XM1541 - FAIL

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

XM1541 - FAIL

#1 Post autor: Nitro »

W dniu dzisiejszym po raz drugi zabrałem się za klecenie kabelka XM1541, pierwsza próba zakończyła się porażką, dzisiaj wyszło nie inaczej. Połączenia są na 100% zgodnie ze schematem zrobione, użyte diody to zalecane 1N5819, a jako software używam openCBM. I kicha, drive po włączeniu normalnie startuje, i reaguje na komendę reset, przy próbie połączenia program stoi. Jedynym błędem, która przychodzi mi na myśl, jest przegrzanie diód, gdzieś wyczytałem, że podobno są wrażliwe na to(może chodziło o LED'y), a nie jestem mistrzem lutownictwa z prymitywną kolbówką, chociaż starałem się jak mogłem, robiłem przerwy itd. Hardware'owi guru - wypowiedzcie się ;)
No bo soft chyba raczej odpada, to nie DOS'owy Star Commander. Aha, no i PC'ta mam dosyć leciwego, więc problemy z płytą także myślę odpadają.

Awatar użytkownika
skull
Posty: 760
Rejestracja: 15 wrz 2008, 08:18
Grupa: samar

#2 Post autor: skull »

pierwszą próbę kabla przeprowadź jednak w dosie - on jest najbardziej "tolernacyjny" dla portów. Czyli wsadź np. płytę instalacyjną win98 i przejdz do trybu dosa -tam uruchom starcommander, albo 64copy i sprawdź ten kabel. Jak ustawiasz obsługę lpt w biosie ?
Jeśli chodzi o openCBM - no to Ci powiem że to dość wybredne oprogramowanie. Zanim mi to ruszyło na xp , albo na viście32bit musiałem stoczyć niezłą walkę. Teraz mam viste 64 i dupa - tu sie juz poddalem (a kabel mam na 100 % sprawny) - moze w windows 7 bedzie lepiej.
Bo pecet to zwykły banan...

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#3 Post autor: Nitro »

Rzeczywiście, za bardzo zaufałem Windowsowej przyjaznej otoczce, pod DOS'em co prawda SC nie hula, ale mogłem odpalić program XCTEST, i wychodzi na to, że coś jest z linią data, rzadko reaguje ona na zmiany stanu,jak ją przelutuję z nową diodą dam znać co i jak.

Awatar użytkownika
Raf
Posty: 584
Rejestracja: 14 wrz 2008, 23:30
Grupa: Vulture Design

#4 Post autor: Raf »

pod XP i openCBM XM dziala bez zarzutu o ile oczywiscie ogolna konfiguracja windowsa/biosa jest ok ;)

po instalce roznych sterownikow do roznych dziwnych rzeczy (m.in. dostep bezposredni do i/o addy space dla NT) , w tym probowaniu XM przez SC pod XP "natywnie" oraz via OpenCBM cos mi sie totalnie popieprzylo z obsluga LPT na moim primary desktopie i w sumie juz nic na LPT mi nie dziala prawidlowo ;) musze na innym kompie jeszcze sprobowac.

Stilgar uzywal na SP2 swojej Toshiby + OpenCBM + XM1541.

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#5 Post autor: Nitro »

To pewnie będzie ta linia, diody mi się gdzieś zawieruszyły, muszę nowe zamówić i będę walczył ;)

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#6 Post autor: Nitro »

Przeszczepiłem diodę z linii reset na wspomnianą data i mam kabel działający bez resetu co mi zbytnio nie przeszkadza, openCBM działa bardzo ładnie.

ODPOWIEDZ