wierność brzmienia SID a czyszczenie śmieciuchów :)

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.

no i jak?

jestem muzykiem i słyszę różnicę
3
20%
jestem muzykiem i nie słyszę różnicy
3
20%
nie jestem muzykiem i słyszę różnicę
3
20%
nie jestem muzykiem i nie słyszę różnicy
6
40%
 
Liczba głosów: 15

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

wierność brzmienia SID a czyszczenie śmieciuchów :)

#1 Post autor: wackee »

Kontynuujemy dyskusję dotyczącą wyciagnięcia maksymalnej jakości ze zgrywek z SIDa - tutaj przykłady z wykorzystaniem mojej metody na potrzeby arise #$10.

Czyli 24bit processing vs 16bit processing. Zapraszam do odsłuchu :)

http://arise64.pl/misc/autistik16bitprocessed.flac
http://arise64.pl/misc/autistik24bitprocessed.flac

Dodam że specjalnie wykorzystałem autistik, bo jest fajny poszarpany i naprawdę trudno go dobrze wyczyścić (no.2 można by jeszcze spokojnie poprawić).
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

pimpol
Posty: 13
Rejestracja: 18 maja 2009, 01:56

#2 Post autor: pimpol »

ja kupiłbym dosię.
proponuję jeszcze raz zabawę, ale tym razem bez podpowiedzi w nazwach plików.

Obrazek

Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

#3 Post autor: wackee »

Ale to nie jest konkurs :) chodzi o porównanie czy jest różnica jakościowa czy jej nie ma.
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

Awatar użytkownika
pajda
Posty: 331
Rejestracja: 20 wrz 2008, 03:42
Grupa: faith des16n
Kontakt:

#4 Post autor: pajda »

Napisz do tych co remasterowali Bitli :)
Była ciemna, burzliwa noc.

moog
Posty: 153
Rejestracja: 26 wrz 2008, 17:41
Grupa: Agony

#5 Post autor: moog »

OO, fajnie, jak wroce do przyzwoitych warunkow odsluchowych to odrazu odpale :)

btw. Slepy tescik bylby fajny, bo widzac nazwy to czlowiek ulega placebo, a najlepiej to byloby przygotowac kilka par nieoznakowanych sampli. Wzrosnie wtedy wiarygodnosc testu :)

Awatar użytkownika
leming
Posty: 538
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:15
Grupa: Onslaught, Fatum

#6 Post autor: leming »

no ten drugi zdaje sie mniej piszczy/szumi tak na pierwsze odsluchanie na chujowych sluchawkach aczkolwiek moglem sie sugerowac tym co moog powiedzial bo widzialem oznaczenia 16/24 bit.
teraz wzialem na troche lepsze sluchawki i puscilem sobie dwa na raz pierwszy kawalek na lewe kanal/ucho i drugi na prawe no i z lewej slychac ten pisk bardziej a z prawej wydaje sie czystsze.
Na widmo patrzac to tez pierwszy wydaje sie bardziej poszarpany. Przynajmniej w tych nizszych czesciach tam od 15tej sekundy co to przejscie jest to wyraznie widac.
pozatym output level na drugim podbija wyzej. niewiele wyzej, ale wyzej. Czyli jest roznica. Fajny kawalek xD
Pozniej podrzucilem sluchawki w gore znaczy zamieszalem lewy z prawym ze nie wiedzialem ktory na ktorym uchu leci, no i okazalo sie ze mam lewe ucho mocniejsze - dzieki Wacek! :)
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

Awatar użytkownika
V-12
Posty: 351
Rejestracja: 18 lut 2009, 13:51
Grupa: Tropyx
Kontakt:

#7 Post autor: V-12 »

Różnica jest słyszalna.
24bitowy kawałek jest mocniejszy, ma większą dynamikę, mocniejsze basy, wyraźniejszy i bardziej czystszy. To raczej naturalna konsekwencja próbkowania z większą ilością bitów :)
http://www.riversedge.pl/ - Zapraszam na nową odsłonę mojej strony z artykułami i galerią! Scena C64, wywiady, relacje z koncertów etc.

Awatar użytkownika
prezes
Posty: 213
Rejestracja: 15 wrz 2008, 17:40

#8 Post autor: prezes »

V-12 pisze:24bitowy kawałek jest mocniejszy, ma większą dynamikę, mocniejsze basy, wyraźniejszy i bardziej czystszy. To raczej naturalna konsekwencja próbkowania z większą ilością bitów :)
Naturalnie. Dlatego bitbokserzy sa tacy mocni, dynamiczni i czyści. ;)

Awatar użytkownika
prezes
Posty: 213
Rejestracja: 15 wrz 2008, 17:40

#9 Post autor: prezes »

wacek - napewno roznica miedzy tymi dwoma to tylko rozdzielczosc probkowania i przefiltrowanie zaklocen z VICa? cos mi sie zdaje ze do wersji 24 dolozyles jeszcze jakies szmery bajery i wpuszczasz wszystkich w maliny. :P

obie zgrywki sa w porzadku. nie wiem ktora lepsza, ale nie o to pytasz - moja odpowiedz to "nie jestem muzykiem i slysze".

Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

#10 Post autor: wackee »

prezes pisze:wacek - napewno roznica miedzy tymi dwoma to tylko rozdzielczosc probkowania i przefiltrowanie zaklocen z VICa?
No dokładnie tylko tyle i aż tyle.

Próbka 1 zgrana w 16-bitach, bardzo precyzyjnie zbudowany noise footprint, filtracja, następnie tylko normalizacja. Żadnych ingerencji.

Próbka 2 zgrana w 24-bitach, noise footprint j/w tylko w 24-bitach (pozostałe parametry filtracji identyczne), normalizacja. Żadnych dodatkowych ingerencji.

Ja jestem trochę purystą w tym znaczeniu, że z jednej strony w arise#$10 chcę mieć oryginalny dźwięk z c64 (nie gówna spod emulatora, bo moim zakom częstokroć nie dają rady), a z drugiej strony chcę mieć to bez dodatkowych zakłóceń chociażby ze strony stacji czy vica. No i nie będę tego dźwięku w żaden sposób equalizować czy kompresować, bo ma być keeping it real :)

Poczekajcie aż założę wątek o przewadze jakości obrazu w arise#$10 nad resztą stawki ;)
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

Awatar użytkownika
booker
Posty: 1272
Rejestracja: 08 paź 2008, 17:54
Grupa: MultiSyte Labz

#11 Post autor: booker »

wackee pisze:Ja jestem trochę purystą w tym znaczeniu, że z jednej strony w arise#$10 chcę mieć oryginalny dźwięk z c64 (nie gówna spod emulatora, bo moim zakom częstokroć nie dają rady)
Sprawdzałeś Sidplaya2.5 albo Vicka 2.1 (resid-fp) ?

VICa mozna odseparować zdajesię jedną nogą ;)
Ostatnio zmieniony 01 paź 2009, 15:12 przez booker, łącznie zmieniany 1 raz.
Takibardzodługipodpissetuszczelecobyśmiałchwilkęoddechuaizadumymożeewentualniewkurtegozestraciłeśpółminutyżycianaczytanietekstuoniczym.

Awatar użytkownika
Izaak Berenbaum
Posty: 185
Rejestracja: 15 wrz 2008, 23:10
Grupa: Tel Aviv

#12 Post autor: Izaak Berenbaum »

hoxs64 tez b. dobrze gra utwory z 8580(przy uzyciu resample jako sid sampling quality).
Ostatnio zmieniony 01 paź 2009, 15:15 przez Izaak Berenbaum, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

#13 Post autor: wackee »

booker pisze:Sprawdzałeś Sidplaya2.5 albo Vicka 2.1 (resid-fp) ?
No pewnie. Still sucks.
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

Awatar użytkownika
booker
Posty: 1272
Rejestracja: 08 paź 2008, 17:54
Grupa: MultiSyte Labz

#14 Post autor: booker »

Izaak Berenbaum pisze:hoxs64 tez b. dobrze gra utwory z 8580.
Tak, ale nie można sobie wybierać różnych definicji Filter Distorsiona :) co ma znaczenie coprawda najbardziej dla 6581.
Takibardzodługipodpissetuszczelecobyśmiałchwilkęoddechuaizadumymożeewentualniewkurtegozestraciłeśpółminutyżycianaczytanietekstuoniczym.

Awatar użytkownika
booker
Posty: 1272
Rejestracja: 08 paź 2008, 17:54
Grupa: MultiSyte Labz

#15 Post autor: booker »

wackee pisze:
booker pisze:Sprawdzałeś Sidplaya2.5 albo Vicka 2.1 (resid-fp) ?
No pewnie. Still sucks.
A z ciekawości. Który zak? Możesz zrobić mp3 czy tam flaka? Chętnie posłucham.
Takibardzodługipodpissetuszczelecobyśmiałchwilkęoddechuaizadumymożeewentualniewkurtegozestraciłeśpółminutyżycianaczytanietekstuoniczym.

Awatar użytkownika
Izaak Berenbaum
Posty: 185
Rejestracja: 15 wrz 2008, 23:10
Grupa: Tel Aviv

#16 Post autor: Izaak Berenbaum »

booker pisze:
Izaak Berenbaum pisze:hoxs64 tez b. dobrze gra utwory z 8580.
Tak, ale nie można sobie wybierać różnych definicji Filter Distorsiona :) co ma znaczenie coprawda najbardziej dla 6581.
dlatego napisalem 8580. nowy sid ma stabilne filtry.

Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

#17 Post autor: wackee »

booker pisze:A z ciekawości. Który zak? Możesz zrobić mp3 czy tam flaka? Chętnie posłucham.
No właśnie miałem zaproponować ;)
Pyknę w wolnej chwili :)
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

Awatar użytkownika
booker
Posty: 1272
Rejestracja: 08 paź 2008, 17:54
Grupa: MultiSyte Labz

#18 Post autor: booker »

leming pisze: teraz wzialem na troche lepsze sluchawki i puscilem sobie dwa na raz pierwszy kawalek na lewe kanal/ucho i drugi na prawe no i z lewej slychac ten pisk bardziej a z prawej wydaje sie czystsze.
Dla mnie oba piszczą tak samo i nie mają róznicy w basach i dynamice jak słyszy to V-12.

Ale na mnie nie patrzcie, bo ja i tak głuchy jestem.
Takibardzodługipodpissetuszczelecobyśmiałchwilkęoddechuaizadumymożeewentualniewkurtegozestraciłeśpółminutyżycianaczytanietekstuoniczym.

Awatar użytkownika
Izaak Berenbaum
Posty: 185
Rejestracja: 15 wrz 2008, 23:10
Grupa: Tel Aviv

#19 Post autor: Izaak Berenbaum »

ludzie slysza roznice nawet po uzyciu demagnetyzerow plyt,past do smarowania koncowek kabli i inteligentnych czipow do poprawiania jakosci plyt cd:

http://www.audiovoodoo.glt.pl/

ergo jak chcecie cos porownywac to tylko slepy odczyt bo inaczej niektorzy beda slyszec roznice miedzy 48000hz a 47999hz.

Awatar użytkownika
booker
Posty: 1272
Rejestracja: 08 paź 2008, 17:54
Grupa: MultiSyte Labz

#20 Post autor: booker »

wackee pisze:
booker pisze:A z ciekawości. Który zak? Możesz zrobić mp3 czy tam flaka? Chętnie posłucham.
No właśnie miałem zaproponować ;)
Pyknę w wolnej chwili :)
Spisz przy okazji wszystkie numerki ze swojego Sida. Moze masz jakis ciekawy model. Mozna by wyslac chlopakom od resida-fp razem z nagraniem to by dorobili definicje.
Izaak Berenbaum pisze:[...] niektorzy beda slyszec roznice miedzy 48000hz a 47999hz.
Wot? :lol:
Takibardzodługipodpissetuszczelecobyśmiałchwilkęoddechuaizadumymożeewentualniewkurtegozestraciłeśpółminutyżycianaczytanietekstuoniczym.

ODPOWIEDZ