[K] Części do C64

W tym miejscu możemy do woli sprzedawać, kupować, oddawać przedmioty związane z Commodore oraz inne rzeczy kwalifikujące się do kategorii retro.
Wiadomość
Autor
gkd_82
Posty: 1
Rejestracja: 19 paź 2023, 10:58

[K] Części do C64

#1 Post autor: gkd_82 »

Witam wszystkich forumowiczów. Jest to mój pierwszy post na tym forum w tym dziale. Proszę o zrozumienie.

To ogłoszenie jest swego rodzaju kopią innego mojego ogłoszenia z innego forum, ale staram się znaleźć części w pierwszej kolejności od pasjonatów posiadających zapasy. Tak, wiem że są portale aukcyjne i tam również poszukuję części, a nawet komputerów w miarę kompletnych będących dawcami nieprodukowanych już części.

Wylicytowawszy upragniony beżowy chlebak z czarną klawiaturą na znanym portalu aukcyjnym oczywiście w stanie nieznanym / nietestowanym / jako uszkodzony, który to leżał około 30 lat na strychu, podjąłem się próby jego uruchomienia i ewentualnej naprawy. Po umyciu go z trzydziestoletniego strychowego brudu zabrałem się za jego uruchomienie co zakończyło się niestety niepowodzeniem. Następnie zabrałem się za niespieszną naprawę i zajęło mi to około 2 miesięcy. PN płyty to 250407 Rev.B PAL-G, a komputer ma na naklejce Made in Germany. Wypruwszy wszystkie układy z płyty i umieściwszy je na podstawkach, udało mi się w końcu zdiagnozować co się stało temu misu:

1. Uszkodzony VIC-II (6569) generował permanentnie czarny obraz (usterka ta została zdiagnozowana jako ostatnia, robiąc podmiankę z HACK-iem napięć na 8565 z pożyczonego C64G).
2. Uszkodzona jedna kość DRAM. Komputer innego producenta obsługujący takie pamięci pomógł w diagnozie. Wymieniłem na inną sztukę.
3. Uszkodzony układ MOS 7709 (odpowiednik 74LS258, TL866CS pomógł w diagnozie). Zakupiłem używany odpowiednik Motoroli.
4. Uszkodzony LM556 (oscyloskop w pracy pomógł wykryć permanentny reset). Zakupiłem nowy układ.
5. Uszkodzony zastępczy EPROM 16K od Fujitsu z kernalem 901227 i "doklejonym" Professional DOS-em (o tym DOS-ie świadczyła naklejka na eprom-ie i uszkodzony dump kości). Eprom podłączany był do płyty przez rzemieślniczy ręcznie wytrawiany adapter z wyjściami na switch do przełączania między dwoma ROM-ami. Po wykasowaniu tego EPROM-u nie da się jego zaprogramować ani TL866CS czy starutkim SEPROG-iem. Wypaliłem więc dla dalszej diagnozy EPROM 8K z KERNAL-em 901227-03.
6. Częściowo uszkodzony PLA (906114-01). Z kartem "Dead Test" 781220 jest OK. Bez karta "Dead Test" komputer się uruchamia i odpala się BASIC, a po podłączeniu karta "4 in 1" z Soccerem, KLAX-em i Flimbo też ok, można grać. Natomiast z kartem diagnostycznym z 586220+ zawiesza się na testowaniu RAM wyświetlając BAD, ale na niebiesko a nie na czerwono/brązowo.

Z zamiennikiem PLA zmontowanego z płytki wykorzystującego 2 GAL-e 20V8B DIP24 wedle pomysłodawcy (użyłem 2 GAL-e od National Semiconductor i nie 20V8B tylko 20V8A i nie 25ns ale 20ns, bo tylko takie miałem z odzysku z elektrośmieci) mój komp uruchamia się właściwie bez karta diagnostycznego, i odpala poprawnie również kart "4 in 1" wspominany wcześniej. Natomiast z kartem diagnostycznym 586220+ wynik testu PLA jest BAD na czerwono/brązowo ale test pamięci jest OK. Z kartem Dead Test 781220 natomiast obraz z mojego kompa tylko co chwilę mruga na biało w większości wyświetlając czarny obraz.

7. Częściowo uszkodzony SID 6581. Z kartem Dead Test 781220 test dźwięk jest w miarę OK, ale z kartem diagnostycznym 586220+ wynik testu dla SID-a jest BAD na czerwono/brązowo no i oczywiście ostatnie dźwięki sekwencji testowej audio (takie szumy) brzmią fatalnie.


Trochę się tego nazbierało w tym chlebaku i do tej pory zastanawiam się jak mogło być tyle uszkodzonych podzespołów. Prawdopodobnie dostał "strzała" z zasilacza, podłączony został nieprawidłowy zasilacz, albo komputer musiał pracować podczas burzy i gdzieś w pobliżu "walnął" piorun.

W związku z tym bardzo chętnie bym zakupił:

1. Przede wszystkim VIC-a i może być oczywiście również 8565 bo już płytę zmodowałem i tylko zworką przestawiam napięcie na nóżce 13 między 12V a 5V, po umieszczeniu układu w oryginalnej podstawce. To jest priorytet, bo bez tego układu komputer nie działa.
2. SID 6581 lub może być również nowszy 8580 z płytką adapterem typu (https://cbmretro.fi/product/sid-8580-ad ... ong-boards), ale nie musi być konkretnie taki. Taką płytkę-adapter mógłbym nawet sam uzbroić w graty. Może być również gotowy zamiennik na przykład SwinSID na czarnym laminacie bez zamontowanej diody podświetlającej płytę, bo świecącego cosia we wnętrzu kompa nie potrzebuję.
3. Oryginalny sprawny PLA (906114-01) lub zaprogramowaną przez kogoś kość 82S100 (podobno lepsza od oryginału). Tak mam zamiennik na 2 GAL-e DIP24, ale albo nie jest on dobry, albo moje układy GAL nie są dostosowane do tego zamiennika. Jak dorwę 2 sugerowane prze pomysłodawcę zamiennika GAL-e to może będzie OK. Zastanawiam się również jeszcze nad zamiennikiem na GAL-ach ale w obudowach PLCC, co sprawia że zamiennik nie wystaje za obrys oryginalnego układu. Coś takiego jak tutaj: (https://www.pcbway.com/project/sharepro ... e5faf.html) Może ktoś ma płytkę do odstąpienia? Oczywiście miło by było jakby laminat takiej płytki był również czarny.
4. Oryginalny sprawny KERNAL 901227-03.

Pozdrawiam, gkd_82.

ODPOWIEDZ