.org/homebuilt

Do wyboru, do koloru ;) Ale rzeczywiście, sztuka dla sztuki. Co nie znaczy, że będę komuś zabraniał.

Na szybko - na filmie widać płytkę W65C265SXB, WDC podaje cenę $99 (po tyle to pewnie w Stanach), się zastanawiam kto (oprócz 8 Bit Guy'a) je kupuje i po co, bo praktycznego zastosowania nie widzę (no, chyba że ktoś ma nadmiar czasu).
- konto nieaktywne -

Atarowska Koneksja
Posty: 124
Rejestracja: 02 mar 2010, 20:44

Re: Nowy 8bit komputer zgodny z C64?

#3 Post autor: Atarowska Koneksja »

Ja go z jednej strony rozumiem (lubi Commodore więc chce mieć nowe, lepsze), z drugiej jednak szkoda że nie chciał wziąć z każdej maszyny coś najlepszego skoro i tak system będzie pisał od nowa (i tu mu życzę szczęścia, zdrowia i pomyślności, bo to sporo roboty). I żeby nie było, nie mówię żeby od razu się miał inspirować Atari bo trochę innych komputerów 8-bitowych też było :-) No i bez układów specjalizowanych to co na tym będzie można robić?
KB777 pisze:W65C265SXB [...], się zastanawiam kto (oprócz 8 Bit Guy'a) je kupuje i po co
Atarowcy je kupują bo Rapidus tego procka używa (wielu użytkowników jeszcze nie ma bo to mimo wszystko nowość i jako taka napotyka na opór konserwatystów).

Trzymam tylko jeden kciuk za powodzenie bo drugą ręką piszę tego posta.
jestem najzabawniejszym kolesiem w tym wątku

KB777
Posty: 250
Rejestracja: 03 wrz 2009, 11:21

Re: RE: Re: Nowy 8bit komputer zgodny z C64?

#4 Post autor: KB777 »

Atarowska Koneksja pisze:Ja go z jednej strony rozumiem (lubi Commodore więc chce mieć nowe, lepsze), z drugiej jednak szkoda że nie chciał wziąć z każdej maszyny coś najlepszego skoro i tak system będzie pisał od nowa (i tu mu życzę szczęścia, zdrowia i pomyślności, bo to sporo roboty). I żeby nie było, nie mówię żeby od razu się miał inspirować Atari bo trochę innych komputerów 8-bitowych też było :-) No i bez układów specjalizowanych to co na tym będzie można robić?
KB777 pisze:W65C265SXB [...], się zastanawiam kto (oprócz 8 Bit Guy'a) je kupuje i po co
Atarowcy je kupują bo Rapidus tego procka używa (wielu użytkowników jeszcze nie ma bo to mimo wszystko nowość i jako taka napotyka na opór konserwatystów).

Trzymam tylko jeden kciuk za powodzenie bo drugą ręką piszę tego posta.
Rapidus jedzie na 65c815 a nie na 65c265, który jest mikrokontrolerem jednoukładowym. Oj Wy Atarowcy ;)

Bez Vica, bez Sida, bez Pokeya, bez Antica... jednym słowem bez ograniczeń [emoji14]

Ktoś już chyba podobny temat ogarniał:
https://youtu.be/6W2OyAhUB8A

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
- konto nieaktywne -

Atarowska Koneksja
Posty: 124
Rejestracja: 02 mar 2010, 20:44

Re: RE: Re: Nowy 8bit komputer zgodny z C64?

#5 Post autor: Atarowska Koneksja »

KB777 pisze:
Atarowska Koneksja pisze:Atarowcy je kupują bo Rapidus tego procka używa
Rapidus jedzie na 65c815 a nie na 65c265, który jest mikrokontrolerem jednoukładowym. Oj Wy Atarowcy ;)
Tylko cię sprawdzałem!

No dobra, faktycznie nie wiedziałem że jest ich więcej i się różnią :-)
jestem najzabawniejszym kolesiem w tym wątku

KB777
Posty: 250
Rejestracja: 03 wrz 2009, 11:21

Re: Nowy 8bit komputer zgodny z C64?

#6 Post autor: KB777 »

A tak z ciekawostek, to najszybsze 65c816 na rynku nominalnie jest na 16 MHz (20 to przetaktowane), ale 65c02 były, choć obudowane peryferiami, na 35+ MHz.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
- konto nieaktywne -

KB777
Posty: 250
Rejestracja: 03 wrz 2009, 11:21

Re: Nowy 8bit komputer zgodny z C64?

#7 Post autor: KB777 »

Tak w ogóle dzięki Carrion za wątek.

Przypomniałem sobie, że istnieje coś takiego:
http://c64onfpga.blogspot.com

Trzeba sprawdzić, czy da się skompilować.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
- konto nieaktywne -

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

Re: Nowy 8bit komputer zgodny z C64?

#8 Post autor: carrion »

nie ma za co.

przyglądam się tematowi na FB i kolega 8bit_guy zgłąsza tam jakieś problemy z kolorami w znakach (coś co normalnie działało na VICku-II) że mu nie działa w BASICU na tym układzie graficznym jaki wybrał...
cała dyskusja wygląda ciekawie.
Fajne klimaty i od czasu do czasu można zerknąć jak ktoś jest Facebookowy...
c64portal.pl, retronavigator.com

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

Re: Nowy 8bit komputer zgodny z C64?

#9 Post autor: Nitro »

Szanuje 8bit guya, ale imo ten projekt to pomyłka - nostalgia przesłoniła mu trzeźwe myślenie.
C64 miał okropny basic w porównaniu z innymi 8mio bitowcami bez żadnych komend pozwalających wykorzystać możliwości sprzętu. Jest to po prostu port BASICa bodajże z Commodore PET albo czegoś z tej linii. Dlaczego tak zrobiono? Pieniądze, Tramiel nie musiał kupować licencji na nowego BASICa od Microsoftu.
Jak już się upiera przy C= to niech portuje basic/kernal z C128.

ODPOWIEDZ