Niema dzwięku

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
BigZ25
Posty: 58
Rejestracja: 22 sie 2014, 19:44

Niema dzwięku

#1 Post autor: BigZ25 »

Niestety nie wiem co się stało, nie mam dźwięku w C64 tylko jakieś burczenie.
Sprawdzałem na kablu antenowym i na tym drugim ale wszędzie to samo.
Wcześniej było tak że dźwięk był co prawda, ale gdy się przygłośniło to było słychać burczenie.
Czy to możliwe że siadł SID?
Stało się to po tym jak zainstalowałem sobie sd2iec w środku.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Niema dzwięku

#2 Post autor: wegi »

BigZ25 pisze: Czy to możliwe że siadł SID?
Bardzo możliwe.

BigZ25
Posty: 58
Rejestracja: 22 sie 2014, 19:44

#3 Post autor: BigZ25 »

@wegi masz chyba racje bo jak wyciąłem SID'a z płyty to było takie same buczenie.
I mam pytanie, jakiego SID'a kupić 6581 czy 8580? Mój SID (który się spalił) to 8580 (konkretnie 8580R5)

Awatar użytkownika
isildur
Posty: 276
Rejestracja: 26 paź 2011, 15:04
Grupa: Samar

#4 Post autor: isildur »

BigZ25 pisze:@wegi masz chyba racje bo jak wyciąłem SID'a z płyty to było takie same buczenie.
I mam pytanie, jakiego SID'a kupić 6581 czy 8580? Mój SID (który się spalił) to 8580 (konkretnie 8580R5)

MUSISZ kupić 8580, stary SID był na inne napięcie (tzn. samego nie kupisz raczej - tylko z C64)

Awatar użytkownika
nes
Posty: 509
Rejestracja: 21 maja 2010, 22:03
Grupa: Impact

#5 Post autor: nes »

Ja jakiś czas temu sprzedawałem 2 sztuki 8580 w komplecie, bo myślałem, że mam nadmiar, ale jak teraz poskładałem do kupy wszystkie C=64 jakie miałem rozkręcone i sprawdziłem pozostałe mi SIDy to się okazało że sprzedałem o jednego za dużo :D :twisted:

PS. Sprzedaj Isildurowi ten uszkodzony chip - on na to spokojnie jeszcze napisze muzykę, taką jak w Dream Travel - https://www.youtube.com/watch?v=WQbWmIPtnsA
"A ile zrobisz pompek ?" (c) 2o11 eLban
http://apt.hopto.org/nes/impact/

Awatar użytkownika
isildur
Posty: 276
Rejestracja: 26 paź 2011, 15:04
Grupa: Samar

#6 Post autor: isildur »

Nie ja robiłem muzykę do Dream Travel.
Chociaż wersja chyba do 60-70% była rzeczywiście moja :)
Chyba nawet gdzieś mam ten build Skull'a.

Awatar użytkownika
nes
Posty: 509
Rejestracja: 21 maja 2010, 22:03
Grupa: Impact

#7 Post autor: nes »

Czyli w tym demie naprawdę brał udział muzyk, a te dźwięki to nie są dane graficzne puszczone przez spalonego SID'a ? :)
"A ile zrobisz pompek ?" (c) 2o11 eLban
http://apt.hopto.org/nes/impact/

SuperNoise
Posty: 343
Rejestracja: 20 wrz 2010, 09:27
Grupa: Aberration Creations

#8 Post autor: SuperNoise »

BigZ25, zanim cokolwiek zaczniesz kupować, sprawdz sobie najpierw zasilacz, czy daje napięcie potrzebne do pracy Sid'a.

BigZ25
Posty: 58
Rejestracja: 22 sie 2014, 19:44

#9 Post autor: BigZ25 »

@SuperNoise powiedz mi jak to sprawdzić.

Chyba coś nie tak z tym zasilaczem bo kupiłem drugiego C64 na części i jak go podpoiłem do mojego zasilacza i uruchomiłem to też nie było dzwięku :(

BigZ25
Posty: 58
Rejestracja: 22 sie 2014, 19:44

#10 Post autor: BigZ25 »

Powiem jeszcze tyle że magnetofon też przestał działać

SuperNoise
Posty: 343
Rejestracja: 20 wrz 2010, 09:27
Grupa: Aberration Creations

#11 Post autor: SuperNoise »

W takim razie podepnij inny zasilacz na probe i sprawdz.

Awatar użytkownika
kmeg
Posty: 468
Rejestracja: 08 wrz 2009, 15:33
Grupa: Albion Crew

#12 Post autor: kmeg »

Weź miernik i sprawdź napięcie pomiędzy pinami 7 a 6 na wtyczce zasilacza (skrajne piny na obu końcach). Pamiętaj, że na tych pinach jest napięcie zmienne (AC) wiec ustaw odpowiednio sobie miernik. Napięcie powinno być w okolicach 9V-10V. Bez tego SID nie ruszy.

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

#13 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

kmeg pisze:wiec ustaw odpowiednio sobie miernik.
Pozdrowienia od Wiesława Miernika :)
https://www.youtube.com/watch?v=xVXEYS927Mk
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

SuperNoise
Posty: 343
Rejestracja: 20 wrz 2010, 09:27
Grupa: Aberration Creations

#14 Post autor: SuperNoise »

No tak, i trzeba uważać, żeby trzymając wtyczkę nie dotknąć pinami jakiejś uziemionej części mieszkania/domu i trzeba pamiętać aby za pomocą sondy pomiarowej nie zewrzeć dwóch pinów wtyczki i trzeba pamiętać, że pomiar napięcia zmiennego na mierniku się inaczej ustawia niż pomiar napięcia stałego bo pomylenie tego zepsuje miernik i trzeba uważać żeby ustawić zawsze znacznie większy zakres pomiarowy na początku, niż się mierzy aby czasami nie spalić miernika i trzeba uważać.... i trzeba uważać...

Naprawdę, dla kolegi, który zadaje podstawowe pytania, może lepiej będzie jak podłączy po prostu inny zasilacz do komputera :)

Awatar użytkownika
kmeg
Posty: 468
Rejestracja: 08 wrz 2009, 15:33
Grupa: Albion Crew

#15 Post autor: kmeg »

SuperNoise pisze:No tak, i trzeba uważać, żeby trzymając wtyczkę nie dotknąć pinami jakiejś uziemionej części mieszkania/domu i trzeba pamiętać aby za pomocą sondy pomiarowej nie zewrzeć dwóch pinów wtyczki i trzeba pamiętać, że pomiar napięcia zmiennego na mierniku się inaczej ustawia niż pomiar napięcia stałego bo pomylenie tego zepsuje miernik i trzeba uważać żeby ustawić zawsze znacznie większy zakres pomiarowy na początku, niż się mierzy aby czasami nie spalić miernika i trzeba uważać.... i trzeba uważać...

Naprawdę, dla kolegi, który zadaje podstawowe pytania, może lepiej będzie jak podłączy po prostu inny zasilacz do komputera :)
Bez przesady, każdy był kiedyś zielony. Miernik to podstawa i jest zdecydowanie tańszy niż upalony C64 po podłączeniu do zasilacza - no chyba, że ktoś ma stertę C64 kupionych w czasach po 5zł... Zawsze można kupić sobie tanie gniazdo DIN, dolutować 4 kabelki i na takim zestawie jest łatwiej mierzyć napięcie. Oryginalne zasilacze do C64 to był straszny szajs (z wyjątkiem tych dodawanych do REU) więc lepiej używać miernika.

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

#16 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

kmeg pisze:Miernik to podstawa
Trudno sie z tym nie zgodzic. Wiesław Miernik jest z miasta w ktorym kiedys mialo byc komodorowskie party. Polecam tworczosc po kilku glebszych :)
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

SuperNoise
Posty: 343
Rejestracja: 20 wrz 2010, 09:27
Grupa: Aberration Creations

#17 Post autor: SuperNoise »

Miernik to oczywiście podstawa o ile człowiek wie co robi a nie robi co wie.

ODPOWIEDZ