XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
slawas5555
Posty: 21
Rejestracja: 09 mar 2018, 10:54

XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#1 Post autor: slawas5555 »

Witam
Zakupiłem XU1541,sterowniki zainstalowane,jeden komp z win 10 nie znajduje żadnego problemu,mimo iż stacji dyskietek nie rozpoznaje.
Drugi komp też z win 10 pokazuje komunikat iż ten sprzęt jest za stary i mam go podłączyć do USB 2.0,problem jest taki iż mam podłączone urządzenie pod USB 2,0 :)
Zakupiłem już aktywnego huba USB,sprawdziłem na trzech stacjach dyskietek,trzech kablach od stacji i trzech kablach USB.Bez rezultatu.
Czy może ktoś miał już taki problem i może pomóc ?

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#2 Post autor: wegi »

Znam problem - mogę pomóc.

XU1541 to badziew, który działa różnie na różnych PC. Jeżeli uda się go nawet odpalić działa tempem zdychającego żółwia.
Rozwiązaniem problemu jest otworzyć szeroko okno, wywalić go i zapomnieć o nim. Serio.
Zainteresować się XE1541.
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

Re: XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#3 Post autor: Nitro »

XE1541 jest pod port drukarki który został wyeliminowany wieki temu. Jasne, można kupić laptopa, obrazy przenieść na cd/dyskietce i rzeczywiście prędkość kopiowania będzie najlepsza. Pod DOS'em oczywiście.

A co do XU1541 to na win 10 nie testowałem, możliwe, że twoje zainstalowanie sterowników tak naprawdę się nie udało. System jaki, 64bit?
Spróbuj włączyć tzw testmode pozwalający na instalowanie niezaufanych sterów:
Urcuhom wiersz polecenia jako administrator, następnie wpisz
bcdedit /set testsigning on
I zainstaluj ponownie
Jak działa, to wyłącz tryb
bcdedit /set testsigning off[/url]

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

Re: XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#4 Post autor: Nitro »

XE1541 jest pod port drukarki który został wyeliminowany wieki temu. Jasne, można kupić laptopa, obrazy przenieść na cd/dyskietce i rzeczywiście prędkość kopiowania będzie najlepsza. Pod DOS'em oczywiście.

A co do XU1541 to na win 10 nie testowałem, możliwe, że twoje zainstalowanie sterowników tak naprawdę się nie udało. System jaki, 64bit?
Spróbuj włączyć tzw testmode pozwalający na instalowanie niezaufanych sterów:
Urcuhom wiersz polecenia jako administrator, następnie wpisz
bcdedit /set testsigning on
I zainstaluj ponownie
Jak działa, to wyłącz tryb
bcdedit /set testsigning off

Awatar użytkownika
rs2322
Posty: 162
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:39
Kontakt:

Re: XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#5 Post autor: rs2322 »

Pytanie czy stacją pracuje poprawnie z C64 ?
Kabelek pomiędzy stacją i XU1541 jest sprawny ?
Czy uruchamiasz aplkacje w trybie administratora ?
Zalecam wyłączyć program antywirusowy bo u mnie generował on problem z aplikacja do XU1541.

Dla XU1541 niestabilne działanie (raz widzi stacje raz nie widzi, reset PC i znowu przez chwile działa) to typowe dla tego urządzenia.

Też niestety liczyłem że XU1541 to fajna sprawa ale jednak generuje wiecej problemów niż sensu żeby to stosować, ja testowałem pod XP i WIN7, stabilność działania najlepsza pod XP jednak moge ją okreslić na poziomi 30% max. Faktem jest że prędkość transferu jest tragiczna, już lepiej fianansowo zainteresować sie XE1541 (pod port LPT w PC) wraz z lapkiem z portem LPT, taki zestawik można poskładać poniżej 100zł i będzie działał stabilniej oraz nieporównywalnie szybciej niż XU1541.
rs2322 [ten z banem od Raf'a] z forum c64power
Projekty elektroniki, pamięci sram, eprom, eeprom, flash, programowanie free.
kontakt: rs2322[at]interia.pl

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#6 Post autor: wegi »

Prawdopodobnie to jest kwestia PHY USB CHIP na płycie głównej.
Adaptery na USB emulujące port drukarki są po kilkanaście złotych.
Kupa nerwów i zabiegów, certolenia się nad XU, modłów i czarów nie jest tego warta.
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

slawas5555
Posty: 21
Rejestracja: 09 mar 2018, 10:54

Re: XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#7 Post autor: slawas5555 »

Nitro pisze:XE1541 jest pod port drukarki który został wyeliminowany wieki temu. Jasne, można kupić laptopa, obrazy przenieść na cd/dyskietce i rzeczywiście prędkość kopiowania będzie najlepsza. Pod DOS'em oczywiście.

A co do XU1541 to na win 10 nie testowałem, możliwe, że twoje zainstalowanie sterowników tak naprawdę się nie udało. System jaki, 64bit?
Spróbuj włączyć tzw testmode pozwalający na instalowanie niezaufanych sterów:
Urcuhom wiersz polecenia jako administrator, następnie wpisz
bcdedit /set testsigning on
I zainstaluj ponownie
Jak działa, to wyłącz tryb
bcdedit /set testsigning off
Cześć
System 64 bit
testmode włączony
Niestety nic się nie zmieniło.

slawas5555
Posty: 21
Rejestracja: 09 mar 2018, 10:54

Re: XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#8 Post autor: slawas5555 »

rs2322 pisze:Pytanie czy stacją pracuje poprawnie z C64 ?
Kabelek pomiędzy stacją i XU1541 jest sprawny ?
Czy uruchamiasz aplkacje w trybie administratora ?
Zalecam wyłączyć program antywirusowy bo u mnie generował on problem z aplikacja do XU1541.

Dla XU1541 niestabilne działanie (raz widzi stacje raz nie widzi, reset PC i znowu przez chwile działa) to typowe dla tego urządzenia.

Też niestety liczyłem że XU1541 to fajna sprawa ale jednak generuje wiecej problemów niż sensu żeby to stosować, ja testowałem pod XP i WIN7, stabilność działania najlepsza pod XP jednak moge ją okreslić na poziomi 30% max. Faktem jest że prędkość transferu jest tragiczna, już lepiej fianansowo zainteresować sie XE1541 (pod port LPT w PC) wraz z lapkiem z portem LPT, taki zestawik można poskładać poniżej 100zł i będzie działał stabilniej oraz nieporównywalnie szybciej niż XU1541.
Cześć
Stacje,przewody sprawne,współpracują z c64.Antywirus wyłączony.Uruchamiany w trybie zwykłym jak i administratora.Win 10 i Win 7.Niestety nie działa. :(

slawas5555
Posty: 21
Rejestracja: 09 mar 2018, 10:54

Re: XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#9 Post autor: slawas5555 »

wegi pisze:Prawdopodobnie to jest kwestia PHY USB CHIP na płycie głównej.
Adaptery na USB emulujące port drukarki są po kilkanaście złotych.
Kupa nerwów i zabiegów, certolenia się nad XU, modłów i czarów nie jest tego warta.
Cześć

Myślisz że adapter pod USB plus XE1541 będzie działać?

Awatar użytkownika
rs2322
Posty: 162
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:39
Kontakt:

Re: XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#10 Post autor: rs2322 »

To jeszcze moze jeden krok wstecz, mozesz pokazac screen z menadzera urzadzen jak wykrywane jest twoje XU1541, powinno zadzialac choc 1 raz na 10 prób.

Jak masz na mysli konwerter USB na LPT to nie ma to sensu bo juz mówie że nie zadziała z XE1541.

Chesz sie bawic w kopiowanie dyskietek z PC to jak mówiem wczesniej stary lapek z portem LPT i XE5141 to gwarantuje pewnosc dzialania (DOS), a uklad jest na tyle prosty ze poskladasz go za pare groszy. Moja rada to oddaj to XU1541 bo stracisz tylko czas i nerwy.

http://sta.c64.org/xe1541c.html
rs2322 [ten z banem od Raf'a] z forum c64power
Projekty elektroniki, pamięci sram, eprom, eeprom, flash, programowanie free.
kontakt: rs2322[at]interia.pl

slawas5555
Posty: 21
Rejestracja: 09 mar 2018, 10:54

Re: XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#11 Post autor: slawas5555 »

Na dzień dzisiejszy mam serdecznie dosyć tego urządzenia.Instaluję wg instrukcji od sprzedającego,nie działa.Męczę się już ponad tydzień.Wg Waszym podpowiedzi ,też nie działa.
Moje pytanie na dziś :
- czy ktoś na forum może wykonać taki przewód dla mnie,oczywiście za opłatą,zrobił bym sam ,ale niestety nie ten wzrok już.
- czy taki przewód będzie działał z adapterem portu LPT na USB ?
Na razie serdecznie dziękuję za pomoc i czekam z niecierpliwością na odpowiedz w sprawie przewodu. :D :D :D

slawas5555
Posty: 21
Rejestracja: 09 mar 2018, 10:54

Re: XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#12 Post autor: slawas5555 »

rs2322 pisze:To jeszcze moze jeden krok wstecz, mozesz pokazac screen z menadzera urzadzen jak wykrywane jest twoje XU1541, powinno zadzialac choc 1 raz na 10 prób.

Jak masz na mysli konwerter USB na LPT to nie ma to sensu bo juz mówie że nie zadziała z XE1541.

Chesz sie bawic w kopiowanie dyskietek z PC to jak mówiem wczesniej stary lapek z portem LPT i XE5141 to gwarantuje pewnosc dzialania (DOS), a uklad jest na tyle prosty ze poskladasz go za pare groszy. Moja rada to oddaj to XU1541 bo stracisz tylko czas i nerwy.

http://sta.c64.org/xe1541c.html
ok,idę za Twoją radą.Dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

Re: XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#13 Post autor: Nitro »

Jak testowane pod Win7 to słabo, u mnie działało bez zarzutu. Konstrukcja z forumowej inicjatywy w której palce maczali kisiel i jad.
Rzeczywiście może to kwestia płyty głównej. Albo skopanego XU1541 bo np sprzedawca redukując koszta usunął kondensator etc.

slawas5555
Posty: 21
Rejestracja: 09 mar 2018, 10:54

Re: XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#14 Post autor: slawas5555 »

Dziś wykopałem peceta z windows xp,stery zainstalowane,urządzenie widoczne w systemie.
Niestety zero komunikacji ze stacjami.
Jutro odsyłam do sprzedawcy.

Awatar użytkownika
rs2322
Posty: 162
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:39
Kontakt:

Re: XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#15 Post autor: rs2322 »

Możliwe że faktycznie cosik masz uwalone bo jak pisałem wcześniej stabilnością to nie grzeszy ale raz na kilka lub kilkanaście prób powinno działać ze stacją.
rs2322 [ten z banem od Raf'a] z forum c64power
Projekty elektroniki, pamięci sram, eprom, eeprom, flash, programowanie free.
kontakt: rs2322[at]interia.pl

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#16 Post autor: wegi »

No i po przemiale wracamy do mojej pierwszej odpowiedzi...
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

Re: XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#17 Post autor: Nitro »

Ja tam bym produktu aż tak dramatycznie nie skreślał, mi służył bez zarzutu choć wolno, fakt.
Niedługo będę miał okazję wypróbować go na 10tce.

KB777
Posty: 250
Rejestracja: 03 wrz 2009, 11:21

Re: XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#18 Post autor: KB777 »

Nitro pisze:XE1541 jest pod port drukarki który został wyeliminowany wieki temu. Jasne, można kupić laptopa, obrazy przenieść na cd/dyskietce i rzeczywiście prędkość kopiowania będzie najlepsza. Pod DOS'em oczywiście.
Płyty główne z portem równoległym jeszcze da się znaleźć - tyle, że to będzie na wyprowadzone na headerze a kabel z gniazdem nie musi być w zestawie. Ja miałem sporo różnych kabli/śledzi itp - od portu równoległego pasował idealnie, port szeregowy już nie (miałem z 10 kabli z gniazdami, żaden nie pasował, musiałem przelutować).
No i dzisiaj pod DOSem (native) i pod wirtualką (host Win7-64, guest XP-32) męczyłem stary (20 lat) ale jary programator na porcie równoległym - jeszcze Advantech a nie AEC - Labtool48. Z i7 się dobrze dogaduje ;)

Kabel XM(P) działa mi pod 64 bitowym Linuxem - tyle, że "bez P", próba użycia "części równoległej" kończy się kraszanem w driverze. Samemu sobie trzeba skompilować, bo z defaultu to tylko wspiera USB. A - no i mając port równoległy na karcie (PCI czy PCIE) nie ma gwarancji, że to będzie działać (da się odnaleźć wątek dotyczący badania tego problemu).

Ale docelowo idę w to: http://myoldcomputer.nl/commodore-64/xum1541-promicro/
- konto nieaktywne -

Awatar użytkownika
Cios
Posty: 2
Rejestracja: 13 wrz 2018, 21:13

Re: XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#19 Post autor: Cios »

Hejka ;)
Ja szczerze mówiąc nie mogę złego słowa powiedzieć o XU.
Podpięte mam do można powiedzieć retro pc-ta Pentium 4 3.4 Ghz.
Ani z instalacją ani z nagrywaniem dyskietek z adf (i odwrotnie) nie mam żadnych problemów.
Nagrywanie z adf na dyskietkę leci ekspresowo ( na oko 2 minuty z hakiem).

Awatar użytkownika
Cios
Posty: 2
Rejestracja: 13 wrz 2018, 21:13

Re: XU1541 nie wykrywa stacji dyskietek

#20 Post autor: Cios »

Ale babola strzeliłem na dzień dobry :mrgreen: Oczywiscie nie add tylko d64 ;)
System Xp ;)

ODPOWIEDZ