Pi1541

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
maliniak
Posty: 62
Rejestracja: 19 maja 2016, 19:18

Re: Pi1541

#101 Post autor: maliniak »

Dziś sprawdzałem ponownie Insomnie na v1.07.
Fakt , nie działa w układzie B , ja stosuje 2x 7607, na wersji A przy samym konwerterze napięć Insomnia działa, drive test przechodzi bez problemu.
Bramki logiczne tworzą jakieś opóźnienie chyba około 9ns.
Bierzcie pod uwagę to że betatesty i tworzenie kompatybilności były robione na samym konwerterze napieć wersja A.
Dopiero po wydaniu v1.0 okrzyknięto że przydała by się wersja z przerzutnikami 7606 i Steve z tego co wiem odwracał stany wyjściowe na gpio aby dostosować sygnały do bramki itd.. nie brał pod uwagę opóźnienia tych bramek i co za tym idzie część dem może teraz działać nieprawidłowo w wersji B.

Uszkadzanie obrazów też mi się zdarzyło, ponoć problem był z szybkim wyłączeniem maliny, tak ktoś pisał, funkcje Save po wyjściu z emualacji dodał na prośbę kogoś, i dopiero po napisie Save Complete można wyłączyć malinę z zasilania, nie wolno w trakcie emulacji.

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

Re: Pi1541

#102 Post autor: Nameless »

maliniak pisze: Uszkadzanie obrazów też mi się zdarzyło, ponoć problem był z szybkim wyłączeniem maliny, tak ktoś pisał, funkcje Save po wyjściu z emualacji dodał na prośbę kogoś, i dopiero po napisie Save Complete można wyłączyć malinę z zasilania, nie wolno w trakcie emulacji.
jestem skłonny napisać, że uszkodzenia obrazów częściej następują po Save Complete, niż po wyłączeniu zasilania.

Dziś sprawdzę jeszcze raz test z insomni na A i na karcie 10, bo na 4 na pewno raz test mi przeszedł, ale jak już malinka była wygrzana to się wykrzaczył. Na B najdalej udało mi sie dojść chyba do 37/44

Awatar użytkownika
maliniak
Posty: 62
Rejestracja: 19 maja 2016, 19:18

Re: Pi1541

#103 Post autor: maliniak »

U mnie na B - wejścia i wyjścia są na bramkach 7407 - krzaczy na 02/44, drugi test 14/44

Na konwerterze napięć jest OK. Karta Sandisk 16GB klasy 10.
Nie zauważyłem problemów po długim używaniu maliny , chodziła mi nie raz na demach z kilka godzin za dnia w czasie betatestów, tylko tak jak pisałem używałem samego konwertera napięć.

Może bramki na liniach są winne? W końcu dają jakieś opóźnienia,czasami zadziała demo, czasami nie. A to może nie wina wygrzania maliny. Dwa testy w insomni wykazały że test nie zatrzymał się w tym samym miejscu, a u każdego staje w innym miejscu.

Awatar użytkownika
maliniak
Posty: 62
Rejestracja: 19 maja 2016, 19:18

Re: Pi1541

#104 Post autor: maliniak »

Zapomniałem dodać że testy robię na czystym kernalu bez dopałek typu AR.

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

Re: Pi1541

#105 Post autor: Nameless »

dziś mi się udało pogonić insomnie i odpaliłem na A i B.
Jednak przy okazji testów wyszło mi ze BIBA3 coś nie bardzo działa. Demo przestało mi działać w momencie gdy miało pojawić się morze i łodeczki papierowe.

w dalszym ciągu wkurzające sa savey.

Malina raczej nie ma nic do tego, czepiałem się bo nie było do czego :-) ale skoro innym krzaczy tzn ze cos jest na rzeczy

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Pi1541

#106 Post autor: wegi »

Jeszcze nie uruchamiałem PI1541, co do zwiech mam takie przemyślenia, ponieważ uruchamiałem samo PI:

1. Karta class 10 obowiązkowo
2. Porządny zasilacz
3. Miedziane radiatory
4. Zalecany wentylatorek

Nie wszystkie zwiechy muszą być bugami oprogramowania.

Jeżeli "byle jak" staramy się uruchomić PI i pomijać zalecenia to i potem ono chodzi "byle jak", szczególnie jak raportujecie, że gorzej się dzieje po wygrzaniu.
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
rs2322
Posty: 162
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:39
Kontakt:

Re: Pi1541

#107 Post autor: rs2322 »

Zasilanie jest istotne bardzo przy tym dokładnie urządzeniu ale nie da się ukryć że temperatura ma też ogromne znaczenie, co nie ukrywałam bagatelizowałem. Dziś kilkakrotnie uruchomiłem na wersji B Insomnie, za każdym razem finał do końca – opisze jak tylko znajdę chwilkę co i jak bo nie ukrywam że jest to dość problematyczne, ponadto nie występuje już problem uszkadzaniem plików (auto save). Wykonałem też pomiary thl/tlh i mam nie więcej niż 4ns (będę opisywał szerzej temat to umieszczę przebiegi).

Wracając do temperatury wystarczy odpalać w koło to samo demo na RPi (bez względu na wersje A czy B), po osiągnięciu pewnej temperatury RPi za każdym razem jest zwiecha niestety w losowym momencie dema.
Testy jak i pomiary prowadziłem na RPi bez +, bez radiatorów, na zmodyfikowanym zasilaczu.
rs2322 [ten z banem od Raf'a] z forum c64power
Projekty elektroniki, pamięci sram, eprom, eeprom, flash, programowanie free.
kontakt: rs2322[at]interia.pl

aniol
Posty: 21
Rejestracja: 28 sty 2018, 17:04

Re: Pi1541

#108 Post autor: aniol »

Jeśli temp zagra tu pierwsze skrzypce to robienie kanapki nie będzie dobrym wyjściem. Wtryniłbym w obudowę od 1541, płytki obok siebie, jakaś cicha Noctua i już ;)

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

Re: Pi1541

#109 Post autor: starymarabut »

Może płytka z otworami nad źródłami ciepła nie będzie ograniczać odprowadzania ciepła?
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

Re: Pi1541

#110 Post autor: Nameless »

Ja dziś poskładałem w wersji A z LCD i muszę przyznać , że chodzi o niebo lepiej. Test insomni przeszedł mi za każdym razem nawet po 4 godzinach zabawy. Jedyny problem jaki napotkałem to demo Biba 3, które nie działa prawidłowo.
Miałem jeszcze problem z wystartowaniem Shores of Refelection, ale po przesiadce na szybszą kartę poszło.

Awatar użytkownika
maliniak
Posty: 62
Rejestracja: 19 maja 2016, 19:18

Re: Pi1541

#111 Post autor: maliniak »

Spróbujcie w wersji A bez wyswietlacza OLED tzn. nie musicie go wylutować , ważne aby wyłączyć go w core w options.txt wstawić "//" na początku opcji wyswietlacza.

Steve zauważył że Pi1541 jest mniej stabilne z wyswietlaczem OLED i będzie próbował to naprawić.

Awatar użytkownika
rs2322
Posty: 162
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:39
Kontakt:

Re: Pi1541

#112 Post autor: rs2322 »

maliniak jak mozesz to popros aby Setve wywalij auto save i dał to jako opcje do pliku konfiguracyjngo bo to spowalnia prace z pi w mojej ocenie i wielokortnie uszkodziło mi pliki (i nie tylko mnie) bez potrzeby zdejmowania zasilani z pi.
rs2322 [ten z banem od Raf'a] z forum c64power
Projekty elektroniki, pamięci sram, eprom, eeprom, flash, programowanie free.
kontakt: rs2322[at]interia.pl

Awatar użytkownika
maliniak
Posty: 62
Rejestracja: 19 maja 2016, 19:18

Re: Pi1541

#113 Post autor: maliniak »

OK propozycja wysłana

Awatar użytkownika
maliniak
Posty: 62
Rejestracja: 19 maja 2016, 19:18

Re: Pi1541

#114 Post autor: maliniak »

Odpisał że jutro wyda poprawkę do "autosave" nie wiem dokładnie jeszcze jak to będzie wyglądać ale zobaczymy jutro.

Ponadto testujcie v1.10 bo w tej wersji poprawił kompatybilność z 7406. ( czyli wersja B )

edit.
Mi dalej insomnia na wersji B nie rusza, staje już na 01.
Obrazy uszkadzają się dalej, poczekajmy na jutrzejszą wersje v1.11

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

Re: Pi1541

#115 Post autor: Nameless »

super. czekam
testuje i ... zwariuje
insomnia na wersji A dziala mi test za kazdym razem , ale ComaLight 13 lubi się wywalic prawie za kazdym razem :-D
znowu musze poprawiac pliki bo mi poniszczyly sie na karcie

maliniak a sprawdzałeś BIBE 3 ?

Bartek2075
Posty: 13
Rejestracja: 24 cze 2017, 14:29

Re: Pi1541

#116 Post autor: Bartek2075 »

Udało się komuś odpalić demko Uncensored? Bo mi ani razu, testowałem obrazy dyskietek z kilku źródeł.

Awatar użytkownika
maliniak
Posty: 62
Rejestracja: 19 maja 2016, 19:18

Re: Pi1541

#117 Post autor: maliniak »

Nameless pisze:maliniak a sprawdzałeś BIBE 3 ?
Sprawdziłem , to samo co u ciebie, na każdej wersji od v1. Wersja sprzętowa A i B.
Bartek2075 pisze:Udało się komuś odpalić demko Uncensored? Bo mi ani razu, testowałem obrazy dyskietek z kilku źródeł.
Tak , ale tylko na wersji sprzętowej A.

Ogólnie soft Pi1541 był tworzony na wersji sprzętowej A i dlatego kompatybilność dem jest większa na wersji A niż B.

edit.
Ogólnie testuje v1.11 i insomnia czasami działa , czasami nie , niewiem dlaczego tak jest. Gorąco dziś jest.

Awatar użytkownika
maliniak
Posty: 62
Rejestracja: 19 maja 2016, 19:18

Re: Pi1541

#118 Post autor: maliniak »

http://www.lemon64.com/forum/viewtopic. ... &start=510

https://syonyk.blogspot.com/2018/03/ras ... tsink.html

Fakt, dodałem wentylator na radiator i jest lepiej. Czyli oprogramowanie układowe Raspberry dławi go przy temperaturze powyżej 80 stopni. Napiszcie co wy sądzicie o tym.

Bartek2075
Posty: 13
Rejestracja: 24 cze 2017, 14:29

Re: Pi1541

#119 Post autor: Bartek2075 »

Pomysł z chłodzeniem podoba mi się, bo wiadomo czym chłodniej tym lepiej. Mam jednak małe ale: spora część posiadaczy, jak nie wszyscy mają shielda- płytke niemalże nad Raspberry. I tutaj pojawia się problem, albo zaprojektować nowe płytki, albo na krótkich gotowych kabelkachbto spiąć.
Ja co prawda dałem 1 radiator ale on jest mniejszy od kostki do gier planszowych.
Btw. będę dalej testował pi1541 ale dziś powinna dotrzeć do mnie pewna zabawka iiiii pewnie nie prędko podłącze pi1541 :lol:

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

Re: Pi1541

#120 Post autor: starymarabut »

Uszczelnić dwa dłuższe boki płytek pi i shielda i masz tunel, na czele którego montujesz wiatraczek.
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

ODPOWIEDZ