up2rs - jak szybko przesłać program do C64

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
8bit2
Posty: 38
Rejestracja: 15 gru 2015, 21:21

#21 Post autor: 8bit2 »

Całkiem fajny projekt i najważniejsze że działa.
Jak byś dodał zworki to byłaby symulacja dla c64 kabla null modem.
Ja potrzebował czegoś szybszego i zrobiłem sobie interfejs na szybkość 230400 po RS i 115200 po USB (zastosowaniem ten sam konwerter co ty, a to jego max).
Dodatkowo mój układ obsługuje protokoły XY modem i liczy CRC.
Jak będę miał chwilę czasu to dodam mu jeszcze I2c ,ISP, onewire.

moneo
Posty: 54
Rejestracja: 06 lut 2010, 00:33

#22 Post autor: moneo »

8bit2 pisze:Całkiem fajny projekt i najważniejsze że działa.
Dziękuję.
8bit2 pisze: Jak byś dodał zworki to byłaby symulacja dla c64 kabla null modem.
Założeniem tego projektu, była łatwość montażu, a przez to wysoka dostępność interfejsu, więc dodawanie zworek, przełączników, czy czegoś tam jeszcze, czyli użycie lutownicy, nie wchodzi w grę.
8bit2 pisze: Ja potrzebował czegoś szybszego i zrobiłem sobie interfejs na szybkość 230400 po RS i 115200 po USB (zastosowaniem ten sam konwerter co ty, a to jego max).
Dodatkowo mój układ obsługuje protokoły XY modem i liczy CRC.
Jak będę miał chwilę czasu to dodam mu jeszcze I2c ,ISP, onewire.
Patrz wyżej. Gratuluję możliwości i wiedzy. Sam śledzę różne techniczne pomysły i rozwiązania w necie. Ale one wszystkie mają tą wadę, że często nie ma ujawnionych źródeł, często też są zbyt skomplikowane techniczne, żeby mogły zdobyć popularność.
Można opracować taki dżinks, że jakie USB z PC DMA w C64 i w sekundę 64kB ładujemy do ramu, ale jak toto będzie skomplikowane i ile będzie kosztowało i przede wszystkim, kto to wykona?

Pozdrawiam, M.

8bit2
Posty: 38
Rejestracja: 15 gru 2015, 21:21

#23 Post autor: 8bit2 »

A kto powiedział że moje rozwiązanie jest drogie.
W sumie dochodzi jeszcze układ at89s4051 za ok 5 zł. Plus drobnica elementów.
Ja nie zastosowaniem złącza (choć jest taka mozliwosc) tylko wstawilwm układ do środka c64 (bez lutowania nasadzony na 6526).
Niepotrzebne nawet programatora bo układ można zaprogramowac po wbudowaniu.

moneo
Posty: 54
Rejestracja: 06 lut 2010, 00:33

#24 Post autor: moneo »

KB777 pisze:
moneo pisze:
KB777 pisze: hmm... generalnie da się wycisnąć prawie 31 kB/s (kilobajtów, nie -bitów) z rejestru przesuwnego, jakby pokombinować to może by się dało pożenić go z SPI dostępnym w niektórych FTDI-kach (tych, które mają MPSSE).
Rozwijaj wątek. Jeśli to wymaga jedynie przylutowania kilku przewodów i tu i tam, oraz da się to dostosowac do protokołu OVer5, to jestem za.
Dostosować - czemu nie, skoro źródła są ;) Ale na Alledrogo nie znalazłem żadnego gotowego modułu z którymś z tych "pasujących" FTDI-kach.
No i to stwierdzenie praktycznie wyczerpuje chęć kontynuacji rozważań z mojej strony.

A nad tym muszę się zastanowić. Jako hobbista amator elektronik, potrzebuję więcej czasu, niż profesjonalista na co dzień zajmujący się techniką cyfrową w pytaniach i odpowiedziach.
M.

moneo
Posty: 54
Rejestracja: 06 lut 2010, 00:33

#25 Post autor: moneo »

8bit2 pisze:A kto powiedział że moje rozwiązanie jest drogie.

Ja tak zakładam, bo większość projektów dzisiejszych do c64 jest droga i... droga.
8bit2 pisze: W sumie dochodzi jeszcze układ at89s4051 za ok 5 zł. Plus drobnica elementów.

Mój projekt miał zrobić średnio rozgarnięty programista, bo Ci bardziej rozgarnięci wiedzą, gdzie znajduje się jakiś elektronik z lutownicą.
Drobica elementów elektronicznych nie leży w każdej szufladzie. Ja, żeby odnowić swoje hobby po latach, musiałem jednak wydać na tą "drobnicę".
A tak algorytm wykonania i używania mojego interfejsu jest prosty:
1. Kup złącze user port oraz PL2303HX.
2. Połącz to używając kleju.
3. Wgraj program, albo użyj cardridge Final3/ 1541u.
4. Programuj na PC, czerpiąc garściami z nowoczesności i zyskaj sławę wśród braci komodorowskiej uruchamiając napisane przez siebie demo na c64.
8bit2 pisze: Ja nie zastosowaniem złącza (choć jest taka mozliwosc) tylko wstawilwm układ do środka c64 (bez lutowania nasadzony na 6526).

Jak? Układ 6526 jest szeroki, at89s4051 jest wąski. Trzeba użyć lutownicy, żeby nóżki temu układu nie odpadły.
Pamiętaj, że większości jest niezmiernie trudno przekroczyć mentalną granicę i zacząć używać lutownicy na c64 .
Poza tym nadal jest kwestia przymocowania "drobnicy" do reszty. Bez lutownicy będzie trudno.
8bit2 pisze: Niepotrzebne nawet programatora bo układ można zaprogramowac po wbudowaniu.
Ale z poziomu c64, bez użycia programatora PC? Jeśli tak, to faktycznie, jest to duże ułatwienie, ale nadal stopień skomplikowania jest duży dla zwykłego programatora kodu...
... bo czeba lutować.
Ale w sumie, to czemu nie. Jeśli prostota wykonania i oprogramowanie jest tak banalne, jak interfejs PL2303HX + pakiet Over5, to opublikuj dokumentację swojego pomysłu, chętnie potestuję.
M.

ODPOWIEDZ