zasilanie c64

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
skull
Posty: 760
Rejestracja: 15 wrz 2008, 08:18
Grupa: samar

zasilanie c64

#1 Post autor: skull »

Zastanawiam się, nad umieszczeniem małego zasilacza wewnątrz obudowy c64. A że z elektroniką u mnie nie najlepiej, więc się zapytuję czy jakbym umieścił niewielki zasilacz nie stablizowany na 9v (AC) - taki na 1 Amper - i na jego wyjście wpiął moduł stablizatora napiecia na 5v, czy takie coś by zdało egzamin i w miarę emulowało oryginalny ?
Bo pecet to zwykły banan...

k.

#2 Post autor: k. »

Ok, obróć swojego komodorka i przeczytaj co ma napisane na nalepce. 15W? 1Ax9V = 9W.
Pamiatno?

Awatar użytkownika
skull
Posty: 760
Rejestracja: 15 wrz 2008, 08:18
Grupa: samar

#3 Post autor: skull »

fakt. No dobra, ale niech to będzie i 2 A - czy projekt byłby poprawny ?
Wyjście 9V AC do płyty i jednocześnie na moduł stablizatora V5 i z niego do płyty. Nie będzie to sobie "przeszkadzało", czy muszą być to dwa oddzielne obwody ?
Bo pecet to zwykły banan...

k.

#4 Post autor: k. »

tak to działa jak się podłączy zasilacz od grzyba. IMHO taniej i bezpieczniej.
Tylko pamiętaj że nie ma zegara 50HZ więc np. nie masz czasu w programach.

Awatar użytkownika
skull
Posty: 760
Rejestracja: 15 wrz 2008, 08:18
Grupa: samar

#5 Post autor: skull »

No właśnie wiem - czyli bliższe orginałowi rozwiązanie jest ze zmiennym 9V. Pozatym jak pisałem chciałbym to zmieścić w obudowie c64 (zasilacz PC ;-) ) I teraz jeszcze jedno pytanie, czy z tego też by się udało ??
http://allegro.pl/item729617716_promocj ... laski.html
Bo pecet to zwykły banan...

k.

#6 Post autor: k. »

być może, nie wiem co to za cudo.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#7 Post autor: Jacek31 »

Ten układzik na Allegro to transformator elektroniczny, czyli właściwie przetwornica AC/AC. Stosuje się go przeważnie do zasilania lampek, popularnych halogenów.
Niestety czy się nadaje do zasilania C64 ci nie powiem, bo nie umie znaleść schematu zasilacza z C64. (tak na szybciora)
Natomiast przy próbie budowania własnego zasilacza, zintegrowanego w C64 problem to trafo, które jest wielkie gabarytowo. chyba zę znajdziej taki mały transformator triodalny (okrągły), ale trzeba pamiętać o jego pewnych właściwościach i dobudowywać do niego obwód soft-startu.
Zerknij sobie tutaj, są tam w miarę małe trafa 20W na 12V i układy soft-startu do nich. TST20W/12V powinno ci starczyć.
http://www.tme.eu/transformator-sieciow ... 0w_8v.html

k.

#8 Post autor: k. »

no cóż, pomyślałem i tymczasowo ominąłem problem zegara, układ cpld mi daje prawie 50Hz (fi2/2*99^2) i do zastosowań sidplayer shufle styka. docelowo będzie i tak układ zegara na pcf. Prowizorka trzyma się najdłużej...;)
http://projekt64.filety.net/index.php?d ... ed50hz.avi

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#9 Post autor: Jacek31 »

Można wiedzieć jaki PCF?? Czyżby PCF8583 ? Choć nie wiem czy nie łatwiej zastosować sobie układ RTC stosowany w PC.

k.

#10 Post autor: k. »

wszystko zależy co masz.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#11 Post autor: Jacek31 »

I nie odpowiedziałeś na pytanie jaki konkretnie scalak ?? no ale OK.

k.

#12 Post autor: k. »

to takie ważne? nie pamietam. i2c


Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#14 Post autor: Jacek31 »

No nie chciałem wiedzieć z ciekawości bo mi np. PCF8583 leży i jest na I2c.
A tak po szybkiej analizie ten trafoczek na 12V (płaski) nie nadawał by się do integracji zasilania a budzie C64. Trafek na 9V owszem.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2009, 19:33 przez Jacek31, łącznie zmieniany 2 razy.

k.

#15 Post autor: k. »

no to pewnie ten, w sieci jest i źródło i schemat jak to podłączyć.

ODPOWIEDZ