The Ultimate-64! Nowy Projekt od Gideona

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
kmeg
Posty: 468
Rejestracja: 08 wrz 2009, 15:33
Grupa: Albion Crew

The Ultimate-64! Nowy Projekt od Gideona

#1 Post autor: kmeg »

Gideon ma nowy projekt - Commodore 64 na FPGA.

http://1541ultimate.net/content/index.p ... 74&catid=9

KB777
Posty: 250
Rejestracja: 03 wrz 2009, 11:21

Re: The Ultimate-64! Nowy Projekt od Gideona

#2 Post autor: KB777 »

A i Jens się odgrażał, że C64 Reloaded Mk2 (również z FPGA na pokładzie) się pojawi. Klęska urodzaju ;)
- konto nieaktywne -

kotrobot
Posty: 2362
Rejestracja: 06 lis 2008, 13:55
Grupa: URDAD

Re: The Ultimate-64! Nowy Projekt od Gideona

#3 Post autor: kotrobot »

Zapowiada się dobrze.

Co na to Wielki Elektronik?
Olo forum atakuje. Żadnej litości nie czuje.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

Re: The Ultimate-64! Nowy Projekt od Gideona

#4 Post autor: Nitro »

Nie jestem elektronikiem ale po zerknięciu Ultimate-64 a C64 reloaded MKII to dwa różne światy, pierwszy to odtworzenie całego C64 w scalaku FPGA(+dorzucenie do pakietu odpowiednika Ultimate), ewentualnie z opcją podpięcia oryginalnych SID'ów dla purystów. To już po części było: Commodore One, MIST, Turbo Chameleon.
Po części bo Ultimate pozwala też podpiąć fizyczne kartridże, stacje, joye - to duża imo innowacja oraz wchodzi w obudowę od C64.

C64 Reloaded to po prostu nowa płyta 'główna' do której trzeba wsadzić stare 20-30 letnie dedykowane scalaki aby całość odpaliła. FPGA czy tam jakiś mikrokontroler sprawia, że płyta jest 'inteligentna' - identyfikuje i podaje odpowiednie napięcia i zegary na SID'y czy też inne scalaki PAL/NTSC.
Analogicznie Jens robi też Amiga Reloaded.

KB777
Posty: 250
Rejestracja: 03 wrz 2009, 11:21

Re: RE: Re: The Ultimate-64! Nowy Projekt od Gideona

#5 Post autor: KB777 »

Nitro pisze:Nie jestem elektronikiem ale po zerknięciu Ultimate-64 a C64 reloaded MKII to dwa różne światy, pierwszy to odtworzenie całego C64 w scalaku FPGA(+dorzucenie do pakietu odpowiednika Ultimate), ewentualnie z opcją podpięcia oryginalnych SID'ów dla purystów. To już po części było: Commodore One, MIST, Turbo Chameleon.
Po części bo Ultimate pozwala też podpiąć fizyczne kartridże, stacje, joye - to duża imo innowacja oraz wchodzi w obudowę od C64.

C64 Reloaded to po prostu nowa płyta 'główna' do której trzeba wsadzić stare 20-30 letnie dedykowane scalaki aby całość odpaliła. FPGA czy tam jakiś mikrokontroler sprawia, że płyta jest 'inteligentna' - identyfikuje i podaje odpowiednie napięcia i zegary na SID'y czy też inne scalaki PAL/NTSC.
Analogicznie Jens robi też Amiga Reloaded.
Reloaded ? Mówisz o tym, które Jens wyprzedał już. A ja mówię o nowym, o którym Jens jak na razie dużo nie powiedział. Ale ma korzystać z rozwiązań Kameleona, a tam jest i VIC i SID i REU i turbo 6502 i stacja...

Amigowe reloaded też tak do końca nie jest "pure", bo udało się trochę nagiąć prawa fizyki ;)

A co Kisiel kombinuje (@kotrobot) ? Na bazarowym ("telegazetowoscenowym", uwielbiam te Wasze określenia ;) ) forum schemat wrzucił. Można zgadywać co się zmieści a co nie...

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka
- konto nieaktywne -

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

Re: The Ultimate-64! Nowy Projekt od Gideona

#6 Post autor: Nitro »

https://icomp.de/shop-icomp/en/shop/pro ... d-mk2.html
We are currently preparing production. Almost all components are already in stock. When all parts are confirmed by our suppliers, we will start taking orders. This will most likely be in the first week of august 2017. There will be no shortage. We are prepared.
Ja pisałem opierając się o tą stronę. I wątpię aby projekt został zarzucony na rzecz czegoś z większością rzeczy w FPGA. Za to wypuszczenie wersji 'X' z podpiętym kameleonem jako kolejnego produktu, jasne. To są dwa inne światy i dwa inne targety imo.

comankh
Posty: 1622
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

Re: The Ultimate-64! Nowy Projekt od Gideona

#7 Post autor: comankh »

Nitro pisze:To już po części było: Commodore One, MIST, Turbo Chameleon.
po części, w pierwszych dwóch przypadkach brakuje stabilnych, kompatybilnych i aktualnych wsadów (np. bez stacji zapomnij o oglądaniu dem a i tak jest... różnie). nie obsługują hardware poza iec (cone ma port kartridża ale co z tego :>) no i nie pasują do oryginalnej obudowy :D

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

Re: The Ultimate-64! Nowy Projekt od Gideona

#8 Post autor: Nitro »

Tak tak, jakość implementacji, po Gideonie myślę można się spodziewać szybkiego wyjścia na czoło stawki.

KB777
Posty: 250
Rejestracja: 03 wrz 2009, 11:21

Re: RE: Re: The Ultimate-64! Nowy Projekt od Gideona

#9 Post autor: KB777 »

Nitro pisze:https://icomp.de/shop-icomp/en/shop/pro ... d-mk2.html
We are currently preparing production. Almost all components are already in stock. When all parts are confirmed by our suppliers, we will start taking orders. This will most likely be in the first week of august 2017. There will be no shortage. We are prepared.
Ja pisałem opierając się o tą stronę. I wątpię aby projekt został zarzucony na rzecz czegoś z większością rzeczy w FPGA. Za to wypuszczenie wersji 'X' z podpiętym kameleonem jako kolejnego produktu, jasne. To są dwa inne światy i dwa inne targety imo.
Odszczekuję. Zapowiedzi Jensa były bardziej ambitne.
Może lepsze foty C64R mk2 by coś więcej powiedziały, ale mi to wygląda na jedno większe CPLD (PLA głównie) i MCU do obsługi USB (konfiguracja/flash). To ostatnie to pewnie te "rozwiązania z Kameleona", tam właśne tym się zajmuje AVR.

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka
- konto nieaktywne -

KB777
Posty: 250
Rejestracja: 03 wrz 2009, 11:21

Re: The Ultimate-64! Nowy Projekt od Gideona

#10 Post autor: KB777 »

To Jensowe wunderwaffe to ma być MK3. Na czasie jak widać nie jestem.
- konto nieaktywne -

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

Re: The Ultimate-64! Nowy Projekt od Gideona

#11 Post autor: Nitro »

Ogólnie wg.mnie powinny być ciągnięte dwie linie - ala MK2 czyli w miarę czysty od przeróbek zamiennik płyty głównej który 'luksusowo' obsługuje dedykowane chipy poprzez autowykrywanie, wysokiej jakości ścieżki/routing dające czysty obraz/dźwięk finalnie zabezpieczenie przed przepięciami.
Bo same scalaki to znowu się nie znam ale chyba te 20-30 lat pociągną, a w tym okresie ktoś zrobi kopie prawdziwie 1:1, już teraz jest to możliwe tylko się zwyczajnie nie opłaca finansowo.

Z drugiej strony projekt ala Ultimate 64 gdzie reimplementujemy wszystko w FPGA, dokładamy opcjonalne ekstra opcje w rodzaju 14MHz, dodatkowych trybów graficznych itd. Ale cały czas podstawą jest 95%-100% zgodność z oryginałem.

I tak sytuacja wygląda w przypadku ZX Spectrum, oczywiście jest to maszyna o wiele prostsza z tylko dwoma układami dedykowanymi: ULA oraz AY.

ODPOWIEDZ