Kilka pytań dot. 6502

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
prezes
Posty: 213
Rejestracja: 15 wrz 2008, 17:40

#21 Post autor: prezes »

zielok pisze:
prezes pisze: Prawda w oczy kole, co? :)
No chyba nie uważasz, że można traktować poważnie kogoś kto Ciebie za naprawdę dobrego kodera uważa :)
Nie podnoś sobie tak ciśnienia. Póki co jeśli chodzi o dorobek scenowy to jako Lepsi+Miracles możecie liderowi Samaru co najwyżej wąsy podcinać. Mam nadzieje że do czasu. Czekam na drugi efekt. :)

zielok
Posty: 438
Rejestracja: 07 lis 2008, 21:23
Kontakt:

#22 Post autor: zielok »

prezes pisze: Nie podnoś sobie tak ciśnienia. Póki co jeśli chodzi o dorobek scenowy to jako Lepsi+Miracles możecie liderowi Samaru co najwyżej wąsy podcinać. Mam nadzieje że do czasu. Czekam na drugi efekt. :)
:)

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

#23 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

prezes pisze:dorobek scenowy to jako Lepsi+Miracles możecie liderowi Samaru co najwyżej wąsy podcinać.
Zyjesz przeszloscia, najlepsze produkcje Samaru powstaly w zeszlym wieku, a ludzie za to odpowiedzialni od dawna nic nie robia, zreszta Gold Hand i Stinger z efektami do ostatniego dema przeszli do Arise (poczatkowo mialo byc w kooperacji Samar+Arise), wiec jakby wrocili to raczej do Arise robic Bumpmanie 2. Mimo to wierze, ze Samar jeszcze kiedys awansuje z drugiej ligi, ale jak juz pierwsza liga pojdzie na emeryture :)

Za wszystkie dema, ktore wyszly w Polsce w ciagu ostatniego roku odpowiedzialni sa ludzie z kooperacji Lepsi+Miracles, nasz dorobek ciagle sie powieksza, powstaja nowe produkcje, a ze od przecietniakow nikt nie oczekuje EOD, wiec na luzie robimy swoje :)

A Ramosowi juz dawno nie ma co podcinac, stracil wasy na wiesc o moim powrocie :)
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#24 Post autor: Jacek31 »

He.. He.. ale jajca. Kisiel rozczaruję cię. Ja napisałem MOS Technology w sensie właśnie firmy o tej nazwie która zaprojektowała i stworzyła rodzinę procesorów 6502. Nie chodziło mi o technologię wykonania. Więc Prezes ma rację w swoim uporze. Może nie widziałeś nigdy procka z szyldem MOS na obudowie i dla tego się błędnie zasugerowałeś.
Załączniki
6502MOS.jpg
6502MOS.jpg (68.93 KiB) Przejrzano 8154 razy
Ostatnio zmieniony 11 paź 2009, 18:57 przez Jacek31, łącznie zmieniany 1 raz.
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

k.

#25 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 13:39 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#26 Post autor: Jacek31 »

Dziwny z ciebie człowiek ? Strasznie szorstko do wszystkich podchodzisz, jak stary zdrewniały dziad, obrażony na cały świat, że nie wie tego wszystkiego co ty i się ma czelność pytać, albo stwierdzić że się mylisz :roll: :(
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

k.

#27 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 13:39 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Izaak Berenbaum
Posty: 185
Rejestracja: 15 wrz 2008, 23:10
Grupa: Tel Aviv

#28 Post autor: Izaak Berenbaum »

Obrazek

KB777
Posty: 250
Rejestracja: 03 wrz 2009, 11:21

#29 Post autor: KB777 »

Jacek31 pisze: 1. Jak dobrze rozumiem idę 6502 to jego licznik programu po restarcie zawiera wartość $FFFC lub $FFFD (czyli wektor przerwania RESET) i wykonuje w C64 skok pod adres początku kernela umieszczony w tych komórkach.
To nie 8051 :) Zauważ, że pod FFFC/FD nie ma rozkazu (JMP, JSR czy cokolwiek), jest tylko sam 16-bitowy wektor.
Jacek31 pisze: 3, Jaką listę instrukcji obsługuje procesor C64. Podstawową 6502 czy rozszerzoną z 65C02 ?
6510/8500/8501/8502 (i jeszcze kilka innych mutantów) bazują na "podstawowym" 6502 (włącznie z rozkazami niepublikowanymi, które wyszły przy okazji - jak kto chce, to niech rzuci okiem na to: http://www.pagetable.com/?p=39 żeby dowiedzieć się skąd się wzięły
"illegale").
Żeby jeszcze bardziej zamieszać: CMOSowe 6502 było w różnych wersjach :P Choć te, które np. nie miało operacji na bitach - miało trochę inne oznaczenie (65SC02).
- konto nieaktywne -

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#30 Post autor: Jacek31 »

Kisiel pozostawiam pod wątek MOS Technology, bez komentarzy, bo i tak dyskutować z tobą nie ma sensu widzę. Wszyscy od razu za kumali o co chodzi a ty z małej literówki (małe "t" zamiast "T") zrobiłeś od razu problem, tak jak byś nie wiedział o co chodzi.
A tak na marginesie. Skoro jesteśmy przy 6510 (8500), to czy któryś z bardziej doświadczonych kolegów mógł by się pokusić i znaleźć czas, na dodatkowy opis po polsku tych dodatkowych instrukcji ?
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

Awatar użytkownika
Hornet
Posty: 209
Rejestracja: 06 paź 2009, 10:31
Grupa: Agony Design

#31 Post autor: Hornet »

proszę bardzo

ASO (ASL/ORA) najpierw wykonywana jest operacja ASL a następnie operacja logiczna ORA wyniku z zawartością akumulatora

RLA (ROL/AND) najpierw ROL a potem operacja logiczna AND wyniku z zawartością aku

LSE/LRE (LSR/EOR) operacja LSR a potem logiczne EOR z zawartością aku

RRA (ROR/ADC) najpierw ROR a potem dodaje do wyniku zawartość aku

AXS/SXS (STX/STA) zapisuje do danej komórki pamięci wynik operacji logicznej AND pomiędzy aku a rejestrem X. Operacja AND jest wykonywana jako pierwsza, potem następuje zapis

LAX (LDA/LDX) jednoczesne wczytanie do aku i rejestru X

DCM/DCC (DEC/CMP) zmniejsza zawartość komórki pamięci o 1 i porównuje z aku

INS (INC/SBC) zwiększa zawartość komórki o 1 i odejmuje rezultat od zawartości aku

ALR/ADL (AND/LSR) operacja logiczna AND pomiędzy aku a daną, wynik jest poddany LSR

ARR/ADR (AND/ROR) tak jak ALR z tym,że na wyniku jest wykonywana operacja ROR

OAL/OAT (ORA/AND/TAX) najpierw poddaje operacji logicznej ORA zawartość aku (zawsze z liczbą $EE), następnie poddaje otrzymany wynik operacji AND z daną i przenosi zawartość (rezultat końcowy) do rejestru X

SAX/SCA (SBC/AND/STX) najpierw AND pomiędzy zawartością aku i rejestru X. Potem odejmuje od wyniku daną i rezultat całej operacji zapisuje w rejestrze X

TTA (TXA/AND) przenosi zawartość rejestru X do aku a potem przeprowadza na niej AND z podaną wartością


Mam nadzieję,że na coś Ci się to przyda - mam także tabelkę gdzie i co ile zje rastra....
Oczko się urwało! Temu misiu!

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#32 Post autor: Jacek31 »

Odświeżę nieco temat procesora 65xx, otóż szukając różnych scalaków po sklepach w internecie natknąłem się na 2 ciekawe układy rodziny 65xx.
Mianowicie procesor Rockwell R6512AP i układ R6524P2.
O ile o samym procesorze można jeszcze znaleźć jakieś wzmianki w internecie, choć też głownie typu że istniał. Ale znalazłem że to po prostu odpowiedniki pin to pin MC6800.
To o tym 6524 praktycznie echo ?
Domyślam się że to jakieś VIA albo PIA, ale nic więcej.
Może z kolegów ktoś zna link do jakiego PDfa. o którymś z tych układów scalonych? Choć najbardziej szczerze intryguje mnie te 6524.
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

ODPOWIEDZ