Ciotki, Ujce bebechy na bok. Czyli rozmowy o bebechach C64.

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.

Czy uwarzasz że taki temat ma sens?

Czas głosowania minął 18 paź 2009, 21:16

TAK
3
30%
NIE
2
20%
MTV (Mnie To Wali) ;-)
5
50%
 
Liczba głosów: 10

Wiadomość
Autor
Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

Ciotki, Ujce bebechy na bok. Czyli rozmowy o bebechach C64.

#1 Post autor: Jacek31 »

Długo się zastanawiałem czy założyć ten temat i jak go nazwać :?: Ale w pamięci utknął mi właśnie z dzieciństwa cytat w tytule, którego używał ponad 20 lat temu mój śp. ksiądz proboszcz, na lekcjach religii, aby zwrócić nasza uwagę i zainteresować zajęciami.
Pytanie po co to komu, przecież w necie pełno schematów i innych danych o C64, po co śmiecić na forum ?
Moim celem jest raczej temat gdzie można swobodnie porozmawiać o różnych koncepcjach przeróbek C64 od strony płyty głównej czy peryferii.
Oraz wymiana się danymi co gdzie można kupić, w razie draki i padnięcia jakiś podzespołów.
Inspiracją :idea: natomiast były dla mnie te 2 chyba dziś już archaiczne scalaczki które udało mi się przypadkiem kupić (za całkiem przystępną cenę 5zł szt.) poszukując innego, a które widać na zdjęciu. Mianowicie 74LS612 czyli jednostkę MMU oraz 74HCT297.
Szczerze obecnie kombinuję czy da się to wszczepić jakoś do C64, no ale jak na razie wydumałem tylko że PLA (właściwie w moim C64 zwią to już MMU :?: o kodowej nazwie 252535-01) i budowa RAMu jest skuteczną przeszkodą, więc trzeba wykombinować jak tu zrobić w bambuko PLA tak aby VIC nie ocipiał z wrażenia. :?:
Załączniki
612MMU.jpg
612MMU.jpg (112.61 KiB) Przejrzano 13293 razy

k.

#2 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 14:17 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#3 Post autor: Jacek31 »

Mnie raczej interesuje jak tu zrobić aby C64 miał przynajmniej ten 1MB RAM, ale prawdziwego RAM takiego z którego można wykonywać program, a nie tylko kopiować bloki, między wewnętrznym RAM C64 a wirtualną przestrzenią rozszerzoną. Ale świta mi już pomysł jak przerobić płytę główną, natomiast jeszcze muszę poczekać na oscyloskop, aby sprawdzić to i owo. Oczywiście nie obędzie się bez siostro proszę skalpel.
Ogólnie sprawa wygląda tak:
- układy U11 i U10 (41464) mają na stałe zwarte do masy końcówki nr1 (CS -chip Select). Czyli wiszą ciągle na magistrali danych i nie ma możliwości ich odseparowania w sposób programowy. Konkretnie ich bufora WE/WY szyny danych. Oczywiście poza tym co oferuje PLA, ale wtedy albo odzywają nam się pamięci ROM albo układy I/O choć tu akurat mamy 512B przestrzeni niejako dla siebie.
- pytanie 2 najważniejsze jak sprzętowo działa układ 252535-01 U8? Czy jest to po prostu integracja w jednym scalaku nazwijmy to dyskretnych układów 74LSxxxx z starego C64, czy jednak coś trochę architektonicznie więcej i jak zmodyfikowane?
- jak od strony sprzętu wygląda sprawa współpracy U8 z U7 (VIC). Konkretnie pytanie brzmi. Czy w czasie cyklu dostępu do RAM (systemowego nie koloru w obrębie pamięci ekranu) przez VIC na liniach Expansion port pojawia się adres wystawiany przez VIC. Niby zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami projektowania magistrali komputerów powinien, ale z schematu nie wynika to już tak jednoznacznie.
PS. CDN.. ale muszę jeszcze trochę podumać nad schematem i książeczką.

KB777
Posty: 250
Rejestracja: 03 wrz 2009, 11:21

#4 Post autor: KB777 »

Jacek31 pisze: - pytanie 2 najważniejsze jak sprzętowo działa układ 252535-01 U8? Czy jest to po prostu integracja w jednym scalaku nazwijmy to dyskretnych układów 74LSxxxx z starego C64, czy jednak coś trochę architektonicznie więcej i jak zmodyfikowane?
- jak od strony sprzętu wygląda sprawa współpracy U8 z U7 (VIC). Konkretnie pytanie brzmi. Czy w czasie cyklu dostępu do RAM (systemowego nie koloru w obrębie pamięci ekranu) przez VIC na liniach Expansion port pojawia się adres wystawiany przez VIC. Niby zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami projektowania magistrali komputerów powinien, ale z schematu nie wynika to już tak jednoznacznie.
Co do pierwszego - można zakładać, że działa jak te całe dzikie stado TTL-i ze starego C64. Ale czy czegoś nie zmieniono przy okazji - nikt Ci nie powie, bo źródła/schematu od tego Gate Arraya pewnie już nikt nie ma...

Co do drugiego - jest taki trik z wykonywaniem kodu w obszarze I/O przy niepodłączonym kartridżu, gdzie proc w swoim cyklu widzi to co wystawił VIC w swoim cyklu (pół taktu zegara wcześniej). No to wg mnie aktywność VICa jednak widoczna jest na Expansion.
Jak odnajdę swojego "sprzętowego breakpointa", czyli 3 komparatory (hct688) + trochę logiki to mogę sprawdzić czy w cyklach VICa będę miał "strzały" w dowolny obszar.
- konto nieaktywne -

k.

#5 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 14:17 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

KB777
Posty: 250
Rejestracja: 03 wrz 2009, 11:21

#6 Post autor: KB777 »

Yyy... Mi się wydaje, że omomierzem to jedynie wykryjesz, że A8-A11 są podpięte do magistrali i "widoczne" wprost na expansion.

A14 i A15 idą z CIA...
- konto nieaktywne -

k.

#7 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 14:18 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Izaak Berenbaum
Posty: 185
Rejestracja: 15 wrz 2008, 23:10
Grupa: Tel Aviv

#8 Post autor: Izaak Berenbaum »

KB777 pisze:Co do drugiego - jest taki trik z wykonywaniem kodu w obszarze I/O przy niepodłączonym kartridżu, gdzie proc w swoim cyklu widzi to co wystawił VIC w swoim cyklu (pół taktu zegara wcześniej). No to wg mnie aktywność VICa jednak widoczna jest na Expansion.
dosc "analogowo" to dziala,niestety. generalnie warunkiem stabilnego dzialania programow uruchamianych w obszarze $de00-$dfff sa nowe uklady(85xx) i dobre ekranowanie przeciwzakloceniowe.

Awatar użytkownika
prezes
Posty: 213
Rejestracja: 15 wrz 2008, 17:40

#9 Post autor: prezes »

Izaak Berenbaum pisze:warunkiem stabilnego dzialania programow uruchamianych w obszarze $de00-$dfff sa nowe uklady(85xx) i dobre ekranowanie przeciwzakloceniowe.
o co chodzi z tymi zakłóceniami?

Awatar użytkownika
Izaak Berenbaum
Posty: 185
Rejestracja: 15 wrz 2008, 23:10
Grupa: Tel Aviv

#10 Post autor: Izaak Berenbaum »

sygnal z otwartej przestrzeni adresowej jest bardzo slaby i jakiekolwiek wieksze szumy na szynie danych moga spowodowac bledy odczytu.

tutaj post goscia ktory sporo sie tym bawil: http://groups.google.com/group/comp.sys ... c8054d0fd3

KB777
Posty: 250
Rejestracja: 03 wrz 2009, 11:21

#11 Post autor: KB777 »

kisiel pisze:nie myśl, sprawdź.
Myśl, to nie będziesz musiał sprawdzać ;)

Sprawdzone - potwierdzone. VICowe A8 (32), A9 (33), A10 (34) i A11 (23) idą do Expansion wprost. Reszta nie.
- konto nieaktywne -

Awatar użytkownika
booker
Posty: 1272
Rejestracja: 08 paź 2008, 17:54
Grupa: MultiSyte Labz

#12 Post autor: booker »

Jacek31 pisze:Mnie raczej interesuje jak tu zrobić aby C64 miał przynajmniej ten 1MB RAM, ale prawdziwego RAM takiego z którego można wykonywać program, a nie tylko kopiować bloki, między wewnętrznym RAM C64 a wirtualną przestrzenią rozszerzoną.
Jednym słowem interesuje Cię wykonanie unikatu C-64 z 1MB ram? :)
Takibardzodługipodpissetuszczelecobyśmiałchwilkęoddechuaizadumymożeewentualniewkurtegozestraciłeśpółminutyżycianaczytanietekstuoniczym.

Awatar użytkownika
leming
Posty: 538
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:15
Grupa: Onslaught, Fatum

#13 Post autor: leming »

kombinujecie ;) c64 to c64 takim go stworzyli i z tym trzeba zyc. Mnie na przyklad tylko kartdridge interesuja bo nie trzeba nic lutowac. Zrobic to co mowisz na cartridgu oo to bede popierac.
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

Awatar użytkownika
V-12
Posty: 351
Rejestracja: 18 lut 2009, 13:51
Grupa: Tropyx
Kontakt:

#14 Post autor: V-12 »

booker pisze:
Jacek31 pisze:Mnie raczej interesuje jak tu zrobić aby C64 miał przynajmniej ten 1MB RAM, ale prawdziwego RAM takiego z którego można wykonywać program, a nie tylko kopiować bloki, między wewnętrznym RAM C64 a wirtualną przestrzenią rozszerzoną.
Jednym słowem interesuje Cię wykonanie unikatu C-64 z 1MB ram? :)
Expertem w temacie nie jestem, ale bez bloków imho się nie obejdziesz. Tyle, że np. w przypadku rozszerzenia +60k przełączasz sobie między oryginalną pamięcią a rozszerzeniem i możesz wówczas wykonywać program na rozszerzonej pamięci. Jednakże fizyczne C64 bez żadnych extremalnych modyfikacji potrafi obsłużyć Ci tylko 64KB i w tym obszarze tylko może pracować. Możesz zatem pracować na rozszerzonej pamięci, ale zawsze tylko po wybraniu określonego bloku. Na takiej samej zasadzie działa rozszerzenie +256k sociego, gdzie masz 4 bloki po 64 KB wraz ze stroną zerową i możesz sobie wybrać któryś blok i na nim pracować. Przy 1 MB zapewne działałoby tak samo :) miałbyś po prostu 16 bloków po 64 KB. Ale domyślam się, że nie o to Ci chodzi :D
http://www.riversedge.pl/ - Zapraszam na nową odsłonę mojej strony z artykułami i galerią! Scena C64, wywiady, relacje z koncertów etc.

Awatar użytkownika
booker
Posty: 1272
Rejestracja: 08 paź 2008, 17:54
Grupa: MultiSyte Labz

#15 Post autor: booker »

Hmm, wstawić drugiego procka no i może ten 1MB by się dało zaadresować. Szyna jest 16bit no nie? :D

ps. nie znam się :>
Takibardzodługipodpissetuszczelecobyśmiałchwilkęoddechuaizadumymożeewentualniewkurtegozestraciłeśpółminutyżycianaczytanietekstuoniczym.

k.

#16 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 14:19 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

zyga
Posty: 177
Rejestracja: 05 gru 2008, 08:58
Grupa: Alliance

#17 Post autor: zyga »

No szyna jest 16 bit, ale szyna adresowa, a to akurat wystarcza do zaadresowania 64kB :) Do zaadresowania 1MB potrzebujemy 20 bitów.

A 65816 ma szynę danych 16bit, ale tylko wewnętrznie. Na zewnątrz wychodzi 8 bitów (jak w intelu 8088).

Jak się mylę, niech ktoś mnie poprawi.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#18 Post autor: Jacek31 »

kisiel ma racje, trzeba by było wstawić 65C816, ale to by wiązało się praktycznie ze zrobieniem całej płyty głównej C64 na nowo aby mieć szynę adresową na 24 bity, bo proc ten nijako nie jest kompatybilny pinowo z 6502. Zresztą trzeba go przełączać w tryb kompatybilności z 6502, bo inaczej nawet rejestr statusu jest inaczej zorganizowany. Oczywiście jest to jak najbardziej możliwe, proce 65C816 są do kupienia bez problemu w cenie 10$ za sztukę. Taki C64 byłby istnym małym pociskiem międzykontynentalnym z głowicą atomowa taktowaną zawrotną szybkością do 14MHz. Tylko że ja nie chcę budować C64 TURBO PLUS.
Mnie bardziej interesuje próba ożenienia C64 z MMU 74LS612 widocznym na zdjęciu i w tedy będzie ten 1MB.

k.

#19 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 14:22 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Pampam
Posty: 57
Rejestracja: 10 cze 2009, 18:06

#20 Post autor: Pampam »

Jacek31 pisze:kisiel ma racje, trzeba by było wstawić 65C816, ale to by wiązało się praktycznie ze zrobieniem całej płyty głównej C64 na nowo aby mieć szynę adresową na 24 bity, bo proc ten nijako nie jest kompatybilny pinowo z 6502. Zresztą trzeba go przełączać w tryb kompatybilności z 6502, bo inaczej nawet rejestr statusu jest inaczej zorganizowany. Oczywiście jest to jak najbardziej możliwe, proce 65C816 są do kupienia bez problemu w cenie 10$ za sztukę. Taki C64 byłby istnym małym pociskiem międzykontynentalnym z głowicą atomowa taktowaną zawrotną szybkością do 14MHz. Tylko że ja nie chcę budować C64 TURBO PLUS.
Mnie bardziej interesuje próba ożenienia C64 z MMU 74LS612 widocznym na zdjęciu i w tedy będzie ten 1MB.
To jest jak dorabianie skrzydel do czolgu

ODPOWIEDZ