Prośba o pomoc z naprawą gniazda zasilania

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
JacekP
Posty: 2
Rejestracja: 08 maja 2015, 16:04

Prośba o pomoc z naprawą gniazda zasilania

#1 Post autor: JacekP »

Witam wszystkich, bardzo proszę o pomoc.

Najpierw wstęp:
nie jestem elektronikiem a zepsuło mi się gniazdo DIN 'Female' zasilania w C64 UWAGA G wersja nie Aldi. Komputer kupiłem i przywiozłem z Niemiec w 1992r, nówka ze sklepu. jestem jedynym użytkowinikiem od nowości, C64 odpalam regularnie 2-3x w miesiącu. Mieszkam koło Tarnowa i w naszej okolicy nikt nie naprawia C64 ale z analizy awarii jest to kwestia samego gniazdka. Tj. coś źle wchodzi wtyczka zasilacza i czasem w czasie działania C64 dźwięk mu 'trzeszczy'. Generalnie poza tym C64 100% sprawny. Mam inne C64 więc sprawdziłem zasilacz C64G i jego napięcia DIN i jest 100% OK, tj. na innych C64 dźwięk i obraz OK.

Znalazłem zakład, który naprawia sprzęt RTV i przelutują mi to gniazdko, jak zapewniają bez uszkodzenia płyty, części elektronicznych ale właściciel chce bym sam kupił gniazdko.

PROŚBA 1: nie potrafię czytać schematów, czy ktoś mógłby mi podać jakie konkretnie gniazdko DIN muszę sobie kupić. Mam C64G (wersja nie Aldi).

PROŚBA 2: dodatkowo ale Pan sam ma sobie pomierzyć, na schemacie w internecie znalazłem, że gniazda DIN miały nieco inne natężenia prądów w wersjach C64 i C64C. Czy coś takiego odnosi się do C64G tzn. jakie on ma mieć dokładnie - nie znalazlem schematu, jeśli ktoś móże pomóc bardzo proszę o pomoc

8bit
Posty: 34
Rejestracja: 15 sty 2014, 11:17

#2 Post autor: 8bit »

Chodzi o gniazdo DIN7 ważne - kątowe do druku .
To od zasilania w c64 jest najbardziej typowe.

Natężenie prądu w tym przypadku niema żadnego znaczenia bo wszystkie DIN mają takie same parametry.
We wszystkich wersjach C64 był stosowany ten sam rodzaj gniazd.
A sprawdziłeś czy przypadkiem nie wystarczyłoby poprawić luty na gnieździe ?
[EDIT]
Jesteś na 100 proc. pewien że uszkodzone jest gniazdo , a nie np. włącznik bo to on częściej sprawia problemy :?:

JacekP
Posty: 2
Rejestracja: 08 maja 2015, 16:04

#3 Post autor: JacekP »

Serdecznie dziękuję za pomoc.

To na pewno nie włącznik. Sprawdziłem na 3 zasilaczach a oryginalny na innym C64. Za każdym razem z tymi trzema (i oryginalnym) jeśli trzeszczy głośnik to wystarczy bardzo delikatnie pociągnąc palcem wtyczkę zasilacza do siebie i słychać delikatny trzask i dźwięk jest czysty.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

8bit
Posty: 34
Rejestracja: 15 sty 2014, 11:17

#4 Post autor: 8bit »

Takie gniazda mają w TME.
tme.eu

BigZ25
Posty: 58
Rejestracja: 22 sie 2014, 19:44

#5 Post autor: BigZ25 »

Złącze DIN 7??? Nie ma problemu, mam kilka takich :)
Jesteś zainteresowany to pisz: bigz12345@wp.pl

ODPOWIEDZ