podgłaszacz sampli

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
bimber
Posty: 813
Rejestracja: 16 wrz 2008, 10:16
Grupa: arise

podgłaszacz sampli

#1 Post autor: bimber »

dostałem kiedyś schemat podgłaszacza sampli autorstwa Daty/Tropyx. schemat jest banalnie prosty, tak prosty, że nasuwa się pytanie: czy i jaki ta poprawka może mieć wpływ na jakość generowanych przez sid dźwięków?

Kod: Zaznacz cały

Do wykonania sa potrzebne dwa przewody (miekkie), przelacznik (SW) i rezystor (R) o rezystancji w zakresie 300-330 kohm o mozliwie jak najwiekszej tolerancji i malym woltazu.

Sposob wykonania jest nastepujacy:
Do przelacznika przylotowujemy przewody, na plycie glownej odszukujemy SIDa (8580) i bardzo ostroznie przylotowujemy do trzeciej nozki podstawki   (po  lewej stronie patrzac od dolu plyty) jeden z przewodow przelacznika. Na czas lutowania doradzam wyjac SIDa z podstawki. Drugi przewod lutujemy do rezystora, a rezystor laczymy z masa plyty glownej (schemat).

 Ja zrobilem tak ze wykorzystalem obydwa piny z SIDa tzn. pin 26 audio in i pin 14 - wlasnie mase, a sam rezystor przylutowalem bezposrednio do przelacznika, nastepnie przewod ktory idzie od rezystora idzie do masy SIDa a drugi przewod od przelacznika do nozki 26 SIDa.

 Rezystory maja dlugie 'nozki' wiec przycinasz je prawie przy samym rezystorze i rezystor mozna w ten sposob przylutowac do przelacznika. Do drugiej 'nozki' rezystora lutujesz przewod i lutujesz go do masy (pin 14) SIDa, w takim wpadku drugi przewod lutujesz do przelacznika i bezposrenio do Sida pin26.

A jezeli nie chcesz bawic sie w przelacznik to jak spojrzysz od dolu plyty, widac ze w zasadzie mozna wlutowac sam rezystor na 'krzyz', bo te piny - pin 14 (masa) i pin 26 tak wlasnie sa usytuowane.

A SIDa nie wyjmowalem z podstawki bo takie lutowanie krotko trwalo i lutownica nie byla nagrzana, tylko tak zeby poszla cyna i kalafonia.
Załączniki
sid.jpg
sid.jpg (13.6 KiB) Przejrzano 8815 razy

zyga
Posty: 177
Rejestracja: 05 gru 2008, 08:58
Grupa: Alliance

#2 Post autor: zyga »

Schemat był Trawniku #5. Wykonałem go wtedy i faktycznie zadziałał. BTW. tą tolerancją rezystora bym się nie zbytnio nie przejmował.

Awatar użytkownika
prezes
Posty: 213
Rejestracja: 15 wrz 2008, 17:40

#3 Post autor: prezes »

Jakość dzwięków generowanych przez sid w moim komputerze po zamontowaniu pogłaśniacza uległa zdecydowanemu pogorszeniu.

Obrazek

kotrobot
Posty: 2362
Rejestracja: 06 lis 2008, 13:55
Grupa: URDAD

#4 Post autor: kotrobot »

Raf, nie podszywaj się!

Awatar użytkownika
V-12
Posty: 351
Rejestracja: 18 lut 2009, 13:51
Grupa: Tropyx
Kontakt:

#5 Post autor: V-12 »

U mnie po zamontowaniu tego pogłaśniacza minimalnie ściszył się sam SID, ale sample faktycznie grały głośno.

Awatar użytkownika
odyn
Posty: 164
Rejestracja: 04 gru 2008, 22:37
Grupa: VTE^TX^DREAM

#6 Post autor: odyn »

V-12 pisze:U mnie po zamontowaniu tego pogłaśniacza minimalnie ściszył się sam SID, ale sample faktycznie grały głośno.

Dokładnie u mnie był taki sam objaw, sample szły głośniej, sam SID jakby o 2-4% ciszej, ale opłaca się, sama przeróbka to góra 10 minut zabawy ( może dłużej, bo mój switch był ładnie umiejscowiony na obudowie koło 'resetera' stacji). Chyba też zerżnąłem schemat z Trawnika ;]

Awatar użytkownika
pajda
Posty: 331
Rejestracja: 20 wrz 2008, 03:42
Grupa: faith des16n
Kontakt:

#7 Post autor: pajda »

odyn pisze:
V-12 pisze:U mnie po zamontowaniu tego pogłaśniacza minimalnie ściszył się sam SID, ale sample faktycznie grały głośno.
Chyba też zerżnąłem schemat z Trawnika ;]
Złodzieje ;)
Była ciemna, burzliwa noc.

lhr
Posty: 52
Rejestracja: 06 paź 2009, 23:23
Grupa: esm

#8 Post autor: lhr »

Nie lepiej jedynie słusznego starego SIDa zakołować? ;-)
Nadal wiążę sztangi w supeł

k.

#9 Post autor: k. »

IMHO nie, różnica jest w starej i nowej płycie.

Awatar użytkownika
V-12
Posty: 351
Rejestracja: 18 lut 2009, 13:51
Grupa: Tropyx
Kontakt:

#10 Post autor: V-12 »

kisiel pisze:IMHO nie, różnica jest w starej i nowej płycie.
imho da się zrobić, tylko musisz mieć te same kondziołki do filtrów, jak na starej płycie. Planuję taką instalację już od dłuższego czasu, by mieć głośniejsze sample bez potrzeby instalowania rezystora, który minimalnie ścisza nowego sida ;]
http://www.riversedge.pl/ - Zapraszam na nową odsłonę mojej strony z artykułami i galerią! Scena C64, wywiady, relacje z koncertów etc.

k.

#11 Post autor: k. »

no to co za problem wstaw w podstawkę starego sida i opisz nowe doznania bez zmiany capów

ODPOWIEDZ