Co kupić i jak to zrobić?

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
SubZero
Posty: 5
Rejestracja: 03 mar 2015, 18:24

Co kupić i jak to zrobić?

#1 Post autor: SubZero »

Dzień dobry :)

Po 30 latach wróciłem do mojej miłości z dzieciństwa czyli C64 i mam parę pytań. Co muszę kupić do wgrywania gier i dem? Mam magnetofon, ale bez żadnego finala jak kiedyś. Kaset też nie mam i raczej nie chcę z nich korzystać. Widziałem, że są jakieś rozszerzenia na karty SD/MMC, ale nie wiem, które będzie odpowiednie. Kiedyś na kasetach gry były pocięte na levele bez kontynuacji jak na dyskach więc może teraz jest jakiś sposób na emulacje FDD. Proszę o wyrozumiałość i dziękuję z góry za pomoc :)

comankh
Posty: 1622
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

#2 Post autor: comankh »

najtańsza emulacja fdd to sd2iec ale w zbyt wiele rzeczy nie pograsz. ma sens ze stacją jako podstawowym nośnikiem.

uk1541 - sugeruje dobrą kompatybilność ale jest niedostępne
1541u - cartridge allinone (stacja, emulacja cartów i rozszerzenia pamięci), dostępne, ale cena ca. 150eur

SubZero
Posty: 5
Rejestracja: 03 mar 2015, 18:24

#3 Post autor: SubZero »

:( czyli pozostaje zakup jakiegoś finala i nagrywanie na kasetach? Nie ma jakieś tańszej alternatywy? Od biedy mogą gry być pocięte, ale przynajmniej dema żeby chodziły. Teraz to tylko youtube mi zostaje a szkoda z sentymentu maszynki by w szafie skończyła...

DJ Gruby

#4 Post autor: DJ Gruby »

Powinienem mieć w domu jakiegoś Finala. Będę za tydzień, to sprawdzę i dam znać.

SubZero
Posty: 5
Rejestracja: 03 mar 2015, 18:24

#5 Post autor: SubZero »


Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

#6 Post autor: carrion »

no to jest właśnie sd2iec o którym na początku pisał comankh.
nie emuluje stacji dysków w 100% więc w gry dyskowe nie pograsz i dem dyskowych niepooglądasz, ale...

ma pewne zalety.
- na karcie SD nagrywasz gry i dema jednoplikowe (programy z rozszerzeniem .prg), które łatow znaleźć w internetach i łatwo obsłużyć z każdym w miarę współczesnym komputerem/laptopem. a to już dużo bo pograsz m.in w gry gianna sisters, ghosts and goblins, itp.
taki zestaw można uzupełnić o zakup stacji dysków do commodore - stacja 1541 (albo 1541-II) na allegro są i ceny są do przełknięcia. wtedy obrazy dyskietek (pliki .d64) pobrane z internetów nagracz za pomocą stacji dysków i będziesz miał ful zestaw. do tego potrzebujesz jakiś kart (np final II, III lub Action) aby wszystko w miarę szybko się ładowało.

jak to wszystko zsumujesz to wyjdzie ci że kupienie U1541 wyjdzie na to samo wiec IMO warto dać około 150 euro i kupić kart, który ma w sobie:
- pełną emulację 1541
- emulację dowolnego kartridge'a
- obsługę SD (micro SD) np 8gb
znikają wszelkie problemy.

kart kupisz tu: http://www.1541ultimate.net/content/index.php
nie mam procentów od naganianych klientów ;)
c64portal.pl, retronavigator.com

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

#7 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

carrion pisze:kart kupisz tu: http://www.1541ultimate.net/content/index.php
nie mam procentów od naganianych klientów ;)
Ale zabierasz Klientow Kisielowi, jestes geniuszem zła :)
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

SubZero
Posty: 5
Rejestracja: 03 mar 2015, 18:24

#8 Post autor: SubZero »

Czyli jak dobrze rozumiem na SD2IEC będę miał to co kiedyś tylko pocięte jak na magnetofonie a na U1541 wszystko jak na FDD? ok dziękuję Wam i zastanowię się :)

Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

#9 Post autor: wackee »

Możesz też po prostu kupić sobie stację, kilka dyskietek, kabelek PC->stacja i nagrywać sobie to co chcesz oglądać albo w co grać. Plus oczywiście jakiś cart action lub final. Stacja to koszt około 50zł.
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

SubZero
Posty: 5
Rejestracja: 03 mar 2015, 18:24

#10 Post autor: SubZero »

:D jeszcze lepiej! Dziękuję

Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

#11 Post autor: wackee »

Napisałem tak bo wszystko zależy od tego jak długo będziesz miał zajawkę :) Nie ma sensu na początku pakować się w takie sprzęty jak Ultimate, kiedy nie wiadomo ile może potrwać ten nawrót sentymentu :)

Ale jeżeli nadal będziesz się bawić za pół roku to już można się zastanawiać na Ultimatem, bo to zdecydowanie najfajniejsze urządzenie jakie stworzono do Commodore. Kropka :)
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

#12 Post autor: carrion »

SubZero pisze:Czyli jak dobrze rozumiem na SD2IEC będę miał to co kiedyś tylko pocięte jak na magnetofonie a na U1541 wszystko jak na FDD? ok dziękuję Wam i zastanowię się :)
dokładnie tak.
c64portal.pl, retronavigator.com

Awatar użytkownika
kenji
Posty: 914
Rejestracja: 06 wrz 2009, 20:58
Grupa: Dream

#13 Post autor: kenji »

Jeśli nic się nie zmieniło, to do SD2IEC kupuj Finala III. Lepiej współpracuje od AR i jest zazwyczaj tańszy.
. : dream : .
Boom!

comankh
Posty: 1622
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

#14 Post autor: comankh »

Sebaloz/Lepsi.De pisze:Ale zabierasz Klientow Kisielowi, jestes geniuszem zła :)
jak wspomniałem - tu trzeba mieć kartki, stanąć w kolejce, zapisać się do komitetu kolejkowego i modlić żeby kiełbasy starczyło.

w międzyczasie możesz spokojnie pobawić sie sd2iec. na pewno jest to milsze niż wczytywanie z kasety.
a skoro już o tym mowa możesz oczywiście kupić adapter kaseta/jack 3,5 i wczytywać pliki audio (z playera, peceta lub tabletu) np za pomocą:

https://play.google.com/store/apps/deta ... ncer&hl=pl

Awatar użytkownika
kmeg
Posty: 468
Rejestracja: 08 wrz 2009, 15:33
Grupa: Albion Crew

#15 Post autor: kmeg »

Jest jeszcze inna alternatywa:
http://www.lemon64.com/forum/viewtopic. ... sc&start=0

(lub niedługo powinna być)

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

#16 Post autor: starymarabut »

Do szybszego ładowania jednoplikowych programów z sd2iec wystarczy świetny program SDBROWSE.
http://csdb.dk/release/?id=136173
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

SuperNoise
Posty: 343
Rejestracja: 20 wrz 2010, 09:27
Grupa: Aberration Creations

#17 Post autor: SuperNoise »

Nie zapominajmy tez o emulacji stacji dyskow przez PC. Jest to zdecydowanie najtansze rozwiazanie, jednak wtedy do obslugi c64 uzywamy drugiego komputera.

Oraz rozwiazanie takze 'nie dla prawdziwych komodorowcow' ale akceptowalne dla normalnych ludzi, czyli emulator Vice z bardzo dobra emulacja jak na dzien dzisiejszy komodorka i stacji dyskow.

ODPOWIEDZ