Kilka pytań dot. 6502

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#1 Post autor: Jacek31 »

Tak panowie powolutku czytam sobie książkę "mikroprocesor 6502 i jego rodzina". I nasunęło mi się parę pytań.
1. Jak dobrze rozumiem idę 6502 to jego licznik programu po restarcie zawiera wartość $FFFC lub $FFFD (czyli wektor przerwania RESET) i wykonuje w C64 skok pod adres początku kernela umieszczony w tych komórkach.
2. Ponieważ procesor startuje niejako z końca przestrzeni adresowej to rodzi się pytanie, na które na razie nie znalazłem jasnej odpowiedzi, mianowicie czy licznik programu w 6502 liczy w górę (inkrementuje) czyli tradycyjnie, lub w dół (dekrementuje) ??
3, Jaką listę instrukcji obsługuje procesor C64. Podstawową 6502 czy rozszerzoną z 65C02 ?
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

k.

#2 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 13:33 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#3 Post autor: Nitro »

1. Na komodorku:
65532 $FFFC
System Reset (RES) Hardware Vector

This vector points to the power-on routine at 64738 ($FCE2).
2.Oczywiście, że inkrementuje
3. Podstawową 6502 + illegale
Po wszystko co związane ze sprzętem na C64 kieruj się tutaj:
http://unusedino.de/ec64/technical/aay/c64/

k.

#4 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 13:33 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#5 Post autor: Jacek31 »

Kisiel
Jak sugeruję w poście nie zdążyłem jeszcze przeczytać całej książki.
Sprawa "post nie na temat" też jest dyskusyjna i zależy od punku widzenia.
Ja pytałem w kontekście programowania tego procesora od strony asemblera, a że programowanie jest powiązane bezpośrednio z właściwościami sprzętu, to co ja za to mogę.
Nitro illegal (nielgalne) należy traktować w sensie, nie znajdujące się w oryginalnej specyfikacji 6502 Core? Czyli teoretycznie nie obsługiwane (nie istniejące) wg. MOS technology.
Ale dzięki za odpowiedzi. Potwierdziły się pewne moje przypuszczenia, jak i rozwiały pewne wątpliwości.
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

k.

#6 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 13:34 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#7 Post autor: Nitro »

Nitro illegal (nielgalne) należy traktować w sensie, nie znajdujące się w oryginalnej specyfikacji 6502 Core? Czyli teoretycznie nie obsługiwane (nie istniejące) wg. MOS technology.
Tak, oficjalnie nie istnieją - np. LAX, w przyszłych wersjach procesora: 65c02 itd. są wyłączone - traktowane jako nopy.

Awatar użytkownika
prezes
Posty: 213
Rejestracja: 15 wrz 2008, 17:40

#8 Post autor: prezes »

Jacku31, w C64 jest procek w specyfikacji 6510 i pewnie takiej a nie 6502 musisz szukać. Nitro wkleił już linka.
kisiel pisze:jacek NMOS technology to technologia wykonania, opcody da się zrobić w każdej technologi. Cały czas nawiązujesz do sprzętu a temat wątku był o środowisku programowym na grzybie.
Czytasz bez zrozumienia albo piszesz nie czytając. MOS Technology to firma która robiła 65xx.

k.

#9 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 13:34 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
prezes
Posty: 213
Rejestracja: 15 wrz 2008, 17:40

#10 Post autor: prezes »

Jacek31 pisze:Nitro illegal (nielgalne) należy traktować w sensie, nie znajdujące się w oryginalnej specyfikacji 6502 Core? Czyli teoretycznie nie obsługiwane (nie istniejące) wg. MOS technology.
Za sebalozem:
http://en.wikipedia.org/wiki/MOS_Technology_6510

k.

#11 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 13:35 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

#12 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

Prezes, nie osmieszaj sie. Nie masz pojecia o temacie, nie umiesz nawet wkleic dobrego linka. Polecam http://www.google.pl/ i szczesliwy traf :)
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

Awatar użytkownika
prezes
Posty: 213
Rejestracja: 15 wrz 2008, 17:40

#13 Post autor: prezes »

kisiel pisze:MOS technology to NMOS, bynajmniej w tamtych czasach. Prezes naprawdę nie kumasz o co kaman
PS. jakbyś wiedział w jakiej technologi jest procek to byś wiedział dlaczego zachowuje się po włączeniu tak a nie inaczej.
PPS. zresztą w linku nawet jest że NMOS to 6510.
Kisiel albo jesteś bardzo uparty albo nie doczyściłeś okularów z pasty po zielonej nocy. Nikt w tym wątku oprócz ciebie nie pisze o technologii wykonania. Chodzi o firmę z USA. Tutaj masz adres i telefon:

Obrazek

A teraz nabij sobie licznik postów.

Awatar użytkownika
prezes
Posty: 213
Rejestracja: 15 wrz 2008, 17:40

#14 Post autor: prezes »

Sebaloz/Lepsi.De pisze:----------------------------------------------------------
Ramos o kooperacji Lepsi+Miracles: wasza ekipa oprócz Carrion'a to przeciętniacy i tak jest dużo.
Prawda w oczy kole, co? :)

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

#15 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

prezes pisze:
Sebaloz/Lepsi.De pisze: Ramos o kooperacji Lepsi+Miracles: wasza ekipa oprócz Carrion'a to przeciętniacy i tak jest dużo.
Jednak prawda w oczy kole, co? :)
Ramos to legendarna postac polskiej sceny, kazdy liczy sie z jego zdaniem. Kiedys bylem na topie, teraz rysuje lepiej niz w tamtych czasach, jestem przekonany ze mam nieprzecietny talent, ale Ramos nie wierzy we mnie i moja ekipe. Opinia takiej osoby to swietny motywator zeby podniesc poprzeczke dla przecietnosci :)
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

zielok
Posty: 438
Rejestracja: 07 lis 2008, 21:23
Kontakt:

#16 Post autor: zielok »

prezes pisze: Prawda w oczy kole, co? :)
No chyba nie uważasz, że można traktować poważnie kogoś kto Ciebie za naprawdę dobrego kodera uważa :)

k.

#17 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 13:36 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
leming
Posty: 538
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:15
Grupa: Onslaught, Fatum

#18 Post autor: leming »

kisiel pisze:Nitro mógłbyś odspamowywać głupie mądrości Prezesa i śmiecenie nie w temacie.
wiesz kisiel tak z mojego punktu widzenia to ty tu najwiecej spamisz. a Nitro zostaw bo on ma inne sprawy na glowie niz odspamianie jakiegos chlamu.
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

Awatar użytkownika
Izaak Berenbaum
Posty: 185
Rejestracja: 15 wrz 2008, 23:10
Grupa: Tel Aviv

#19 Post autor: Izaak Berenbaum »

kisiel przeciez prezes ma racje:
Jacek31 pisze:Czyli teoretycznie nie obsługiwane (nie istniejące) wg. MOS technology.
WEDLUG mos technology. jak masz jakas technologie to cos jest nie obslugiwane W technologii a nie wedlug niej. w dodatku nie piszesz ze cos jest nie obslugiwane w mos technology tylko w technologii jakiejstam bo takie zangielszczenie brzmialoby stupid. Jacek31 pisal o firmie a nie technologii.

k.

#20 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 13:38 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ