C64 pot mod, volume mod, dioda

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
drakon
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2014, 11:10

C64 pot mod, volume mod, dioda

#1 Post autor: drakon »

Witam wszystkich serdecznie.
Kiedyś... miałem C64, owszem. Ale miałem kilku-nasto-letnią przerwę i teraz czas wrócić do korzeni :).
W moje ręce dostał się sprawny C64II o oznaczeniu PCB ASSY No 250469, PCB No 252311 rev. B. A jako, że jestem muzykiem (głównie Amiga - np. tutaj), postanowiłęm go nieco "udoskonalić".

Sprawa pierwsza, to oczywiście wbudowanie potencjometrów do regulacji dźwięku do ewentualnego Cynthcarta/Mssiah'a. Schemat już mam, ale nigdzie nie mogę namierzyć, czy potencjometry 500K mają to być potencjometry zwykłe czy wieloobrotowe, ktoś może pomóc?
Nie mogę też namierzyć schematu montażu tych potencjometrów w wersji z wyłącznikiem (tak, żeby można było po wyłączeniu korzystać "normalnie" z obu gniazd)...

Sprawa druga, to przycisk reset, ale z tym sobie raczej poradzę :).

Sprawa trzecia, to modyfikacja wyjścia AV na S-Video, ktoś dysponuje jakimś SZCZEGÓŁOWYM opisem (nie jestem elektronikiem)... Szukałem tu i ówdzie, ale ciężko znaleźć jakieś rozwiązania dla laików.

Sprawa czwarta to wyjścia audio - jakie są opcje?

Sprawa piąta, to jaka w C64II siedzi dioda led (chcę ją wymienić na niebieską)?

Sprawa piąta, to czy jest gdzieś osiągalny schemat płyty głównej mojego modelu wraz z opisem co gdzie jest?

Sprawa szósta - gdzie kupię najtaniej SD2IEC? Lub chociaż znajdę schemat podłączenia odtwarzacza/telefonu do magnetofonu, by móc wczytywać gry z plików wav?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi :)

bimber
Posty: 813
Rejestracja: 16 wrz 2008, 10:16
Grupa: arise

Re: C64 pot mod, volume mod, dioda

#2 Post autor: bimber »

cześć
wiele odpowiedzi znajdziesz tutaj -> http://www.bigmech.com/misc/c64mods
powodzenia!

drakon
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2014, 11:10

#3 Post autor: drakon »

Szukałem tam... Niestety nie ma tam odpowiedzi na moje pytania, być może odpowiedzi są na tyle oczywiste, że nikt o tym nie pisze... Kupiłem "zwykłą" diodę, którą chcę spiłować do odpowiedniej wielkości - można tak? Przycisk reset dolutowałem do 1 i 3 pinu user-portu. Jeśli chodzi o av, co polecacie? osobno audio+s-video? Potencjometry kupiłem liniowe, czyli nie obracają się "dookoła", lecz mają pełen obrót i stop. Niestety na filmach z yt nie widać, czy użytkownik obraca je więcej niż 360 stopni. Zakładam, że kupiłem dobre...
Przepraszam za takie pytania. Jeśli chodzi o Amigę, nie ma dla mnie tajemnic, ale C= to nowe poletko doświadczalne...
Pozdrawiam :)
Drakon

Awatar użytkownika
kenji
Posty: 914
Rejestracja: 06 wrz 2009, 20:58
Grupa: Dream

Re: C64 pot mod, volume mod, dioda

#4 Post autor: kenji »

drakon pisze:Witam wszystkich serdecznie.
Cześć serdecznie :D
drakon pisze: Sprawa pierwsza, to oczywiście wbudowanie potencjometrów
Tutaj Ci niestety nie pomogę. Popytaj kolegów z c64power.com Jest tam kilku hardware`owców.
drakon pisze:Sprawa trzecia, to modyfikacja wyjścia AV na S-Video
Najprościej to z gniazda VIDEO wyciągnąć sygnały luma/chroma i podłączyć do monitora. Dalej to już rzeźba z modulatorem itd itp. Trochę do poczytania tutaj:
http://www.c64scene.pl/viewtopic.php?t=888

drakon pisze: Sprawa piąta, to jaka w C64II siedzi dioda led (chcę ją wymienić na niebieską)?
Działaj.


drakon pisze: Sprawa szósta - gdzie kupię najtaniej SD2IEC?
Olej tą przystawkę. Szkoda kasy. Nadaje się co najwyżej do gier plikowych. Ewentualnie jak zbierasz SIDy to sobie możesz wszystkie zgrać na jedną kartę SD i potem słuchać.
Jak chcesz pooglądać dema czy też uruchomić cokolwiek z loaderem, to zostaje Ci albo stacja dysków, albo 1541 Ultimate.
W temacie magnetofonu się nie wypowiadam. Mam w tym temacie uraz z dzieciństwa
:D
. : dream : .
Boom!

drakon
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2014, 11:10

#5 Post autor: drakon »

Ultimate jest cholernie drogie...

comankh
Posty: 1623
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

#6 Post autor: comankh »

sd2iec + odpowiedni cart to cwiartka ceny i mozliwosci, niestety.

drakon
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2014, 11:10

#7 Post autor: drakon »

Montaż przycisku reset:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

drakon
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2014, 11:10

#8 Post autor: drakon »

Jeszcze jedno pytanie (nie mogę edytować posta): który SID jest lepszy - 6581 czy 8580? Mam 8580 , ale mogę wymienić na 6581...

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

#9 Post autor: wegi »

Który SID lepszy... Robiłem taki wywiad z tego co zrozumiałem 8580 to wersja oszczędnościowa ale też zmodyfikowana. 8580 jest znacznie więcej tak jak i zaków napisanych pod niego. Coś chyba gorzej z basem na 8580, ale ogólnie większość sidów z 6581 poleci na 8580 zadowalająco a w drugą stronę gorzej. Tyle co wiem, ale zaraz może mnie tu zjechać Jammer albo wacek czy booker ... randall ... :) Dodać mogę, że nigdy nie miałem 6581 i da się z tym żyć.

drakon
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2014, 11:10

#10 Post autor: drakon »

Znalazłem właśnie stronę sid.kubarth.com/sound_comparison.html i po poczytaniu i posłuchaniu wychodzi na to, że jednak 8580 generuje ładniejsze dźwięki... Ale zaczekam, może się wypowie ktoś jeszcze.

Z innej beczki: jeżeli mam jednego SIDa i nie planuję wkładać drugiego, jest sens montować 4 potencjometry? Z tego, co mi się udało znaleźć w sieci, dwa służą do regulacji SIDa #1, dwa pozostałe do regulacji drugiego SIDa. Dobrze rozumiem?
Idąc dalej - jeżeli tak jest, zostaną mi dwa potencjometry i wtedy chciałbym wykorzystać jeden do regulacji feedback'u (schemat mam), a drugi do regulacji głośności SIDa. Ma ktoś schemat podłączeń do tego? I czy potencjometr do głośności ma być liniowy czy logarytmiczny?

Przepraszam za kolejną porcję pytań nooba, ale rejestracja na c64power jest zamknięta, a admin nie odpowiada...

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

#11 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

Psycho to nawet dodal sobie do ksywki 8580 :)
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

bimber
Posty: 813
Rejestracja: 16 wrz 2008, 10:16
Grupa: arise

#12 Post autor: bimber »

drakon pisze: Z innej beczki: jeżeli mam jednego SIDa i nie planuję wkładać drugiego, jest sens montować 4 potencjometry?
a mssiah, o którym wspomniałeś w pierwszym poście, nie obsługuje przy jednym sidzie 4 potencjometrów? wtedy możesz dać ich nawet 6 (4xmssiah+vol+feedback).

drakon
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2014, 11:10

#13 Post autor: drakon »

Tak jest. Dlatego chyba po prostu zamontuję cztery, żeby później nie grzebać. Przy korzystaniu z Cynthcart'a wykorzystywane są dwa (na drugim porcie joysticka)...

Ma ktoś schemat podłączeń do potencjometra do regulacji głośności? I czy ma on być liniowy czy logarytmiczny?

randall
Posty: 292
Rejestracja: 04 mar 2009, 19:37
Grupa: msl/esm

#14 Post autor: randall »

6581 vs. 8580

1.
ma przestery (właściwie - ekstremalną saturację) na dolnoprzepustowym filtrze vs. nie ma
słychać różnicę: w Led Storm Follina, subsong tytułowy

2.
z kombinowanych kształtów fal odtwarza tylko tri/pulse, aczkolwiek dość chropowato vs. odtwarza wszystkie kombinowane
słychać różnicę: w Storm Warrior Cookseya, większość nowszych zaków Orcana

3.
cyka irytująco przy przełączaniu filtra; właściwie jedyne, co można swobodnie modyfikować, to cutoff vs. nie cyka i można nawet w obrębie instrumentu trzy razy przełączyć filtr
słychać różnicę: w byle którym zaku Jammera czy Linusa

4.
najniższe cutoffy filtra działają wyłącznie tłumiąc vs. najniższe wartości odcięcia dają w efekcie podbicie niektórych częstotliwości
słychać różnicę: jak wyżej, plus jeszcze Radiantx albo ja ;)

5.
odtwarzanie sampli metodą $D418 działa bez pudła vs. bez boostera nie słychać digitalizacji
słychać różnicę: w Skate or Die Hubbarda, Digi Organizerze Trackera :)

6.
wykres tłumienia przez filtr jest nielinearny vs. jest linearny; w praktyce wygląda to tak, że wartość $30 na lowpassie, która na 6581 już bardzo ładnie ociepla dźwięk, tu ryczy jak pojebana
słychać różnicę: wszędzie, gdzie włączony został dolnoprzepustowy :D

jeśli o czymś zapomniałem, proszę mnie bezlitośnie zszargać, rozdeptać i opluć

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

#15 Post autor: wegi »

randall pisze:6581 vs. 8580
Zapytam inaczej czy gdybyś dzisiaj ty był producentem C64 i wiedział, że sprzedaż go 30 milionów egzemplarzy i miał do wyboru wszystkie wyposażyć w 6581 czy 8580 to który byś wybrał ?

kotrobot
Posty: 2362
Rejestracja: 06 lis 2008, 13:55
Grupa: URDAD

#16 Post autor: kotrobot »

Zapytajcie Rafa, który się łatwiej pali.

Serio, to pytanie poważne.
Ja chciałbym wiedzieć, którego było łatwiej spalić.
Mam od ćwierć wieku starego i nie da rady. ;)
Olo forum atakuje. Żadnej litości nie czuje.

randall
Posty: 292
Rejestracja: 04 mar 2009, 19:37
Grupa: msl/esm

#17 Post autor: randall »

@Wegi: zamontowałbym 8580, ale dwa. komputery byłyby droższe, byłaby klęska i bankructwo :twisted:

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

#18 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

No to jeden z zamontowanych moglby byc spalony (wersja pal), a w wersji ntsc obydwa spalone - czarne :)
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

drakon
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2014, 11:10

#19 Post autor: drakon »

Widzę, że temat nieco zjechał z torów, więc pozwolę sobie sam siebie zacytować...
Schemat już mam, ale nigdzie nie mogę namierzyć, czy potencjometry 500K mają to być potencjometry zwykłe czy wieloobrotowe, ktoś może pomóc?
Nie mogę też namierzyć schematu montażu tych potencjometrów w wersji z wyłącznikiem (tak, żeby można było po wyłączeniu korzystać "normalnie" z obu gniazd)...
Sprawa trzecia, to modyfikacja wyjścia AV na S-Video, ktoś dysponuje jakimś SZCZEGÓŁOWYM opisem (nie jestem elektronikiem)... Szukałem tu i ówdzie, ale ciężko znaleźć jakieś rozwiązania dla laików.
Sprawa czwarta to wyjścia audio - jakie są opcje?
Idąc dalej - jeżeli tak jest, zostaną mi dwa potencjometry i wtedy chciałbym wykorzystać jeden do regulacji feedback'u (schemat mam), a drugi do regulacji głośności SIDa. Ma ktoś schemat podłączeń do tego? I czy potencjometr do głośności ma być liniowy czy logarytmiczny?

bimber
Posty: 813
Rejestracja: 16 wrz 2008, 10:16
Grupa: arise

#20 Post autor: bimber »

Nie mogę też namierzyć schematu montażu tych potencjometrów w wersji z wyłącznikiem (tak, żeby można było po wyłączeniu korzystać "normalnie" z obu gniazd)...
http://chipmusic.org/forums/topic/4630/ ... it/page/2/
Sprawa trzecia, to modyfikacja wyjścia AV na S-Video, ktoś dysponuje jakimś SZCZEGÓŁOWYM opisem (nie jestem elektronikiem)... Szukałem tu i ówdzie, ale ciężko znaleźć jakieś rozwiązania dla laików.
było przewałkowane http://www.c64scene.pl/viewtopic.php?t= ... sc&start=0 i pewnie w paru innych tematach
Sprawa czwarta to wyjścia audio - jakie są opcje?
din
chinch
jack
...

ODPOWIEDZ