Star Commander i XE1541 - problem z przenoszeniem danych

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Volcano
Posty: 72
Rejestracja: 09 gru 2008, 08:39
Grupa: EXON
Kontakt:

Star Commander i XE1541 - problem z przenoszeniem danych

#1 Post autor: Volcano »

Podczas kopiowania danych - plik po pliku - często zdarza się, że transfer się zawiesza. Ma to miejsce najczęściej na samym końcu odczytywania pliku z dyskietki, kiedy plik powinien być utworzony na PC. Stacja nagle przestaje pracować, tzn. odczytywać dysk, bo silnik nadal pracuje, ale dioda sygnalizująca odczyt nie świeci się.

Po naciśnięciu Esc wyświetla się okno z komunikatem "Timeout detected" i opcjami do wyboru "OK" lub "Skip". Po wybraniu OK kopiowanie jest kontynuowane, ale najczęściej pomijany jest plik, na którym program "potknął się". Czasami zdarza się, że wszystko tak się zatnie, że nie pomaga żadne Esc - trzeba wyłączyć stację, PC, po czym odpalać wszystko od nowa.

Zdarzają się przypadki, że program nie wyświetla żadnych komunikatów, a po kopiowaniu okazuje się, że nie wszystkie pliki zostały skopiowane.

Zdarzyło się też kilka razy, że stacja próbowała czytać kilka razy jakiś sektor, jakby były błędy na dysku, po czym przerywała transfer i SC wyświetlał komunikat o błędzie odczytu. Dyskietki, z których były kopiowane dane, na 100% są sprawne. Były sprawdzane dwoma testerami i nie było na nich ani jednego błędu.

Kiedyś problem nie występował. Dzieje się tak od jakiegoś czasu.

Wymienione problemy występują niezależnie od tego, jaki tryb transferu się wybierze: normal, turbo czy warp.

Sprawdzałem wszystko na różnych stacjach dysków i problem ten występuje. Wykluczam uszkodzenie stacji - są one w 100% sprawne i po podpięciu do C64 działają bez żadnych problemów.

Początkowo myślałem, że może są jakieś zgrzyty we współpracy z pendrivem, na który bezpośrednio zrzucałem dane (mam stary komputer, który nie do końca chce współpracować w DOS-ie ze wszystkimi pendrive'ami), jednak w przypadku kopiowania plików bezpośrednio na twardy dysk problemy nadal występują.

Nie wiem, co jest grane - czy to kwestia uszkodzenia przewodu do transferu (fizycznie nie jest uszkodzony - może strzeliła jakaś dioda), czy może uszkodzony jest zasilacz do stacji (sprawdziłem - podaje prawidłowe napięcia), czy może jeszcze co innego...

Chyba że Star Commander wymaga jakichś specyficznych ustawień. Próbowałem zmieniać różne opcje (w tym ustawiać wartość dla "Manual timeout"), ale nic to nie daje. Resetowanie ustawień SC do domyślnych również nic nie pomaga.

Czy ktoś spotkał się z takimi objawami, jak wyżej opisane?

Oprogramowanie i sprzęt:
Star Commander: v0.82
Przewód: XE1541
Stacje: 1541 II

comankh
Posty: 1622
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

#2 Post autor: comankh »

ustawienia portu lpt?
system?

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

#3 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

u mnie kiedys pomagala zmiana w biosie na EPP albo ECP
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

#4 Post autor: wackee »

Potestuj nowszą betę:
http://sta.c64.org/scbeta.html

Generalnie przegrywanie plik po pliku jest mało stabilne, ja w ogóle tego nie robię - zawsze jadę całe dyski, ew. z opcją BAM jak się spieszę.
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

mr.ice
Posty: 17
Rejestracja: 19 paź 2011, 10:42

#5 Post autor: mr.ice »

Spróbuj ustawic Async Transfer na Always.

Volcano
Posty: 72
Rejestracja: 09 gru 2008, 08:39
Grupa: EXON
Kontakt:

#6 Post autor: Volcano »

Dziękuję za rady, ale próbowałem już chyba naprawdę wszystkiego. Zmieniałem opcje w BIOS-ie, w Star Commanderze, spróbowałem wersji beta 0.90 i nie działa to jak należy.

Opcji konfiguracji i możliwych kombinacji jest tyle, że głowa boli. Spróbuję jeszcze potestować, ale nie mam już na to siły.

Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

#7 Post autor: wackee »

Ale powiedz jak to jest przy opcji full disk copy, działa stabilnie czy nie?
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

#8 Post autor: Nameless »

u mnie było podobnie. skończyło się na zrobieniu XEP'a

8bit
Posty: 34
Rejestracja: 15 sty 2014, 11:17

#9 Post autor: 8bit »

A na jakim systemie używasz TSC ?

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

#10 Post autor: Nameless »

heh ostatni raz używałem tego kabla pewnie jakieś 15 lat temu
ale pamiętam , że stacja bardzo często stawała z niewiadomych przyczyn.
przechodziłem ewolucje z X1541 potem XE a skończyło się na XEP
Wtedy pewnie miałem win95 :-)

8bit
Posty: 34
Rejestracja: 15 sty 2014, 11:17

#11 Post autor: 8bit »

To ustaw priorytet dla programu na wyższy , nawet czasu rzeczywistego.
Może pomoże.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#12 Post autor: Nitro »

Polecałbym odpalać to z DOSa.
Szczęśliwy user XU1541 here.

ODPOWIEDZ