Problem ze stacją 11541-II

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

#21 Post autor: wackee »

Znajdź mnie na allegro, co chwila sprzedaję używki DD w pakietach 10 sztuk po 8zł.
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

#22 Post autor: wegi »

> Któremu z dwóch mierzy się napięcie? I na których nóżkach? Tylko Gnd i Vcc (prąd wchodzący do układu)

Coś mi się zdaje, że próbujesz iść z motyką na słońce, albo walczyć z wiatrakami. Chyba masz zbyt małe umiejętności do tego co chcesz zrobić. Informacje potrzebne masz na schematach stacji, albo np. w książce mikroprocesor 6502 i jego rodzina. Podałem Ci że na zimmersie znajdziesz wiele. Zechciej zagłębić się w temat.
Rozkręcać stacji nie musisz i filmować jazdy głowicy po sankach - powiem Ci co się dzieje - dos stwierdza błędy odczytu i zaczyna szukać w "półścieżkach" kilka razy powtarza schemat przesunięcie głowicy pół ścieżki w tył, pół w przód, pół w przód, pół w tył. Po 5 takich schematach jak nie udaje mu się odczytać nic sensownego robi ryms do zderzaka (łapie pozycję track 0) a następnie robi 37 kroków do przodu nad domniemaną ścieżkę 18. Potem ponawia schemat próby odczytu i szukania w półścieżkach i w przypadku dalszego niepowodzenia wyłącza silnik, mruga diodą i wystawia status 74 drive not ready.

Być może już jest wszystko dobrze gdy wyczyściłeś głowicę i problem leży w dyskietkach. Stare możliwe, że się rozmagnesowały jak i mogłeś mieć brudną głowicę.

Nie podajesz pełnego obrazu sytuacji, nie udajesz się we wskazane miejsce z zasobami informacji usiłując nadal ożywić stację badaniami przez internet.

Jak pamiętam 3 razy mówiono Ci tutaj (ja, bimber, wacek), że nie ma sensu eksperymentować z innymi dyskietkami - ty musisz się o tym przekonać i ogłosić oczywistość - nie działa.

Na końcu włożysz dobrą dyskietkę i stwierdzisz, że gamonie usiłowali Ci pomagać.

mazaq
Posty: 11
Rejestracja: 11 lis 2013, 21:38

#23 Post autor: mazaq »

Zdaję sobie sprawę, że moja wiedza na temat C64 i elektroniki ogólnie jest mała. Zgadza się że w tym momencie trochę idę na łatwiznę i nie ukrywam, że liczę na diagnozę kogoś kto się zna. Będe się wgłębiał powoli a na razie niestety zaśmiecam forum ;)
Co do dyskietek to na razie jestem w martwym punkcie bo chciałbym potestować na DD, ale nie mam na razie ich, więc "chwytam się brzytwy" i robię cokolwiek, nawet powtarzając w kółko pewne kroki, kupując dyskietki HD. Nuż przy okazji wyjdą pewne fakty...
wegi co do Twojego opisu co robi stacja to mam pewne podejrzenia że zachowuje się ona nieprawidłowo. Wbrew zaleceniom jednak skleciłem coś takiego:
http://www.youtube.com/watch?v=9NmfzL6YMec
Przepraszam za jakość materiału: nagrywałem w pracy komórką.. Widać że przy LOAD"@",8 robi kilka kroków przód tył, zawsze w tym miejscu gdzie aktualnie się znajduje, nie dojeżdża do zderzaka. Dlatego kilka razy przesunąłem głowicę żeby to pokazać.
Kolejne "testy" to próba formatowania i inicjalizacji, które znalazłem gdzieś w internecie.
Dodam, że przy dyskietkach DD z tego co pamiętam (potwierdzę to jak tylko będe miał w końcu te dyski) stacja zachowywała się niemal identycznie. Testowałem wtedy na kilku i na 80% zachowanie stacji to nie wina złych dyskietek. Któraś musiała być wtedy dobra...
Tak więc apeluję o nie karcenie mnie, wyrozumiałość i przepraszam za zupełnie amatorskie podejście do tematu.
Na końcu włożysz dobrą dyskietkę i stwierdzisz, że gamonie usiłowali Ci pomagać.
Co to to nie ;). Na pewno doceniam pomoc kolegów i poświęcony czas.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

#24 Post autor: wegi »

No dobra - (zaczynasz mi kogoś przypominać kto na PPA bo tu został zbanowany wygłasza swoje tezy i jest zdziwiony, że to nie działa) - na chwilę obecną diagnoza brzmi:

Stacja jest sprawna.
Miałeś rozmagnesowane dyskietki i brudną głowicę.

Włóż DD sformatuj i zobaczymy co dalej.

mazaq
Posty: 11
Rejestracja: 11 lis 2013, 21:38

#25 Post autor: mazaq »

No cóż... Obyś miał rację. Postaram się jakieś dyskietki kupić w Krakowie, chyba że wcześniej przywiozę swoje. Poczytam w międzyczasie o konserwacji, smarowanie, czyszczenie itd.. Dzięki w każdym razie, odezwę się mając jakieś konkrety...

ODPOWIEDZ