XU1541 - Dyskusja

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#1 Post autor: Jacek31 »

A więc cena na dzień dzisiejszy to ok 100zł :?: Hm. trochę drogo zważywszy że procesor kosztuje aż 5 zł, no ale pewnie dobra płytka dwustronna będzie kosztowna. Ale jak dobrze sie orientuję to użądzenie dla tych co chcą zgrywać za pomocą stacji dyskietek z C64 programy na PC i uruchamiać je na emulach.
No cóż trochę za drogo jak na moje gusta i chęci wydawania kasy, przynajmniej na dzień dzisiejszy. Mnie raczej by bardziej interesował układ pozwalający na podłączenie stacji 3.5" z PC do C64, nawet się zastanawiam czy nie opłacało by sie zbudować czegoś takiego, wystarczy układ IT8718 i po sprawie. Tylko oprogramowania napisać.

k.

#2 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 14:04 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#3 Post autor: Nitro »

Ok, zakładam kolejny temat o XU1541 przeznaczony na konstruktywne dyskusje, obrzucanie się wzajemnie błotem jak w poprzednim wątku nie wchodzi w grę.

k.

#4 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 14:05 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Raf
Posty: 584
Rejestracja: 14 wrz 2008, 23:30
Grupa: Vulture Design

#5 Post autor: Raf »

Jacek31 pisze:A więc cena na dzień dzisiejszy to ok 100zł :?: Hm. trochę drogo zważywszy że procesor kosztuje aż 5 zł, no ale pewnie dobra płytka dwustronna będzie kosztowna. Ale jak dobrze sie orientuję to użądzenie dla tych co chcą zgrywać za pomocą stacji dyskietek z C64 programy na PC i uruchamiać je na emulach.
No cóż trochę za drogo jak na moje gusta i chęci wydawania kasy, przynajmniej na dzień dzisiejszy. Mnie raczej by bardziej interesował układ pozwalający na podłączenie stacji 3.5" z PC do C64, nawet się zastanawiam czy nie opłacało by sie zbudować czegoś takiego, wystarczy układ IT8718 i po sprawie.


skoro uC kosztuje tylko 5zl (ATmega8 w hurcie tyle kosztuje, w detalu sie jeszcze nie spotkalem), dokumentacja jest dostepna od grudnia 2007 publicznie, a ja jestem pierwszym w Polsce ktory to uruchamia (pierwszy prototyp dopiero w czerwcu 2009), a po tym jak wystawilem aukcje okazalo sie ze byli tez inni ktorzy probowali to uruchomic i nie dali rady....

podlaczenie stacji dyskow 3.5'' z pc do c64 nie ma sensu (gdzies na c64power jest watek o tym), ale jest to mozliwe - na necie krazy klon stacji 1581, opierajacy sie niestety w wiekszosci na tych samych elementach co oryginal. no chyba ze chcesz robic stacje ktora nie jest kompatybilna z zadnym innym napedem, a jedynie z protokolem IEC - pytanie tylko po co?
Tylko oprogramowania napisać.
Tylko trzeba w ogole ruszyc sie i cos zrobic :)

Kisiel, tak wprost zapytam, dlaczego nie zajmiesz sie opracowaniem jakiegos innego interface?

k.

#6 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 14:05 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#7 Post autor: Jacek31 »

Oj specjalnie nie chciałem zakładać nowego tematu, a tu proszę. No cóż stare były pozamykane.
Ja tylko za uwarzyłem że projekt stacji 3,5" jest całkiem wykonalny na jednym układzie scalonym który można znaleźć na płytach główny do PC już od Pentium. Ja co prawda podałem układ IT, ale więcej jest układów Winborda, Wxxxx, WTxxxx. Natomist faktycznie posiadam starą płytę z której taki multi I/O (bo ma więcej funkcji niż tylko kontroler stacji dyskietek w tym 2x USART, LPT, PS2, IRDA itd.) można by wymontować i wykorzystać. Natomiast i tak by się nie obyło bez jakiego FPGA lub CPLD, aby zrobić mostek 16-bitowej magistrali ISA, bo takiej te układy potrzebują do współpracy. Ale gdzieś w necie właśnie taki układ nawet z interfejsem IDE i USB do C64 widziałem na FPGA + coś tam jeszcze. Ale nie pamiętam linku ,ani ceny. Ale była kosmiczna, coś koło chyba nawet 100 EURO.
Czy AVR jest tam potrzebny?? Cm, nie bardzo, chyba że chciałby ktoś budować układ podłączany do oryginalnego portu stacji dyskietek wC64, i jaką MEGA32 wykorzystać jako translator RS232<>FDD między C64, a Winbordem. No i to mogło by mieć sens, bo da sie udawać ISA, na AVRkach.
RAF ==> ja cie nie krytykuję. Cena spokojnie może dobić 100zł. Jak wspomniałem dobre 2 warstwowe PCB jest kosztowne. Natomiast jak części kupujesz hurtem np na TME, to MEGA8 spokojnie sie w 5 zł zmieści.
Z dokumentacjami jest tak że nie każdy dobrze zna Angielski, i problemy elektroniki i informatyki, więc uruchomienie też wymaga sporo umiejętności wbrew pozorom, i tu szacun dla ciebia za wkład i wiedzę.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#8 Post autor: Nitro »

Jacek31 - Jad to nie skrót twojego nicka, nikt czegoś takiego nie robi coby zamieszania nie było, Jad to scenowiec z krwi i kości ;)

Co do reszty postu, to powiem tylko, mnie teoretyzowania, więcej praktyki, z zamiennikami stacji Commodore'owskich jest zasadniczy problem taki, że posiadają one procesory 6502 - nic specjalnego, ale mają także 2kb RAM'u, co sprawia, iż ludzie piszą własne loadery, które zastępują wolny standardowy tak więc nie ma jednolitego standardu transmisji danych, więc albo emulujemy procek i mechanikę stacji dysków bardzo dokładnie i mamy zgodność ze wszystkim, jedynym takim produktem jest niedawno wydana stacja 1541U, która kosztuje ponad 100EUR albo emulujemy standardowy protokół, co znacznie zawęża nam kompatybilność.
Abstrachując kto by w dzisiejszych czasach chciał się bawić dyskietkami, jak mamy karty pamięci.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#9 Post autor: Jacek31 »

No nie z tym nickiem Jad, potem za kumałem. Moja wpadka. Natomiast co do samej stacji. Owszem mamy MMC/SD, ale dyskietka 3,5"to znowu nie aż taki przeżytek, (nie raz mnie jeszcze dzisiaj FDD poratowało jak win i DVD odmawiały współpracy) no i fajnie by się to w C64 prezentowało. Oczywiście sterownik FDD z PC jest urządzeniem nieco upierdliwym w budowie, bo to interfejs niejako analogowo-cyfrowy, co komplikuje nie potrzebnie sam sterownik. No ale to zazyłość historyczne której nie zmienimy.

jad
Posty: 35
Rejestracja: 20 lis 2008, 01:03

#10 Post autor: jad »

nitro, o co chodzi z moim nickiem? strofujesz jacek31 a ja nie wiem o co kaman?

i jeszcze prosilbym aby pisac mnie z malej litery - tak mi sie podoba (-:

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#11 Post autor: Nitro »

Na początku Jacek31 myślał, że to o niego chodzi i napisał to w poście, podczas gdy ja pisałem odpowiedź edytował swojego posta.

k.

#12 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 14:06 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#13 Post autor: Nitro »

Jakbym tak robił, to na forum byłyby dziesiątki tematów po 2 posty, czasami mały zdrowy off-top nie nie jest zły, ale co prawda to prawda, skończmy off-topic o stacji i wróćmy do dyskusji o XU1541.

k.

#14 Post autor: k. »

xxx
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 14:07 przez k., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Cobra
Posty: 591
Rejestracja: 13 wrz 2008, 16:13
Grupa: Samar

#15 Post autor: Cobra »

Witam ponownie.
Hm... czytając powyższe to teoretycznie wszystko idzie do przodu w sprawie realizacji projektu.
Moje pytanko w takim razie brzmi: kiedy realnie chętni z listy mogą dostać XU1541 do rączek? Jakiś termin jest wzięty pod uwagę?
8 bit rulez:)

Awatar użytkownika
leming
Posty: 538
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:15
Grupa: Onslaught, Fatum

#16 Post autor: leming »

a to bedzie dzialac w ogole? :)
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

Awatar użytkownika
Cobra
Posty: 591
Rejestracja: 13 wrz 2008, 16:13
Grupa: Samar

#17 Post autor: Cobra »

leming pisze:a to bedzie dzialac w ogole? :)
Optymista:)
8 bit rulez:)

Awatar użytkownika
prezes
Posty: 213
Rejestracja: 15 wrz 2008, 17:40

#18 Post autor: prezes »

kisiel pisze:mam pytanie kto tutaj jest koordynatorem bo trzeba
...
Qrwa czy ktoś się tym zajmie?
zmniejsz sobie ciśnienie Kisiel. prototyp już się robi - jak zadziała będziemy myśleć o szczegolach typu wymiary kwarcu i obudowa. Pan Jozek wie co robi.
kisiel pisze:Zmniejszyłem projekt do 50x50mm co zaowocowało ceną 200PLN brutto za 10 szt.
W jaki sposob?

Awatar użytkownika
prezes
Posty: 213
Rejestracja: 15 wrz 2008, 17:40

#19 Post autor: prezes »

Cobra pisze:kiedy realnie chętni z listy mogą dostać XU1541 do rączek? Jakiś termin jest wzięty pod uwagę?
wrzesien 2009.

Awatar użytkownika
prezes
Posty: 213
Rejestracja: 15 wrz 2008, 17:40

#20 Post autor: prezes »

jammer pisze:wymażcie mnie z listy, rozpędzilem się trochę :P
DIY

ODPOWIEDZ