Wszystko co dobre do C64

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Skofrant
Posty: 3
Rejestracja: 25 lip 2018, 00:05

Wszystko co dobre do C64

#1 Post autor: Skofrant »

Cześć wszystkim:-)
Jestem tu nowy...
Przyznam szczerze,że nigdy nie miałem C64.Zawsze byłem.posiadaczem Amigi i Atari małego oraz dużego,ale w końcu postanowiłem kupić sobie C64.
Obecnie mam chlebaczek C64G.
Moje pytanie...
Co mogę zrobić dokupić do C64?
Są jakieś rozszerzenia pamięci które można własnoręcznie zrobić? Np wewnątrz komputera na płycie głównej?
Jakieś dopałki?
Co to jest ten dual sid?

Wasze propozycje?
Z góry dziękuje za wszystkie sugestie propozycje porady

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

Re: Wszystko co dobre do C64

#2 Post autor: carrion »

witaj na forum!
pytanie co w sumie chcesz robić na c64?
ale wg najlepiej zacząć od stacji dysków + jakiegoś carta z turbo (Final III albo Action Replay, Retro Replay), ale to może wydać się kłopotliwe na początku jeśli nigdy się tym nie bawiłeś. warto mimo to poznać bo zrozumiesz jak działają dyskietki albo w przyszłości jakieś "emulatory" stacji.
rozszerzenie pamięci z c64 jest w sumie nie potrzebne tzn gry, dema, itp działają zawsze na gołym c64 + stacja c1541.
oczywiście są wyjątki i są demka na rozszerzenie ale to raczej w świecie c64 ewenementy a nie mainstream.

co do cartów albo "emulatorów" stacji dysków to w zasadzie jest jedno ostateczne rozwiązanie (prawie idealne) i nazywa się 1541Ultimate. Ma w sobie wszystko o co pytasz, ale jest dość drogie (około 700zł) no i czeka się kilka tygodni na zamówienie.
na szybko możesz zacząć od SD2IEC pamiętając że nie emuluje to w pełni stacji dyskietek i większość dem i gier nie zadziała.
dopałki? - zapomnij nie potrzeba.
dual sid to inaczej stereo sid i w zasadzie oprócz posłuchania kilkudziesięci z bazy kilkudziesięciu tysięcy utworów na SIDa Ci się nie przyda.

wszystko co napisałem powyżej i tak zależy od tego co chcesz na c64 robić.
c64portal.pl, retronavigator.com

Awatar użytkownika
kmeg
Posty: 468
Rejestracja: 08 wrz 2009, 15:33
Grupa: Albion Crew

Re: Wszystko co dobre do C64

#3 Post autor: kmeg »

^^ Patrząc na ceny czegokolwiek retro to cena za nowe 1541Ultimate nie jest wygórowana :) Stacja + jakiś Action to pewnie teraz połowa ceny 1541U?

Skofrant
Posty: 3
Rejestracja: 25 lip 2018, 00:05

Re: Wszystko co dobre do C64

#4 Post autor: Skofrant »

Dziękuje za informacje;-)
chyba skuszę się na 1541Ultimate;-) co prawda cena jest wysoka,ale urządzenie poczytałem trochę godne uwagi.
Na c64 głównie ma mi służyć do rozrywki;-) czyli gry oraz demoscena;-)
Co do pamięci to myślałem,że rozszerzenie pamięci ma jakiś sens...ponieważ są gry na C128 a te może się mylę wymagają większej ilości pamięci.
Znalazłem jeszcze coś takiego SD box

https://allegro.pl/sd-box-v2-1-przedspr ... 10#thumb/1
Gościu na portalu aukcyjnym sprzedaje i teraz pytanie do was...czy ktoś z was to używał? cena jest w miarę rozsądna no i w przeciwieństwie do tego czytnika SD2IEC nie wisi na kablu...bardziej estetycznie jest to rozwiązane.

Awatar użytkownika
rs2322
Posty: 162
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:39
Kontakt:

Re: Wszystko co dobre do C64

#5 Post autor: rs2322 »

Jak pisali poprzednicy zalezy co chcesz robic na C64, ja jestem graczem i u mnie sprawdza sie SD2IEC, co do dem to nowosc czyli PI1541 wedlug mnie jest najlepszym wyborem. Jezeli chodzi o Ultimate to w mojej opini ja jako gracz bym wykorzystał może od 20% do 30% jego możliwości, co w mojej ocenie jest niewspołmierne do kosztów. SDBOX to takie SD2IEC w formie carta, jest jeszcze miniGANGCART (sorki za lokowanie produktu) z dopałem Ogryzka i FinalIII+ w jednym z pakietem gier GC13 na pokładzie okraszony toolsami.

https://youtu.be/hXmiWh-qCyQ?list=PLbS1 ... jbYQ_z2ixL
https://youtu.be/3xd1sVMPSlg
rs2322 [ten z banem od Raf'a] z forum c64power
Projekty elektroniki, pamięci sram, eprom, eeprom, flash, programowanie free.
kontakt: rs2322[at]interia.pl

comankh
Posty: 1622
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

Re: Wszystko co dobre do C64

#6 Post autor: comankh »

jeśli granie to ultimate albo easy flash. pozostałę wynalazki są imo półśrodkami.

Awatar użytkownika
kmeg
Posty: 468
Rejestracja: 08 wrz 2009, 15:33
Grupa: Albion Crew

Re: Wszystko co dobre do C64

#7 Post autor: kmeg »

comankh pisze:jeśli granie to ultimate albo easy flash. pozostałę wynalazki są imo półśrodkami.
Ano. Ultimate niby drogi ale jak się popatrzy na ceny innych rzeczy to już tak drogo nie wychodzi i ma się wszystko do razu w jednym pudełku z bardzo dobrym wsparciem i dojrzałym produktem. Ultimate z tego co pamiętam może też działać jak EF i save też ma*

* jak się mylę to niech mnie ktoś poprawi.

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

Re: Wszystko co dobre do C64

#8 Post autor: carrion »

W sumie Kmeg ma rację. jak złożysz zestaw stacja C1541 + jakiś card to wychodzi w okolicach 300-400 zł.
inwestycja w Ultimate'a IMO się opłaca bo może teraz nie potrzebujesz ale jest szansa że gdy zainteresuje cię coś poza graniem to wtedy masz kompletne narzędzie pod ręką - pełna emulacja stacji, 2 sidy, więcej Ramu (REU), wiele cartów w jednym no i easyflash. czyli odpalisz np gry typu Prince of Persia które nie wyszły nawet na dyskietkach. a na easy flash masz coraz więcej gierek dyskietkowych przerabianych.
warto wspomnieć że nowy Ultimate ma jeszcze złącze sieciowe ethernet (RJ45) no i brzęczek symulujący dźwięk stacji ;)
IMO warto.
c64portal.pl, retronavigator.com

Skofrant
Posty: 3
Rejestracja: 25 lip 2018, 00:05

Re: Wszystko co dobre do C64

#9 Post autor: Skofrant »

Pomyśle nad tym:-)
Słuchajcie...wpadł mi w ręce jeszcze jeden C64 wersja też chlebaczek ten starszy z brązowymi klawiszami.
Otworzyĺem go i problem jest tego typu,że brakuje tego układu
MOS 6569R3
Czy ktoś ma na sprzedaż z was taki układ? Lub zamiennik jeśli jest.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Wszystko co dobre do C64

#10 Post autor: wegi »

https://www.utsource.net/itm/p/6607941.html

Skoro VIC odlatuje z płyty, to następny w kolejce uszkodzony SID na płycie :D

SID'y 8580 mam 3

mogę sprzedać po 500 zł od sztuki dlaczego ?

Żeby "osłodzić" słuchanie maniakom dual, ale niech wiedzą ZA CO słuchają bo takie "trendy" doprowadzają do sytuacji kiedy sprzedawanie C64 z wyjętym czy uszkodzonym SID'em jako "SPRAWNY" albo "NIETESTOWANY NIE MAM JAK SPRAWDZIĆ SPRZEDAJĘ JAKO USZKODZONY" stało się normą.
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

comankh
Posty: 1622
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

Re: Wszystko co dobre do C64

#11 Post autor: comankh »

oj wegi, zaraziłeś się chyba na innym forum. warn.
Skofrant pisze:Pomyśle nad tym:-)
MOS 6569R3
vica mam, ale nie wiem która rewizja, zerknę jutro w domu.

ODPOWIEDZ