Final III + mysz (312065-01)

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
heniek29cr
Posty: 101
Rejestracja: 12 maja 2016, 22:40

Final III + mysz (312065-01)

#1 Post autor: heniek29cr »

Szybkie pytanie bo posiadam już kart Final III ale stary i to jeszcze Ronix i nie obsługuje mi tej myszki (myszka działa pod geosem więc jest sprawna).
Jeżeli zakupie taki oto kart :
https://allegro.pl/nowy-final-iii-commo ... 80463.html

Myszka będzię z nim współpracowała?
Pozdro
Załączniki
f7b66879-e627-4c86-b26d-c11d66b4cc9d.jpg
f7b66879-e627-4c86-b26d-c11d66b4cc9d.jpg (71.81 KiB) Przejrzano 5345 razy

Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

Re: Final III + mysz (312065-01)

#2 Post autor: wackee »

Jeżeli myszka emuluje joy to będzie.
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

heniek29cr
Posty: 101
Rejestracja: 12 maja 2016, 22:40

Re: Final III + mysz (312065-01)

#3 Post autor: heniek29cr »

Mogę to jakoś sprawdzić?
Na tym Finalu roniksa mogę tylko joyen sterować czy to oznacza , że mycha nie emuluje joya?
Może ten nowszy final z aukcji ma jeszcze jakieś inne stery czy coś...
Czy u kogoś z was jakakolwiek myszka działa z finalem III jeżeli tak to jaka?

P.S. cześć wackee miło Cię znowu spotkać:-)

comankh
Posty: 1622
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

Re: Final III + mysz (312065-01)

#4 Post autor: comankh »

Mouse: Attention - With the old Version of the "Final Cartridge 3", only in joystick mode (press right mouse key on the mouse 1351 during power on!).

hint: neos

heniek29cr
Posty: 101
Rejestracja: 12 maja 2016, 22:40

Re: Final III + mysz (312065-01)

#5 Post autor: heniek29cr »

@comankh jesteś wielki :-)
Teraz już mycha działa nawet na tym Ronixie ale ten nowy też już zamówiony:-)
Dzięki.

heniek29cr
Posty: 101
Rejestracja: 12 maja 2016, 22:40

Re: Final III + mysz (312065-01)

#6 Post autor: heniek29cr »

Kurcze trochę zagmatwany jest ten cart ale za to pełen miłych niespodzianek:-)
https://www.c64-wiki.com/wiki/Final_Cartridge_3

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

Re: Final III + mysz (312065-01)

#7 Post autor: carrion »

Final III fajny jest. Swego czasu za moich wczesnych scenowych lat (90-93) to był mój główny kart. Potem doceniłem Action'a. Ale pamiętam że wrażenie robiło właśnie to środowisko z GuI. Wiem że np Morris / Agony pisał na to nawet aplikacji. Jeśli się nie mylę to do tego GUI API była nawet jakaś dokumentacja i dawało pisać się aplikacje całkiem ładnie wyglądające.
I fakt całość FCIII da się tak jak w Actionie czy w Retro Replayu obsługiwać z klawiszy F1-F8.
c64portal.pl, retronavigator.com

heniek29cr
Posty: 101
Rejestracja: 12 maja 2016, 22:40

Re: Final III + mysz (312065-01)

#8 Post autor: heniek29cr »

Pamiętam jak w latach 90tych stałem przed dylematem co kupić? Action Replay czy Final III do mojego C64 i wtedy wybór padł na Actiona (Atrax V7,3) ale zawsze zastanawiałem się jaki jest ten Final III.
Wybór był podyktowany jakąś recenzją bądź reklamą w C&A z tamtych lat i też za pośrednictwem tego czasopisma został zamówiony:-) (pamiętam, że tani to on nie był... he he:-)
Do zakupu skłoniło mnie upolowanie w komisie mojej pierwszej stacji 1541 (pancernik mam do dziś:-) ponieważ wcześniej w zupełności wystarczał Black Box do kaset.
Interfejs Actiona jest bardziej jakby to powiedzieć hmmm konsolowy ale za to super szybki:-)
Za to środowisko GUI Finala III zawsze mi imponowało (co to znaczy GUI musiałem doczytać z wiki po Twoim poście he he...sorry ale jestem laikiem w tych sprawach).
Kiedy zakupiłem swojego pierwszego Finala III (Ronix) od kolegi z forum jakieś dwa lata temu to obsługa joyem mnie odstraszyła a myszki nie potrafiłem zmusić do działania a do dziś myślałem, że on tylko działa w tym trybie okienkowym (i poleciał na witrynkę)....ale dzięki comankh i lekturze z wiki dowiedziałem się przynajmniej o jego podstawowych funkcjach:-) Temat kiedyś zapodałem na C64 Power ale można się tylko domyślać jak został przyjęty i jakie to cudowne odpowiedzi dostawałem......a wystarczyło proste: "Mouse: Attention - With the old Version of the "Final Cartridge 3", only in joystick mode (press right mouse key on the mouse 1351 during power on!". dzięki comankh:-)

Ale wracając o GUI Finala III to jest naprawdę imponujący.... ale nie piszę tego tylko z mojej perspektywy (a jestem pod wrażeniem zwłaszcza przy obsłudze myszki...) ale czasem jak ktoś do mnie wpada to lubię pokazywać moim gościom jak innowacyjnym i wszechstronnym komputerem jest C64. Na pierwszy ogień zawsze idzie GEOS (obsługa myszką) i sławetne demo....zawsze robi wrażenie zwłaszcza jak opowiadam o historii C64...potem gry i na deser DEMA....( pozamiatane w większości sytuacji)
Jednak brakowało mi czegoś takiego jak właśnie GUI Finala III na start ale przede wszystkim obsługiwanym myszką a nie joyem bo to raczej powodowało uśmiech litości niż zadowolona mina z zachwytu:-)
Tak więc kończąc mam co chciałem mieć już na dzień dobry z tym Finalem od Ronixa ale czekam z niecierpliwością na ten od obsyda i jakoś ten urlopik sobie zagospodaruję:-)
Pozdrawiam

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

Re: Final III + mysz (312065-01)

#9 Post autor: starymarabut »

W 1990 r brat kupił F3 to ja wziąłem AR też Atrax.
Cart przydał się głównie do przegrywania zabezpieczonych kaset. Był w nim też monitor sprajtow.
Raz, w przypływie frustracji, wpadłem na genialny pomysł podmiany sprajtow statku w grze Task 3. Zmieniłem na jeden piksel. Nie skończyło się to sukcesem.
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

Re: Final III + mysz (312065-01)

#10 Post autor: wackee »

Ja też miałem F3. Z perspektywy czasu żałuję, bo ma problemy z obsługą obszaru IO przy ładowaniu i to jego największa wada. Gdybym wtedy kupił AR parę moich dem mogłoby być nieco lepsze ;)
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

heniek29cr
Posty: 101
Rejestracja: 12 maja 2016, 22:40

Re: Final III + mysz (312065-01)

#11 Post autor: heniek29cr »

@starymarabut też trochę mieszałem ze sprajtami w tym actionie:-) generalnie to odwracaliśmy obiekty w grach często potem z tego lejąc z bratem.
Ale jak zacząłem trochę więcej działać to albo były zwiechy albo wywalało całą robotę....
Pewnie też w tym było trochę winy samego Actiona V7,3 od atraxa bo to podobno jedna z najgorszych podróbek holendra:-( ale i tak zabawa była przednia :-) Pamiętam też,żę zależało to od tytułu ponieważ jedne gry były zdecydowanie bardziej podatne na frezerkę a inne szybko stawały w miejscu lub nawet nie dało się ich frizować.
Kurcze mam gdzieś na kasecie ponagrywane moje próby z freezerką:-) muszę tego poszukać może będzie się jeszcze z czego pobrechtać:-)
Pozdro

heniek29cr
Posty: 101
Rejestracja: 12 maja 2016, 22:40

Re: Final III + mysz (312065-01)

#12 Post autor: heniek29cr »

Nowy Final III przyszedł i chciałem tylko zaraportować, że obsługa myszki jest od razu po wpięciu w port 1 i działa to lepiej:-)
I generalnie fajny jest chociażby dlatego, że w bonusach ma program do ustawienia głowicy co szczególnie mi się podoba ponieważ lubię czasem zapuścić coś z kasety:-) zwłaszcza z oryginałów a to znacznie skraca cały proces.
Do tego opcja Kill jest lepsza (z moich obserwacji) niż w Actionie V7,3 bo da się wgrać oryginały nawet te późniejsze, które są bardzo dobrze zabezpieczone a na Actionie mi wywalało...
To tyle w temacie a i ta moja mysz to zwykła 1351...

Part number? 312065-01 is also a 1351 but has a long Amiga style plug and were the later models made in Japan as opposed to the 1351 marked C64 mice with the stubby plug which were made in HK.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ